Aktualności

  • PROJEKT MŁODZI KREATYWNI

    Projekt „Młodzi kreatywni” jest realizowany w 31 szkołach ogólnokształcących (w tym 30 szkołach podstawowych oraz 1 liceum ogólnokształcącym) zlokalizowanych na terenie 11 gmin pogranicza województwa warmińsko-mazurskiego. Beneficjentem jest Gmina Węgorzewo w partnerstwie z gminą Braniewo, Srokowo, Górowo Iławeckie, Pozezdrze, Sępopol, Lelkowo, Barciany, Budry, Dubeninki, Gołdap, powiatem węgorzewskim, Fundacją Rozwoju Regionu Gołdap, Społeczno-Oświatowym Stowarzyszeniem Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym „Edukator” w Łomży, Stowarzyszeniem przy wsparciu Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych i Instytutu Badawczo- Szkoleniowego z Olsztyna, oraz Stowarzyszenia Warmińsko- Mazurskich Samorządów Pogranicza.

  • Opłata za dożywianie maj 2024r.

    SZKOŁA PODSTAWOWA

    kl. 0- VIII

    pełny obiad - 15 dni x 7,00zł = 105,00zł

    drugie danie - 15 dni x 4,50zł = 67,50zł

    zupa - 15 dni x 2,50zł = 37,50zł

    Opłata za dożywianie maj 2024r.

    PRZEDSZKOLE

    pełny obiad - 18 dni x 7,00zł = 126,00zł

    drugie danie - 18 dni x 4,50zł = 81,00zł

    zupa - 18 dni x 2,50zł = 45,00zł

    UWAGA!!!

    Osoby płacące za dożywianie prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły w celu ustalenia nieobecności do odliczenia.

  • Opłata za dożywianie kwiecień 2024r.

    SZKOŁA PODSTAWOWA

    kl. 0- VIII

    pełny obiad - 20 dni x 7,00zł = 140,00zł

    drugie danie - 20 dni x 4,50zł = 90,00zł

    zupa - 20 dni x 2,50zł = 50,00zł

    UWAGA!!!

    Osoby płacące za dożywianie prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły w celu ustalenia nieobecności do odliczenia.

    Płatne na konto bankowe:

    Szkoła Podstawowa w Drogoszach Drogosze 40, 11-410 Barciany

    82 8851 1021 2003 0300 1011 0007

    Płatność za obiady proszę dokonać do 15.04.2024r.

  • Opłata za dożywianie marzec 2024r.

    SZKOŁA PODSTAWOWA

    kl. 0- VIII

    pełny obiad - 19 dni x 7,00zł = 133,00zł

    drugie danie - 19 dni x 4,50zł = 85,50zł

    zupa - 19 dni x 2,50zł = 47,50zł

    UWAGA!!!

    Osoby płacące za dożywianie prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły w celu ustalenia nieobecności do odliczenia.

    Płatne na konto bankowe:

    Szkoła Podstawowa w Drogoszach Drogosze 40, 11-410 Barciany

    82 8851 1021 2003 0300 1011 0007

    Płatność za obiady proszę dokonać do 15.03.2024r.

  • Opłata za dożywianie luty 2024r.

    SZKOŁA PODSTAWOWA

    kl. 0- VIII

    pełny obiad - 19 dni x 7,00zł = 133,00zł

    drugie danie - 19 dni x 4,50zł = 85,50zł

    zupa - 19 dni x 2,50zł = 47,50zł

    UWAGA!!!

    Osoby płacące za dożywianie prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły w celu ustalenia nieobecności do odliczenia.

    Płatne na konto bankowe:

    Szkoła Podstawowa w Drogoszach Drogosze 40, 11-410 Barciany

    82 8851 1021 2003 0300 1011 0007

    Płatność za obiady proszę dokonać do 15.02.2024r.

    Lorem Ipsum

    Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.

    • Z pieśnią na ustach kochamy Cię, Polsko!

      Z pieśnią na ustach kochamy Cię, Polsko!
      12.11.2014

      We wtorek 11 listopada miały miejsce ogólnopolskie obchody z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Dziś my - pracownicy i uczniowie Zespołu Szkół w Drogoszach uczciliśmy pamięć wydarzeń sprzed 96 lat. W tym roku jednak obchody miały inny charakter. Włączyła się do nich cała społeczność szkolna. Najpierw uczniowie wykonali indywidualnie prace na konkurs plastyczny pt. Symbole Narodowe. Następnie wychowankowie wraz z wychowawcami przygotowali plakaty o tematyce patriotycznej i w końcu każda klasa, przygotowana przez p. Barbarę Ulążkę, zaśpiewała wybraną pieśń patriotyczną. Obchody zakończyły się rozdaniem nagród w szkolnych konkursach.


       

    • Pamiętamy o tych, którzy odeszli

      Pamiętamy o tych, którzy odeszli
      01.11.2014

      Dla tych

      Którzy odeszli

      W nieznany świat,

      Płomień na wietrze

      Kołysze wiatr.

      Dla nich tyle kwiatów

      Pod cmentarnym murem

      I niebo jesienne

      U góry. (…)

      Danuta Gellnerowa „Dla tych, którzy odeszli”

       

      Początek listopada to czas refleksji i zadumy, w który wprowadzają nas dwa wyjątkowe dni – Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Większość z nas udaje się na cmentarze, aby połączyć się myślą z tymi, którzy odeszli. Uczniowie naszej szkoły również włączyli się w przeżywanie tego czasu. Wspólnie z nauczycielami odwiedzili cmentarz, aby uporządkować zapomniane groby. W chwili ciszy wspominali tych, którzy odeszli. Zapalili znicze pamięci na grobach swoich bliskich, pamiętali również o grobach opuszczonych, na których postawili lampki, na chwilę przyklękli.


       

    • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

      Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
      31.10.2014

      Miesiąc październik związany jest z Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. W tym roku obchodziliśmy go pod hasłem: „Kto czyta książki, ten żyje podwójnie”. W związku z tym w naszej bibliotece został przygotowany cykl działań promujących obchody tego święta. Na gazetce zamieszczono informacje o idei Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz przeprowadzone zostały lekcje biblioteczne promujące bibliotekę jako miejsce przyjazne uczniowi. Lekcje miały na celu wyeksponowanie dobrych stron biblioteki oraz promowanie alternatywnej formy spędzania czasu wolnego. Zostały również nierozstrzygnięte konkursy na: fraszkę i najoryginalniejsze życzenia, a także na ekslibris biblioteki. Zwycięzcami okazali się: Weronika Spasówka, Agata Mielniczek, Aleksandra Hrycyk i Łukasz Dziuba.

      Uroczyste zakończenie obchodów połączone zostało z imprezą czytelniczą klasy III SP. W dniu 29.10. 2014 roku odbył się Konkurs Pięknego Czytania. Jego laureatami zostali: Wiktoria Filipiuk, Weronika Hrycyk, Paulina Grzejszczyk, a wyróżnienie otrzymał Damian Bronowicki. Wszystkie przedsięwzięcia miały na celu wyrabianie wśród uczniów nawyku traktowania biblioteki jako miejsca, zdobywania informacji w sposób nowoczesny oraz postrzegania jej jako ośrodka życia kulturowego w szkole.


       

    • Mazurski Bociek

      Mazurski Bociek
      30.10.2014

      W dniu 30 października 2014 roku w budynku Portu Ekomarina w Giżycku odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu „Mazurski Bociek” zorganizowanego przez Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Giżycku. Konkurs trwał od 1 kwietnia do 30 września 2014 roku, a polegał na zinwentaryzowaniu gniazd bocianich i obserwacji tych ptaków.

      Uczniowie Zespołu Szkół w Drogoszach wykonali dwa projekty dotyczące liczebności bocianich rodzin w miejscowościach Krelikiejmy i Duje. Prace uczniów zostały wysoko ocenione, zdobyliśmy I i III miejsce i otrzymaliśmy atrakcyjne nagrody. Dzięki uczniom biorącym udział w konkursie zbiory biblioteki wzbogaciły się o nowe, atrakcyjne książki o tematyce przyrodniczej. Nagrodami w konkursie były też budki lęgowe i karmniki dla ptaków



       



       

    • Mały Mistrz

      Mały Mistrz
      29.10.2014

      Pod koniec października uczniowie klasy I realizujący ogólnopolski program "Mały Mistrz" z rąk Pani Dyrektor Ewy Bilskiej otrzymali legitymacje Małego Mistrza wraz z pierwszą sprawnością - Turysta. Zdobywając tę sprawność, dzieci zwiedziły pałac w Drogoszach wraz z pięknym parkiem oraz zabytkowy kościół. Wybrały się też na spacer do pobliskiego lasu, by poobserwować zmiany zachodzące w przyrodzie. Program Mały Mistrz jest skierowany do uczniów klas I, a jego ideą jest propagowanie szeroko pojętej kultury fizycznej i zdrowego trybu życia. Przeprowadzone zostały pierwsze testy sprawności fizycznej: zwis na drążku, bieg 10x5 m, marszobieg na 600 m. Uczniowie z wielką ochotą i energią uczestniczą w zajęciach sportowych i z ogromnym zaangażowaniem zdobywają kolejne sprawności - Tancerza już mają, a przed nimi sprawność Lekkoatlety.


       


       


       

    • POŻEGNANIE

      Zamknęły się kochane oczy,

      spoczęły małe ręce,

      przestało bić najdroższe serce,

      lecz w sercach naszych pozostaniesz wiecznie.

       

      Ze smutkiem zawiadamiamy, że 26 października 2014 roku odeszła do wieczności nasza uczennica Klaudia Andruszewicz.

      Rodzicom wyrazy szczerego żalu i współczucia z powodu śmierci córki składają

      dyrektor, uczniowie i pracownicy Zespołu Szkół w Drogoszach

       

    • Kiermasz "Jesienne smaki" w oczach uczniów

      Kiermasz "Jesienne smaki" w oczach uczniów
      24.10.2014

      W piątkowe przedpołudnie w murach naszej szkoły odbył się kiermasz zdrowej żywności. Tak to wydarzenie zapamiętali           i opisali uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej.

      "Klasy I-III przygotowały kiermasz jesiennych smaków. Można było degustować: pieczone jabłka, szarlotki, szaszłyki, marchewki i dżemy oraz pić soki i kompoty. Wszytkim potrawy smakowały. Po degustacji sprzątaliśmy". - Jakub Gierko

      Podobnie ten kiermasz wspomina Adrian Gomulicki. Damian  Bronowicki dodał, że soki przygotowane zostały z: malin, truskawek i bzu. Dalej czytamy też, że "później  moja pani Małgorzata Sidz pytała, co nam najbardziej smakowało. Mnie najbardziej smakowały pieczone jabłka" - bez wahania napisał Damian. Podobną opinię wyraziła również Wiktoria Filipiuk.       Z kolei Kacper Karwowski zagustował w marchewkach, uważa też cały dzień za udany.

      Na koniec zostaje tylko przyłączyć się do nadziei wyrażonej przez Weronikę Hrycyk, że takie kiermasze będą odbywały się częściej.
       

    • Już dziś myślimy o wiośnie

      Już dziś myślimy o wiośnie
      23.10.2014

      Wrzesień i październik to najlepsze miesiące, by pomyśleć o wiośnie w ogrodzie. Choć na razie wiosna wydaje się odległa, to wiele kwiatów należy zasadzić właśnie teraz, by w przyszłym roku cieszyć się kwitnącym ogrodem.

      23 października wszystkie dzieci z klas O-III z zapałem uczestniczyły w sadzeniu cebulek kwiatowych: tulipanów, żonkili, krokusów, szafirków, przebiśniegów i anemonów. W trakcie sadzenia dzieci zapoznawały się z nazwami kwiatów oraz ze sposobem ich umieszczania w ziemi. Starsi uczniowie kopali ziemię, usuwali chwasty, grabili i komentowali prace ogrodnicze, wybiegając myślami w daleką dla roślin przyszłość, czyli wiosnę. Przy pomocy nauczycieli dzieci doskonale poradziły sobie z tak trudnym wyzwaniem. Dzięki tym zajęciom każde dziecko miało swój wkład w upiększenie szkolnego ogrodu. Wspólna praca sprawiła wiele radości i satysfakcji małym ogrodnikom. Z niecierpliwością będziemy oczekiwać efektów naszej ciężkiej pracy. Dziękujemy wszystkim rodzicom za zakup cebul kwiatowych.


       


       

    • Moje ulubione zwierzątko

      Moje ulubione zwierzątko
      14.10.2014

      14 października 2014r. w Zespole Szkół w Drogoszach odbyło się uroczyste podsumowanie Szkolnego Konkursu Plastycznego. Konkurs pt.: ,,Moje ulubione zwierzątko" był skierowany do uczniów klas 0-III oraz IV- VI. W konkursie tytuł laureata zdobyło 14 uczniów, a 5 zdobyło wyróżnienie. Nagrody i dyplomy wręczała Pani Dyrektor Ewa Bilska. Pani Dyrektor podkreśliła wysoki poziom i różnorodność wykonanych prac. Podziękowała dzieciom za udział i zaangażowanie, opiekunom za pomoc w powstaniu tak pięknych prac i życzyła dalszych sukcesów.

       

      Kategoria kl. O

      I miejsce -Paulina Stasal

      II miejsce -Zuzanna Wasiluk

      III miejsce –Filip Soboczyński

      IV miejsce –Tomasz Pieterczak

       

      Kategoria kl. I –III

      I miejsce - Kacper Karwowski

      II miejsce - Jakub Gierko, Szymon Hirniak

      III miejsce - Lena Kochmańska, Julia Maciąg

      IV miejsce – Antonina Gierko

       

      Kategoria kl. IV-VI

      I miejsce – Aleksandra Boguta

      II miejsce - Wojciech Paukszta

      III miejsce – Martyna Bator

      IV miejsce – Agata Mielniczek

       

      Wyróżnieni:

      Julia Dudzińska, Wiktoria Filipiuk, Milena Nowak, Marcin Górecki, Kinga Bogusz


       

    • Konkurs "Rodzinne drzewko szczęścia" rozstrzygnięty

      Konkurs "Rodzinne drzewko szczęścia" rozstrzygnięty
      14.10.2014

      Podczas festynu „Jesienne Impresje” odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie plastycznym „Rodzinne drzewko szczęścia”.

      W konkursie brali udział uczniowie klas I-VI oraz przedszkolaki. Zadaniem uczestników było stworzenie drzewka szczęścia z wykorzystaniem różnych materiałów.

      W kategorii „klasy” wygrała praca przygotowana przez najmłodszych uczniów. Drugie miejsce zajęła klasa III, a najniższe miejsce na podium przypadło przedszkolakom z oddziału „0”. Pani Dyrektor wręczyła wychowawczyniom i uczniom przecudowną nagrodę – wyjazd do wioski św. Mikołaja.

      Laureatami indywidualnymi zostali:

      I miejsce – Julia Maciąg

      II miejsce – Kacper Karwowski

      III miejsce – Maja Cymbał

      IV miejsce – Martyna Bator


       

      Wyróżnienia otrzymali: Filip i Antonina Gierko, Milena Bronicka, Wojciech i Adam Paukszta oraz Natalia Całuch.

      Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


       

    • Dzień Edukacji Narodowej i festyn "Jesienne Impresje"

      Dzień Edukacji Narodowej i festyn "Jesienne Impresje"
      14.10.2014

      Szkolną tradycją Zespołu Szkół w Drogoszach jest łączenie obchodów Dnia Edukacji Narodowej z festynem „Jesienne Impresje“. Tak też stało się w tym roku. Najpierw społeczność szkolna spotkała się na apelu, na który przybyli zaproszeni goście – Skarbnik Gminy Barciany Pani Maria Pyrcz, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Pan Hansi Jurgen Malecki z żoną Anną, Radna Gminy Barciany Pani Jolanta Koryga oraz emerytowani nauczyciele.

      Po części oficjalnej nastąpiła krótka część artystyczna. W niej uczniowie klasy III gimnazjum w prosty i dowcipny sposób przedstawili historię stworzenia pierwszego nauczyciela. Sprawdzili również, jak dziś pracuje się nauczycielom. Jednego możemy być pewni po tej próbie – ciężko czymkolwiek zaskoczyć naszych gimnazjalistów.

      Następnie przyszedł czas na zabawę. Na początek swoje umiejętności zaprezentowali członkowie Stowarzyszenia Hip-Hop Mazury. Przybyły do nas zespoły: Wilczki, Młode Wilki, Hip-Hopowe Dzieciaki, Oldschoolowa Banda. Ich członkowie na co dzień trenują pod czujnym okiem Piotra Frąckiewicza.

      Energetyczny Breakin'g i Hip-Hop w wykonaniu młodszych i starszych artystów wszystkich nas wprawił w zdumienie. Wykonywane przez tancerzy figury niejednokrotnie przeczyły prawom fizyki, a nasze buzie same otwierały się ze zdziwienia. Później Pani Dyrektor wręczyła nagrody w konkursach plastycznych Moje zwierzątko i Magiczne drzewko szczęścia. Na zakończenie odbywały się równocześnie dwie imprezy: Bieg po zdrowie i Mam talent. Wszystkim tym wydarzeniom towarzyszyła kawiarenka i stoisko ze zdrową żywnością. Uczestnicy festynu mogli również zmierzyć ciśnienie i poziom cukru, kupić kosmetyki na stoisku Oriflame czy wykonać masaż dłoni. Cieszy nas, że z roku na rok festyny przyciągają coraz większą ilość uczestników oraz spotykają się z zainteresowaniem uczniów i ich rodzin. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do jego organizacji.



       

    • JESTEM GRZECZNY I BEZPIECZNY

      JESTEM GRZECZNY I BEZPIECZNY
      06.10.2014

      Dnia 6 października odbył się konkurs wiedzy o bezpieczeństwie dla klas I-III „Jestem grzeczny i bezpieczny”. Przedsięwzięcie zorganizowała p. Elżbieta Malec. Reprezentantami klas były czteroosobowe drużyny. Podczas konkursu dzieci poszerzały wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa w domu, szkole i na drodze. Musiały też wykazać się zdobytą wiedzą i umiejętnościami w nowej sytuacji problemowej. Praca w drużynie dodatkowo uczyła zawodników odpowiedzialności za podejmowane decyzje oraz samodzielności.

      Na czas konkursu pozostali uczniowie dopingowali swoje drużyny. Główną nagrodę – wyjazd do Owczarni ufundowany przez Panią Dyrektor – zdobyła ekipa z klasy III. Gratulujemy.



       


    • Festyn Rodzinny "JESIENNE IMPRESJE"

      Startujemy 14.10.2014r. o godzinie 9:00

      w Zespole Szkół w Drogoszach

      W programie

      9:00-10:15 apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej

      10:30-12:30 występ zespołów tanecznych ze Stowarzyszenia Hip-Hop Mazury

      12:35-13:15 szkolny konkurs "Mam talent"

      12:50-13:50 rodzinny "Bieg po zdrowie"

      Ponadto: kawiarenka, stoisko ze zdrową żywnością, mierzenie poziomu cukru,

      stoisko Oriflame - masaż rąk, makijaż,

      stoisko plastyczne, malowanie twarzy, Koło Fortuny

      Prosimy zabrać rodzinę i dobry humor,

      my zapewnimy atrakcje!

       



       

    • 20 nowych uczniów

      20 nowych uczniów
      03.10.2014

      Data 3 X 2014 roku na długie lata pozostanie w pamięci 20 uczniów klasy I, ich rodziców i  wychowawczyni pani Joanny Marty Kromplewskiej. Tego dnia bowiem najmłodsi uczniowie naszej szkoły dołączyli do braci uczniowskiej.

      Na ślubowanie pierwszoklasistów przybyli goście: wójt gminy Barciany – p. Ryszard Kozyra, radni naszej gminy – p. Jolanta Koryga i p. Hansi Jurgen Malecki, przewodnicząca Rady Rodziców – p. Lidia Ponichtera oraz rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie klas starszych.

      Uroczysty apel rozpoczął się od hymnu. A potem wszyscy przenieśli się do… nieba! Wszyscy mieli głowy w chmurach! Wszyscy bujali w obłokach! Sprawiły to pierwszaki, które swoich gości zabrały w lot balonem. Widownia wspólnie z nimi odwiedziła Obłok Zagadek, Obłok Tańca, Obłok Wiedzy oraz Obłok Dobrych Rad. Odgadując zagadki, tańcząc, śpiewając, odpowiadając na pytania z różnych dziedzin wiedzy, dobrze radząc starszym kolegom i koleżankom pierwszaki udowodniły, iż zasłużyły na przyjęcie do braci uczniowskiej Zespołu Szkół w Drogoszach. Dlatego po części artystycznej przyszedł czas na uroczyste ślubowanie. Chwilę później pani dyrektor Ewa Bilska pasowała pierwszoklasistów na uczniów. Od tego momentu 20 pierwszaków stało się pełnoprawnymi uczniami i częścią naszej społeczności. A do grona braci uczniowskiej dołączyli:

      Bartosz Chmielewski

      Magdalena Czerepaniak

      Oksana Drozd

      Antonina Gierko

      Maciej Gunia

      Kacper Jończyk

      Roksana Jończyk

      Maciej Kądziołka

      Aleksandra Kownacka

      Paweł Kownacki

      Milena Nowak

      Karolina Paukszta

      Paulina Pozaroszczyk

      Aleksandra Schabowska

      Michał Szczepura

      Angelika Szuchalska

      Wiktoria Szuchalska

      Gabriela Wanat

      Paweł Wilczyński

      Aleksandra Zadrożna

      Po części oficjalnej przyszedł czas na prezenty. Nowi uczniowie zostali wręcz obsypani prezentami od różnych osób, a także od swych starszych kolegów i koleżanek z klasy II i III. Na koniec zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie.

      Podziękowania należą się paniom, które przygotowały całą uroczystość, czyli: p. Joannie Marcie Kromplewskiej, p. Barbarze Ulążce, p. Joli Zapolskiej-Głód, p. Ewie Burdyło.

    • Posprzątaliśmy świat

      Posprzątaliśmy świat
      02.10.2014

      Był las, nie było nas. Będzie las, nie będzie nas.

      Uczniowie Szkoły Podstawowej w Drogoszach nie są obojętni na losy Polski i Ziemi. Działania proekologiczne są im wpajane już od zerówki. Wprawdzie Akcja "Sprzątanie Świata – Polska" odbyła się w dniach 19-21 września, ale nasi uczniowie poszli sprzątać swój mały świat, czyli Drogosze i najbliższe okolice, w czwartek 2 października.

      Zaopatrzeni w wielkie, czarne, foliowe worki oraz rękawiczki jednorazowego użytku, a także kamizelki odblaskowe pod opieką nauczycieli uczniowie klas 0-VI ruszyli w teren. Ich łupem padły śmieci różnej maści, koloru, wielkości i… zapachu! Wśród ‘cennych łupów’ znalazły się kapcie, zdrapka z Biedronki (niestety z przegraną), kołpak, grzebień. Uczniowie zebrali wiele worków śmieci i zostawili je w miejscach do tego wyznaczonych.

      Mamy nadzieję, że za rok, śmieci będzie o wiele mniej.

    • Mazurskie podania i opowieści

      Mazurskie podania i opowieści
      01.10.2014

      Nie każda lekcja musi odbywać się w szkole. Dlatego w środę 1 października uczniowie klas IV i V wraz z wychowawczyniami opuścili mury szkolne, by tego dnia pouczyć się w terenie. Otóż udali się oni na lekcje do Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

      Na miejscu przywitał ich kustosz-archeolog tego muzeum – dr Jerzy Marek Łapo. Pan kustosz przygotował 2 lekcje archeologiczne połączone z projekcją na temat: Mazurskie podania ludowe w świetle stanowisk archeologicznych i wydarzeń historycznych oraz Strach się bać. Opowieści o wierzeniowości Mazurów.

      Na parterze budynku szachulcowego zaintrygowani uczniowie zasiedli w długich ławkach. Z uwagą poznali historię ziemi mazurskiej, wysłuchali różnych podań mazurskich, oglądając przy tym projekcje różnych zdjęć, także tych z wykopalisk archeologicznych, które prowadził pan Jerzy. Prowadzący opowiadał barwnie i ciekawie, czasami nawet rozśmieszał uczniów, zwłaszcza gdy opowiadał dowcipy związane z miejscowością Dąbrowskie koło Ełku (mazurski Wąchock). Ale w drugiej części spotkania wywołał strach u niektórych. I nic dziwnego, skoro Mazurzy bali się różnych stworów, także krasnoludków, to uczniowie też mieli do tego prawo, choć tak naprawdę nie są ani Mazurami, ani nie mieszkają na Mazurach. Okazało się bowiem, że wszyscy zamieszkujemy tereny krainy historycznej zwanej Barcją, zaś pora duchów trwa między 2300 a 2400.

      W przerwie między lekcjami uczniowie z wychowawczyniami zwiedzili wystawę obiektów i pamiątek związanych z codziennym życiem dawnych i obecnych mieszkańców regionu oraz pracownię kwiatów artystycznych. Pracujące tam panie tak pięknie tworzyły kwiaty z materiałów i bibuły, że wyglądały one jak żywe! Nic dziwnego, że wiele osób zamieniło pieniążki na kwiaty.  Wszyscy pełni wrażeń wrócili do szkoły.

    • Mistrz Pięknego Czytania

      Mistrz Pięknego Czytania
      30.09.2014

      Kto czyta książki, żyje wielokrotnie – te słowa Umberto Eco przyświecały konkursowi czytelniczemu "Wybieramy Mistrza Pięknego Czytania". Jego celem było zachęcenie uczniów do czytania książek, rozbudzanie wrażliwość na piękno czytanego słowa, przybliżenie literatury dziecięcej oraz uczenie rywalizacji w miłej atmosferze.

      Konkurs rozgrywany był w dwóch etapach. W poniedziałek 29 IX odbyły się eliminacje klasowe, w których wzięli udział uczniowie klas IV i V. Następnego dnia w bibliotece szkolnej, wśród regałów pełnych różnorodnych książek, odbył się finał konkursu. Wzięło w nim udział 10 uczniów. W jury zasiadły panie: Marta Korycka i Elżbieta Malec, które w skupieniu wysłuchały przygotowanych fragmentów.

      Mistrzami Pięknego Czytania zostały uczennice:

          I miejsce – Wiktoria Bronowicka z klasy IV,

          II miejsce – Klaudia Rakowska z klasy IV,

          III miejsce – Agata Mielniczek z klasy V.

      Laureatki otrzymały nagrody książkowe oraz kilka drobiazgów, w tym magnetyczne zakładki do książek. Każdy finalista otrzymał nagrodę pocieszenia. Nagrody ufundowała pani dyrektor Ewa Bilska oraz Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.

      Mistrzyniom serdecznie gratulujemy, zaś wszystkich uczniów zachęcamy do odwiedzania szkolnej biblioteki oraz czytania książek.

    • Święto języków obcych

      Święto języków obcych
      26.09.2014

      13 lat temu Rada Europy ustanowiła Międzynarodowy  Dzień Języków Obcych, aby szerzyć wiedzę o językach używanych w Europie, wspierać różnorodność językową, a co najważniejsze – zachęcać do ich uczenia się. Święto obchodziliśmy go 26 września.

      Tego dnia  w naszej szkole uczniowie klasy IV pod kierunkiem pani Ewy Cewkowicz wykonywali plakaty z flagami państw europejskich. Z nich została utworzona gazetka na temat języków obcych i Europejskiego Dnia Języków Obcych. Z kolei każdy uczeń klasy III tworzył swój plakat – rysował flagę i pisał "dzień dobry" w języku obcym. Z przygotowanych plakatów powstał wspólny plakat, który został powieszony na szkolnym korytarzu. Można go nie tylko zobaczyć, ale również się z niego pouczyć.

    • Zbierajmy baterie

      Zbierajmy baterie
      22.09.2014

      Marszałek urządza konkurs, zawody,

      kto zbiera baterie, wygrywa nagrody.

       

      Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach publicznej kampanii edukacyjnej ogłosił konkurs zbiórki zużytych baterii "Baterie na wagę czystego środowiska". Konkurs ma na celu upowszechniać prawidłowe postępowanie ze zużytymi bateriami małogabarytowymi i akumulatorami oraz podnosić świadomości ekologiczną społeczeństwa.

      Uczniowie uczęszczający do naszej szkoły, jak również jej pracownicy, zużyte baterie i akumulatory wrzucają do zielonego pudełka, specjalnie oznaczonego do tego celu.

      W nieprzekraczalnym terminie do 4 XII 2014 roku jesteśmy zobowiązani przesłać dokument, który potwierdzi, ile baterii oraz akumulatorów udało się zebrać w naszej szkole. Finał konkursu odbędzie się 12 XII na uroczystej gali, na którą zostaną zaproszeni wszyscy uczestnicy konkursu. To właśnie dla nich przewidziane są atrakcyjne upominki. Cóż… zbierajmy baterie!

    • Wycieczka do Kętrzyna

      Wycieczka do Kętrzyna
      17.09.2014

      17 września uczniowie klasy II i III z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie. Przy wejściu do muzeum czekał Pan przewodnik. Zwiedzanie muzeum zaczęliśmy od poznania od historii zamku. Muzeum w swoich zbiorach posiada wiele ciekawych eksponatów, które przybliżyły uczniom historię naszego regionu. Wśród zbiorów na szczególną uwagę zasługują: kolekcja rzeźb z końca XV w., epitafia z XVI i XVIII w., chorągwie pogrzebowe. Największe jednak wrażenie na dzieciach wywarły przedmioty pochodzące z pałacu w Drogoszach, min. skrzynia posagowa oraz portret króla Prus Fryderyka Wilhelma IV. Kolejnym punktem wycieczki była Galeria Stowarzyszenia Kulturalnego ,,Konik Mazurski”, mającą swoją siedzibę w kętrzyńskim zamku. Galeria jest jednym z niewielu miejsc, gdzie tak pieczołowicie kultywowane są tradycje naszego regionu. W samej galerii istnieje również stała ekspozycja prac, którą nasi uczniowie mieli okazję podziwiać a także kupić wyroby regionalne rękodzieła artystycznego. Pełne pozytywnej energii i wzbogaceni o wiedzą dzieci wróciły do szkoły, aby podzielić się wrażeniami z kolegami i rodzicami.


       

    strona:

    Aktualności

    Kontakt

    • Szkoła Podstawowa w Drogoszach
      Szkoła Podstawowa w Drogoszach, Drogosze 40, 11-410 Barciany
    • 89 753 25 55

    Galeria zdjęć