PROJEKT MŁODZI KREATYWNI
Projekt „Młodzi kreatywni” jest realizowany w 31 szkołach ogólnokształcących (w tym 30 szkołach podstawowych oraz 1 liceum ogólnokształcącym) zlokalizowanych na terenie 11 gmin pogranicza województwa warmińsko-mazurskiego. Beneficjentem jest Gmina Węgorzewo w partnerstwie z gminą Braniewo, Srokowo, Górowo Iławeckie, Pozezdrze, Sępopol, Lelkowo, Barciany, Budry, Dubeninki, Gołdap, powiatem węgorzewskim, Fundacją Rozwoju Regionu Gołdap, Społeczno-Oświatowym Stowarzyszeniem Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym „Edukator” w Łomży, Stowarzyszeniem przy wsparciu Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych i Instytutu Badawczo- Szkoleniowego z Olsztyna, oraz Stowarzyszenia Warmińsko- Mazurskich Samorządów Pogranicza.
Opłata za dożywianie maj 2024r.
SZKOŁA PODSTAWOWA
kl. 0- VIII
pełny obiad - 15 dni x 7,00zł = 105,00zł
drugie danie - 15 dni x 4,50zł = 67,50zł
zupa - 15 dni x 2,50zł = 37,50zł
Opłata za dożywianie maj 2024r.
PRZEDSZKOLE
pełny obiad - 18 dni x 7,00zł = 126,00zł
drugie danie - 18 dni x 4,50zł = 81,00zł
zupa - 18 dni x 2,50zł = 45,00zł
UWAGA!!!
Osoby płacące za dożywianie prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły w celu ustalenia nieobecności do odliczenia.
Opłata za dożywianie kwiecień 2024r.
SZKOŁA PODSTAWOWA
kl. 0- VIII
pełny obiad - 20 dni x 7,00zł = 140,00zł
drugie danie - 20 dni x 4,50zł = 90,00zł
zupa - 20 dni x 2,50zł = 50,00zł
UWAGA!!!
Osoby płacące za dożywianie prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły w celu ustalenia nieobecności do odliczenia.
Płatne na konto bankowe:
Szkoła Podstawowa w Drogoszach Drogosze 40, 11-410 Barciany
82 8851 1021 2003 0300 1011 0007
Płatność za obiady proszę dokonać do 15.04.2024r.
Opłata za dożywianie marzec 2024r.
SZKOŁA PODSTAWOWA
kl. 0- VIII
pełny obiad - 19 dni x 7,00zł = 133,00zł
drugie danie - 19 dni x 4,50zł = 85,50zł
zupa - 19 dni x 2,50zł = 47,50zł
UWAGA!!!
Osoby płacące za dożywianie prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły w celu ustalenia nieobecności do odliczenia.
Płatne na konto bankowe:
Szkoła Podstawowa w Drogoszach Drogosze 40, 11-410 Barciany
82 8851 1021 2003 0300 1011 0007
Płatność za obiady proszę dokonać do 15.03.2024r.
Opłata za dożywianie luty 2024r.
SZKOŁA PODSTAWOWA
kl. 0- VIII
pełny obiad - 19 dni x 7,00zł = 133,00zł
drugie danie - 19 dni x 4,50zł = 85,50zł
zupa - 19 dni x 2,50zł = 47,50zł
UWAGA!!!
Osoby płacące za dożywianie prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły w celu ustalenia nieobecności do odliczenia.
Płatne na konto bankowe:
Szkoła Podstawowa w Drogoszach Drogosze 40, 11-410 Barciany
82 8851 1021 2003 0300 1011 0007
Płatność za obiady proszę dokonać do 15.02.2024r.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
12 września uczniowie klas I-III obejrzeli spektakl "Krawiec Niteczka" na odstawie opowiadania Kornela Makuszyńskiego pt. "O tym, jak krawiec pan Niteczka został królem". Przedstawienie wyreżyserował Zbigniew Głowacki, a występowali aktorzy ze Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach. Tym spektaklem Internetowy Teatr dla Szkół rozpoczął nowy sezon teatralny w naszej szkole.
11 zawodników z sekcji zapasów GLKS "Orzeł" z Karolewa wraz z trenerami odwiedziło naszą szkołę w piątek 12 IX. Po przedstawieniu zapaśników najstarszy z nich, 18-letni Damian, poprowadził skróconą wersję rozgrzewki na ogromnej macie.
Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem umiejętności i gibkości naszych rówieśników. Zwłaszcza Maciek z klasy III szkoły podstawowej w niebieskim trykocie zbierał największe brawa za niezwykłą gibkość. On i Szymon to najmłodsi adepci zapasów o niezwykłej dynamice ruchowej. Trener nazwał ich zwinnymi kocurami. A jeszcze 6-11 miesięcy temu wszyscy młodzi zawodnicy przewracali się o własne nogi. Po rozgrzewce i pokazie różnych rzutów obejrzeliśmy pokaz walki sparingowej w wykonaniu pełnoletniego zawodnika Damiana i trenera Łukasza. Jednak żaden z naszych uczniów nie chciał spróbować swych sił na macie. A szkoda…
Zapasy to sport znany już od czasów starożytnych. Rozwija wszystkie cechy motoryczne, bowiem jest to sport bardzo wszechstronny. Zawodnicy zmagają się na macie w jednakowej kategorii wagowej, jeden w niebieskim trykocie, a drugi w czerwonym. Zapasy dzielą się na styl klasyczny i wolny (tu można chwytać przeciwnika za nogi). Rzuty na matę wykonywane są bez użycia siły, tylko z użyciem techniki.
Uczniowie zainteresowani poznaniem tajników zapasów mogą zapisywać się na zajęcia. Zobaczymy, ilu adeptów zapasów znajdziemy w naszej szkole.
Inaugurację nowego roku szkolnego rozpoczęliśmy od wysłuchania mszy świętej. Następnie zebraliśmy się wszyscy w sali gimnastycznej, gdzie przywitała nas Pani Dyrektor. Przypomniała nam, że zakończył się już czas błogiego, wakacyjnego lenistwa, a przed nami dziesięć miesięcy zdobywania wiedzy i odkrywania świata.
Na koniec wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas, by podzielić się wakacyjnymi wspomnieniami...
Dyrektor Zespołu Szkół w Drogoszach informuje, że Wójt Gminy Barciany zarządzeniem nr 67/2014 z dnia 05 sierpnia 2014r. ustalił termin składania wniosków o udzielenie pomocy finansowej w ramach Rządowego programu pomocy uczniom w 2014r. "Wyprawka szkolna".
„Lato, lato, lato czeka, razem z latem czeka rzeka, razem z rzeką czeka las, a tam ciągle nie ma nas.”
Słowa piosenki oddają to, na co zawsze czekamy z utęsknieniem – wakacje.
Pani Ewa Burdyło rozpoczęła uroczystą część apelu, potem oddała głos pani Dyrektor.
Uczniowie z klasy VI, którzy zakończyli drugi stopień swojej edukacji, złożyli podziękowania wszystkim wychowawcom oraz pani Dyrektor.
Następnie najlepsi uczniowie otrzymali świadectwa z wyróżnieniem, nagrody za czytelnictwo oraz nagrody sportowe.
Jak co roku, nie zapomniano o rodzicach, którzy aktywnie uczestniczą
w życiu szkoły.
Udanych wakacji i do zobaczenia 1 września.
W dniach 24-25 czerwca 2014 roku odbędzie się w naszej szkole kiermasz podręczników. Prosimy o właściwe przygotowanie książek i ich wycenę.
Poniedziałek to najmniej lubiany przez wszystkich dzień tygodnia. Dziś jednak uczniowie klasy V i VI chętnie przybyli do szkoły, bo zamiast nauki mieli odpoczywać, korzystając z atrakcji parku wodnego Tropikana w Mikołajkach. Wysuszyliśmy spod szkoły w szampańskich nastrojach. Zamiast albegry, ortografii czy botaniki mieliśmy się uczyć pływania, nurkowania, zjeżdzania i wylegiwania. Po półtoragodzinnej walce z wodą zupełnie wygłodniali pojechaliśmy do portu, by zapokoić wilczy apetyt. Zupełnie wyczerpani wróciliśmy do szkoły.
Gminny Ośrodek Kultury i Młodzieżowa Rada Gminy byli organizatorami rajdu rowerowego szlakami naszej gminy. Odbył się on 15 czerwca 2014 roku. Mimo niepewnej pogody, grupa entuzjastów aktywnego wypoczynku wyruszyła w trasę prowadzącą przez Gęsiki, Główczyno, Bobrowo aż do Mołtajn. Na trasie rozstawione były stanowiska, na których spotkać można było Kota w butach, Księżniczkę, Czarownicę, Czerownego Kapturka i Kopciuszka. W trzy z fantastycznych postaci wcieliły się uczennice naszej szkoły: Karolina Czeczko, Natalia Skwarek i Sandra Łastówka. Każdy z baśniowych bohaterów miał przygotowane dla uczestników rajdu nie lada wyzwania. Na szczęście wszyscy poradzili sobie nawet z najdziwniejszymi konkurencjami. Impreza zakończyła się wspólnym ogniskiem dla wszystkich uczestników rajdu.
Serdecznie dziękujemy gimnazjalistkom z Zespołu Szkół w Drogoszach za pomoc w organizacji rajdu.
Słowa Władysława Szafera wzięli sobie do serca uczniowie klas I-III, którzy 13 czerwca udali się na wycieczkę do Nadleśnictwa Srokowo. Wyjazd był nagrodą, którą dzieci wywalczyły w bożonarodzeniowym konkursie plastycznym. Organizatorem wycieczki była Pani Dyrektor.
Pierwszym etapem podróży był pobyt dzieci w Leśnej Szkole. Poznali tam wszystkie gatunki drzew występujące w naszych lasach oraz rośliny introdukowane. Po niezwykle ciekawej poglądowej lekcji przyrody wszyscy udali się do Osikowa, aby samodzielnie upiec w ognisku kiełbaskę. Po posiłku odbywały się ćwiczenia i zawody sportowe. Wbrew początkowym obawom pogoda dopisała i spędziliśmy przyjemne przedpołudnie na łonie natury. Na pewno nie raz tam wrócimy.
Dnia 11 czerwca uczniowie klasy III i IV wraz ze starszymi kolegami i koleżankami wyruszyli na wspaniałą wycieczkę do Gdańska i Gdyni. Podróż, choć daleka, upłynęła nam w dobrych humorach.
Poznawanie Trójmiasta zaczęliśmy od zwiedzania gdańskiej starówki. Sympatyczna przewodniczka opowiadała nam ciekawostki o odwiedzanych miejscach i zabytkach. Widzieliśmy między innymi Kościół Mariacki, pomnik Neptuna, port, starą zbrojownię. Wiemy, co to są rzygacze, jak rozpoznać styl gotycki.
Potem udaliśmy się na pyszny obiad. Następnie pjechaliśmy do Gdyni, by w Akwarium podziwiać ryby i inne morskie stworzenia. Wszystko nas fascynowało, pytaniom nie było końca. Widzieliśmy żarłoczne piranie, zabójcze anakondy, ośmiornice, mureny, niezwykle piękne, ale i niebezpieczne meduzy, egzotyczne ryby mórz południowych, niezwykłą rybę skałę i mnóstwo innych gatunków. Później spacerowaliśmy po Skwerze Kościuszki. Podziwialiśmy zacumowane statki, a wśród nich Okręt Wojenny ORP Błyskawica, Dar Pomorza. Odpoczęliśmy chwilę, jedząc lody, i dalej w drogę.
Ostatnim punktem naszej podróży było ZOO. Pytanie dnia: "Czy w ZOO są prawdziwe zwierzęta?" zostało rozstrzygnięte. Tak! Są! Prawdziwe potężne słonie, długoszyje żyrafy, rozbrykane małpy, groźne krokodyle, pasiaste zebry, szybkie gepardy i sympatyczne pingwiny.
Po zobaczeniu tego, co daliśmy radę obejrzeć, wyruszyliśmy w drogę powrotną. Mimo iż wstaliśmy o 4 rano, o śnie nie było mowy. Śpiewaliśmy, rozmawialiśmy i wspominaliśmy wrażenia dzisiejszego dnia aż do Drogosz. Już planujemy kolejny wyjazd.
Z RODZINĄ RAŹNIEJ – pod takim hasłem odbył się 6 czerwca 2014 r. w Zespole Szkół w Drogoszach festyn rodzinny.
Święto rodziny rozpoczęła pani Dyrektor Zespołu Szkół, Ewa Bilska, która podkreśliła wiodącą rolę rodziny w życiu każdego z nas. Bez niej nasze życie staje się jałowe i pozbawione celu, o czym przekonał się chociażby biblijny syn marnotrawny. Następnie p. Ewa Burdyło przywitała przybyłych do Drogosz gości: p. Annę Tereszko, Sekretarz Gminy w Barcianach, przedstawicieli Straży Granicznej, Straży Pożarnej i Policji, rodziców, dziadków, dzieci i młodzież dla których zorganizowano dzisiejsze święto.
Po części oficjalnej nadszedł czas na atrakcje przygotowane na dzisiejszy Dzień Rodziny. Najpierw swoje umiejętności zaprezentował pies tropiący, który na co dzień pomaga funkcjonariuszom w ich pracy. Później byliśmy świadkami akcji strażaków. Z wraku samochodu ratowali naszego szkolnego kolegę i strażaka – Kamila Łastówkę. Niestety, deszcz pokrzyżował nasze plany i zmuszeni byliśmy przenieść festyn do sali gimnastycznej. Nie oznaczało to jednak końca uroczystości. Do wspólnej zabawy zaprosiły nas bowiem panie z zespołu Mołtajnianki. Potem przedstawiciele Policji rozmawiali z najmłodszymi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w domu, w szkole, na podwórku. Uczniowie mieli również możliwość zadawania pytań i przebrania się w stój policyjny.
Rzeszę widzów zgromadził z kolei występ rodziców, uczniów, mieszkańców Drogosz i okolic. Panie zaprezentowały układy taneczne, które poznały na zajęciach zumby. Niejednemu z widzów nogi same rwały się do tańca. Następnie wolontariuszki z PCK podczas krótkiego kursu instruowały uczniów, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku złamania, omdlenia i zatrzymania akcji serca. Dużym zainteresowaniem cieszył się również mecz piłki siatkowej rozegrany między uczniami a nauczycielami. Tym razem gimnazjaliści byli górą, chociaż nauczyciele dzielnie dotrzymywali im kroku. Wyjątkową atrakcją dla najmłodszych okazała się ogromna, dmuchana gąsienica udostępniona przez pracowników Skoku Stefczyka.
W trakcie trwania festynu odbywał się kiermasz książki. Przedstawicielki Oriflame zadbały o kobiece dłonie oraz zaprezentowały nowości kosmetyczne. Dzieci chętnie malowały buzie, brały udział w warsztatach plastycznych. Zmęczeni i głodni uczestnicy zabawy chętnie korzystali z kawiarenki, gdzie można było spróbować wypieków rodziców. Wielu amatorów znalazła również zdrowa żywność. Dla każdego uczestnika festynu zapewniono również posiłek i lody.
Organizatorami dnia rodziny byli: dyrekcja i pracownicy szkoły oraz rodzice, którym serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu tegorocznego Dnia Rodziny.
Podczas obchodów Dnia Rodziny ogłoszono wyniki szkolnego konkursu profilaktycznego pod hasłem "Trzymaj formę". Cieszy nas, że szkolne konkursy zdobywają coraz większą popularnością, a świadczy o tym ilość zgłaszanych prac. I tym razem uczniowie nie zawiedli. Przygotowali barwne i pomysłowe plakaty propagujące zdrowy styl życia. Inne z kolei orzestrzegały przed zgubnymi sutkami złego odżywiania się. Jury stanęło przed nielada wyzwaniem, gdy trzeba było wybrać te najlepsze prace. Pani Dyrektor Ewa Bilska, p. Elżbieta Malec i p. Joanna Górniak-Kręciewska przeznały trzy wyróżnienia. Otrzymali je: Damian Bronowicki, Filip Gierko i Wiktoria Bronowicka. Następnie wręczono dwie nagrody za II miejsce, które wywalczyły Antonina Gierko i Julia Niedźwiecka. Najwyżej oceniony został plakat Jakuba Nawackiego i to on zwyciężył w tym konkursie.
W wtorek 03. 06. 2014 roku na Orliku w Barcianach rozegrano po raz kolejny Turniej Rekreacyjno-Sportowy klas I-IV o Puchar Wójta Gminy Barciany.
Na starcie stanęły sześcioosobowe drużyny z Barcian, Drogosz, Windy i Mołtajn. Uczniowie rywalizowali w biegu z pałeczką sztafetową, w rzucie woreczkami do celu, w biegu w worku, toczeniu piłką lekarską do celu, toczeniu piłki kijem do unihokeja, rzucie piłką do kosza. Konkurencje rozgrywane były w przyyjaznej, sportowej atmosferze. Licznie zgromadzeni kibice dopingowali oraz nagradzali brawami wszystkie uczestniczące w turnieju drużyny.
Zwycięzcą rozgrywek i tym samym zdobywcą pucharu była nasza reprezentacja, która uzyskała największą liczbę punktów - 48. Podumowania imprezy wraz z uroczystym wręczenim nagród dokonał Pan Ryszard Kozyra Wójt Gminy Barciany. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy.
Dnia 30 maja 2014 roku najmłodsi uczniowie Zespołu Szkół w Drogoszach uczestniczyli w wycieczce autokarowej. Celem wyjazdu był Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie oraz rejs statkiem po Jeziorze Nidzickim.
Pierwszym etapem było Kadzidłowo. Każdy, kto miał ochotę, mógł kupić pokarmi nakarmić zwierzaki. Wędrując po parku, widzieliśmy: łosie, wilki, żbiki, sarny,malutkie dziki oraz niezliczone ilości kóz, osiołków i ptaków. Przechodząc przez kolejne zagrody, można było pogłaskać zwierzęta, a także potrzymać na rękach koźlęta. Dzieci zdobyły również dużo ciekawych informacji o mieszkańcach parku.
Kolejnym punktem wycieczki było Ruciane-Nida. Tam, w restauracji zjedliśmy obiad, a następnie wsiedliśmy na statek wycieczkowy i ruszyliśmy w rejs po Jeziorze Nidzickim. Zostawił on w dzieciach niezapomniane wrażenia. W drodze powrotnej zjedliśmy pyszne lody. Zadowoleni z udanego wyjazdu przybyliśmy do Drogosz, gdzie czekali na nas nasi rodzice, a my mogliśmy podzielić się z nimi wrażeniami dzisiejszego dnia.
W środę 28 maja przedszkolaki z przedszkola "Słoneczko", "Stokrotka" z odziału "0" oraz uczniowie klas I-III mieli kolejną okazję do spotkania z teatrem. Do naszej szkoły zagościli aktorzy ze Studia Artystycznego "Magik" z Białegostoku. Predstawienie pt. "Przygody Małodego Patrioty" zainteresowało najmłodszych. Aktorzy starali się w atrakcyjny sposób przekazać ważne wartości: miłość do ojczyzny, pamięć o przodkach i wielkich Polakach. Uczyli, jak stać się młodym patriotą. Wszystkim bardzo podobał się polonez, uczniowie mogli bowiem zatańczyć nasz narodowy taniec. Wspólnie z aktorami widzowie recytowali również wiersz Władysława Bełzy "Kto Ty jesteś?".
Spektakl sfinansowany został przez Radę Rodziców.
Dnia 28 maja 2014 r. w Zespole Szkół w Barcianach odbyła się Gminna Olimpiada Wiedzy o Obronie Cywilnej. W rywalizacji wzięli udział uczniowie trzech gimnazjów znajdujących się na terenie Gminy Barciany (Barciany, Mołtajny, Drogosze). Organizatorami konkursu byli:Urząd Gminy oraz Zespół Szkół w Barcianach. Uczestnicy rozwiązywali test składający się z 50 pytań, wśród których dominowała tematyka zawiązana z obroną cywilną oraz pierwszą pomocą. Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów: Karolina Czeczko, Łukasz Witek i Karolina Bobkowska, która zajęła I miejsce. Uczniów do konkursu przygotował nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa – p. Andrzej Buńko.
Dom to wcale nie są ściany
i sufity i podłogi
ale ręce naszej mamy
Anna Kamieńska
Zgodnie z kalendarzem 26 maja najmłodsi uczniowie naszej szkoły występami uczcili Dzień Matki. Ta jedna z najważniejszych w rodzinie osób jest, a przynajmniej powinna być, otoczona szacunkiem i miłością na co dzień. W tym szczególnym dniu chcieliśmy podziękować wszystkim Mamom za trud i wysiłek codziennego dnia. Klasa I w bajkowej scenerii zaprezentowała wiersze i piosenki, uczniowie klasy II w krzywym zwierciadle parodii ukazali realia życia powszedniego, zaś dzieci z klasy III wystąpiły z montażem słowno-muzycznym i porwali wszystkich do wspólnej zabawy.
Przybyli goście – mamy, ciocie, tatusiowie – z łezką w oku oglądali i słuchali występów swoich najbliższych. Po uroczystości nastąpił moment wręczania kwiatów, laurek, składania życzeń. Następnie goście udali się na słodki poczęstunek, który przygotowały … Oczywiście, jakby inaczej, nasze kochane MAMY!
Tę i inne prawdy odkrywali uczniowie klasy V i VI, śledząc losy dziesięcioletniego Oskara. Oskar choruje na białaczkę, ma świadomość zbliżającej się śmierci. Jedynie ciocia Róża, wolontariuszka i była zapaśniczka, ma odwagę rozmawiać z nim o śmierci, Bogu i cierpieniu. Ona też proponuje mu niezwykłą zabawę: każdy dzień Oskar ma traktować jak dziesięć lat życia. Dzięki temu poznaje on, czym jest dorastanie, zakochuje się, żeni, przeżywa kryzys wieku średniego, naprawia relacje z rodzicami, zaczyna wierzyć w Boga, dostrzega piękno otaczającego go świata i umiera, ukończywszy sto dziesięć lat.
Spektakl "Oskar i Pani Róża" w reżyserii Ewy Piotrowskiej powstał na podstawie jednej z najpiękniejszych i najsłynniejszych powieści Erica-Emmanuela Schmitta. Uczniowie mogli go obejrzeć na żywo za pośrednictwem TVP KULTURA.
W poniedziałkowe przedpołudnie 19 maja uczniowie klas I-III udali się do Kętrzyna, aby obejrzeć sztukę teatralną pt."Kot w butach". Spektakl przygotowali aktorzy Narodowego Teatru Edukacyjnego we Wrocławiu. Głównym bohaterem był oczywiście kot, który urodził się dawno, dawno temu za górami, za lasami. Opanował on język ludzki, przyjaźnił się z Jankiem, a jego hobby było polowanie na myszy. W swoim kocim życiu kierował się mottem: "Spadać zawsze na cztery łapy. MIAU!
Zadowolone miny dzieci, stwierdzenia: "było super", "wspaniale", "to najpiękniejsza bajka" - to najlepsza recenzja przedstawienia.