PROJEKT MŁODZI KREATYWNI
Projekt „Młodzi kreatywni” jest realizowany w 31 szkołach ogólnokształcących (w tym 30 szkołach podstawowych oraz 1 liceum ogólnokształcącym) zlokalizowanych na terenie 11 gmin pogranicza województwa warmińsko-mazurskiego. Beneficjentem jest Gmina Węgorzewo w partnerstwie z gminą Braniewo, Srokowo, Górowo Iławeckie, Pozezdrze, Sępopol, Lelkowo, Barciany, Budry, Dubeninki, Gołdap, powiatem węgorzewskim, Fundacją Rozwoju Regionu Gołdap, Społeczno-Oświatowym Stowarzyszeniem Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym „Edukator” w Łomży, Stowarzyszeniem przy wsparciu Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych i Instytutu Badawczo- Szkoleniowego z Olsztyna, oraz Stowarzyszenia Warmińsko- Mazurskich Samorządów Pogranicza.
Opłata za dożywianie maj 2024r.
SZKOŁA PODSTAWOWA
kl. 0- VIII
pełny obiad - 15 dni x 7,00zł = 105,00zł
drugie danie - 15 dni x 4,50zł = 67,50zł
zupa - 15 dni x 2,50zł = 37,50zł
Opłata za dożywianie maj 2024r.
PRZEDSZKOLE
pełny obiad - 18 dni x 7,00zł = 126,00zł
drugie danie - 18 dni x 4,50zł = 81,00zł
zupa - 18 dni x 2,50zł = 45,00zł
UWAGA!!!
Osoby płacące za dożywianie prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły w celu ustalenia nieobecności do odliczenia.
Opłata za dożywianie kwiecień 2024r.
SZKOŁA PODSTAWOWA
kl. 0- VIII
pełny obiad - 20 dni x 7,00zł = 140,00zł
drugie danie - 20 dni x 4,50zł = 90,00zł
zupa - 20 dni x 2,50zł = 50,00zł
UWAGA!!!
Osoby płacące za dożywianie prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły w celu ustalenia nieobecności do odliczenia.
Płatne na konto bankowe:
Szkoła Podstawowa w Drogoszach Drogosze 40, 11-410 Barciany
82 8851 1021 2003 0300 1011 0007
Płatność za obiady proszę dokonać do 15.04.2024r.
Opłata za dożywianie marzec 2024r.
SZKOŁA PODSTAWOWA
kl. 0- VIII
pełny obiad - 19 dni x 7,00zł = 133,00zł
drugie danie - 19 dni x 4,50zł = 85,50zł
zupa - 19 dni x 2,50zł = 47,50zł
UWAGA!!!
Osoby płacące za dożywianie prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły w celu ustalenia nieobecności do odliczenia.
Płatne na konto bankowe:
Szkoła Podstawowa w Drogoszach Drogosze 40, 11-410 Barciany
82 8851 1021 2003 0300 1011 0007
Płatność za obiady proszę dokonać do 15.03.2024r.
Opłata za dożywianie luty 2024r.
SZKOŁA PODSTAWOWA
kl. 0- VIII
pełny obiad - 19 dni x 7,00zł = 133,00zł
drugie danie - 19 dni x 4,50zł = 85,50zł
zupa - 19 dni x 2,50zł = 47,50zł
UWAGA!!!
Osoby płacące za dożywianie prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły w celu ustalenia nieobecności do odliczenia.
Płatne na konto bankowe:
Szkoła Podstawowa w Drogoszach Drogosze 40, 11-410 Barciany
82 8851 1021 2003 0300 1011 0007
Płatność za obiady proszę dokonać do 15.02.2024r.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
Święty Patryk jest jednym z najpopularniejszych świętych na świecie. Urodził się prawdopodobnie w 385 roku w Brytanii. W wieku 16 lat chłopiec został porwany i wywieziony do Irlandii, gdzie jako niewolnik zajmował się wypasem owiec.
W tym momencie życia został natchniony przez Boga, a dzięki jego pomocy zbiegł z wyspy w wieku 20 lat. Wtedy też "otrzymał "misję od Boga, by nawrócić pogańską Irlandię na chrześcijaństwo.
Rozpoczął studia teologiczne i już jako biskup powrócił do Irlandii. Działalność misyjną prowadził przez 40 lat, uczynił wiele cudów, które pomagały w nawracaniu Irlandczyków.
W naszej szkole celebrowaliśmy "zielone święto". Z szaf tego dnia zniknęły wszystkie zielone ubrania. Pani Ewa Cewkowicz z dziećmi udekorowala szkołę koniczynami i zielonymi skrzatami.Dzieciaki poznały zwyczaje związane z irlandzkim świętem.
TOASTY PO IRLANDZKU:
Szczęśliwego Dnia Świętego Patryka - Beannachtaí na Féile Pádraig duit!
Wymowa: ban ak ti na fajla podżrik ditcz
Na zdrowie! - Slainte!
Wymowa: Sloncze
TOAST IRLANDZKI PO POLSKU:
Niech kochają nas ci, co nas kochają
A tym, co nas nie kochają,
Niech Bóg odmieni serce.
A jeśli nie odmieni ich serca,
To niech im skręci kostkę,
Abyśmy ich poznali po kulawym chodzie.
Otrzymaliśmy 6500zł z Fundacji Banku Zachodniego WBK na organizację imprezy zapaśniczej!!!
Cytuję informacje Zespołu Fundacji:
"..w programie grantowym „Bank Młodych Mistrzów Sportu” rywalizacja była bardzo zacięta. Otrzymaliśmy aż 486 wniosków. Z nadesłanych projektów wybraliśmy sześćdziesiąt, które zostały nagrodzone grantem. Niektóre wartościowe projekty nie uzyskały dofinansowania ze względu na ograniczony budżet konkursu."
Ufff….. i znowu matematyczne głowy walczą z zadaniami. 16 marca 2017 roku po raz kolejny 22 uczniów naszej szkoły wzięło udział w KANGURZE. Najlepsi matematycy szkoły podstawowej i gimnazjum rozwiązywało zadania o różnym stopniu trudności. Nie było łatwo, ale mamy nadzieję, że wyniki będą dobre!!!!!!!!!
"Wyklęty" to film oparty na faktach, którego akcja toczy się w Polsce w latach 40. Jego bohaterami są członkowie zbrojnego podziemia niepodległościowego walczący z władzą ludową o powojenny kształt Polski. Ludzie, którzy mimo olbrzymiej przewagi resortu bezpieczeństwa, wspieranego przez radzieckie NKWD, walczyli do końca o swoją sprawę.
Główny bohater Józef Franczak, ps."Lalek", przez osiemnaście lat ukrywa się przed władzami komunistycznymi. W tym czasie zakochuje się, zostaje ojcem i powoli traci wszystkich, których kochał. On sam również zostaje pokonany - zostaje zastrzelony 21 października 1963 r. Po latach jego syn Marek Franczak odbierze z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Z historią "Lalka" zapoznali się też uczniowie naszego gimnazjum. Obejrzana historia bardzo ich poruszyła. Uświadomiła im też, że walka Polaków o niepodległość nie zakończyła się w 1945 roku.
Szczęścia, uśmiechu, dużo radości, spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń, samych przyjemnych w Twym życiu zdarzeń…tego życzyli nasi mężczyźni wszystkim paniom z okazji ich święta. Dziękujemy panom za pamięć o dzisiejszym dniu, który upłynął w miłej i pogodnej atmosferze, a wspaniałym dziewczynom jeszcze raz życzymy samych dobrych chwil, nie tylko 8 marca!
Samorząd Uczniowski
Uczniowie klasy II przywitali marzec ważnym dla siebie konkursem. Tego dnia w bibliotece szkolnej w obecności Pani Dyrektor, pani bibliotekarki i swojej wychowawczyni czytali fragmenty prozy i poezji.
I miejsce zajęła Magdalena Górecka, II miejsce - Rafał Stacewicz, a III - Hubert Wardak. Wyróżnienie otrzymał Filip Soboczyński. Pani Dyrektor wszystkim serdecznie podziękowała za udział w konkursie, a zwycięzcom wręczyła dyplomy i nagrody książkowe. Zachęcała do czytania i korzystania z zasobów biblioteki szkolnej.
„Ponieważ żyli prawem wilka
Historia o nich głucho milczy
Pozostał po nich w białym śniegu
Żółtawy mocz i ślad ich wilczy”.
Drugiego marca 2017 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych”. Apel został przygotowany przez uczniów klas VI SP oraz I Gimnazjum pod kierunkiem p. Barbary Ulążki oraz p. Andrzeja Buńko. Uczniowie włożyli wiele serca w przygotowanie apelu, co zaowocowało bardzo ciepłym odbiorem ze strony zebranej na sali gimnastycznej społeczności szkolnej. O autentyczności przeżyć patriotycznych zebranej publiczności można było przekonać się, obserwując łzy wzruszenia w momencie czytania ostatnich chwil życia Zygmunta Szendzielerza "Łupaszki”.
01 marca jest od 2011 r. Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” poświęconym żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic Rzeczypospolitej.
Uczniowie klasy III Gimnazjum oraz p. Andrzej Buńko postanowili uczcić to święto, biorąc udział w niedzielnym biegu „Pamięci Żołnierzy Wyklętych -Tropem Wilczym” Trasa przebiegała wokół Jeziora Czos w Mrągowie .
W biegu tym nie chodzi o wynik sportowy, ale o ideę, jaką jest symboliczne uczczenie żołnierzy, bohaterów niezłomnych wymordowanych przez komunistyczny reżim po II wojnie światowej. Bieg „Tropem Wilczym” odbywa się na dystansie 1963 m., co stanowi odwołanie do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka ps. Lalek. Warto docenić postawę młodzieży, która znalazła czas w niedzielne południe i w niezbyt sprzyjającej aurze uczyniła ten symboliczny gest oddania czci bohaterom o naszą wolność.
Dnia 21 lutego wizytę złożyła nam, a właściwie klasie III gimnazjum, szkoła z Reszla. Jest to Zespół Szkół im. M. Rataja, który przedstawił interesującą ofertę edukacyjną na rok szkolny 2017/2018. Pan Dyrektor przybliżył historię szkoły i zaprezentował jej obecny wizerunek. Szkoła posiada 4 pracownie komputerowe z dostępem do Internetu, salę gimnastyczną z siłownią i kortami tenisowymi oraz ośrodek szkolenia kierowców. Przy szkole funkcjonuje internat dla młodzieży dojeżdżającej. Uczniowie pozostają pod stałą opieką pedagoga szkolnego i dyplomowanej pielęgniarki. Do dyspozycji uczniów jest biblioteka szkolna. W szkole branżowej jest klasa wielozawodowa i stolarska. W technikum kierunki kształcenia to: technik architektury krajobrazu, technik informatyk, technik technologii drewna, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz nowość: technik cyfrowych procesów graficznych i specjalność – bukieciarstwo i dekoracje roślinne. Jest także nabór do liceum o profilu pożarniczym z elementami ratownictwa medycznego. Przed uczniami wiele możliwości lecz trudna decyzja. Przy okazji zostaliśmy zaproszeni na Dni Otwarte w dniu 31 marca. Chcemy skorzystać.
Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego odbywają się pod hasłem „Poprzez edukację wielojęzyczną ku zrównoważonej przyszłości”.
"To bardzo ważne święto - podkreśla prof. Jerzy Bralczyk. Językoznawca dodaje, że najlepiej by było, by była to kwestia codzienności, że język jest dla nas bardzo ważny i dbamy o niego".
My również nie zapomnieliśmy o tym ważnym dla naszego języka dniu. Powstała gazetka, poradnik poprawnego mówienia, a uczniowie klas IV-VI i gimnazjum zmierzyli się z zadaniami sprawdzającymi ich sprawność językową. Wyniki konkursu poznamy wkrótce.
We wtorek 14 lutego, w drugim tygodniu po feriach, dla dzieci z oddziału zerowego i klas I-III zorganizowano doroczny bal karnawałowy. W tym dniu sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, czarodziejów oraz innych barwnych postaci z kreskówek i bajek. Prowadzenie balu powierzono animatorom z Gwarka, którzy nikomu nie pozwolili się nudzić. Dzieci bawiły się świetnie z Panem Kleksem i Szpakiem Mateuszem, chętnie uczestniczyły w konkursach prowadzonych przez animatorów. Były korowody, kółeczka, pociągi, węże i tańce w parach. Ciekawe zabawy, pląsy i konkursy dostarczyły dzieciom mnóstwa radości. Wyłoniono króla i królową balu. Zwycięska para została nagrodzona gorącymi brawami, na ich głowach pojawiły się przepiękne korony. Nowo wybrana para królewska –Dominika z zerówki i Kacper z III klasy, bo o nich mowa - zaprezentowała nam się ponownie podczas wspólnego tańca. Reszta dzieci podziwiała nagrodzonych, klaszcząc tańczącej parze. Oprócz wspaniałej zabawy był również pyszny, słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców. Wszyscy wspaniale się bawili! Było kolorowo i wesoło, jak to widać w naszej fotorelacji… Wystarczy spojrzeć na zdjęcia, które świetnie oddają klimat całego spotkania.
17 lutego 2017 r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka z okazji walentynek. Organizatorem imprezy dla uczniów kl. IV- VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum był Samorząd Uczniowski. O godz. 16.00 uczestnicy zabawy przybyli do szkoły. Wszyscy doskonale się bawili, tańcząc w rytm ulubionej muzyki. Zabawa trwała do godz. 20.00, po czym jej uczestnicy zmęczeni,ale zadowoleni, udali się do domów. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę, a Pani Dyrektor E. Bilskiej, p. E. Malec, p. B. Szadurskiej oraz p. A. Buńko za opiekę.
Samorząd Uczniowski
W dzień Świętego Walentego w naszej szkole wszyscy zakochani mogli wysłać swoją Walentynkę poprzez Pocztę Walentynkową zorganizowaną przez klasę III Gimnazjum. Skrzynka pocztowa wystawiona była na korytarzu szkolnym. Tego dnia odbyło się także rozdanie kartek walentynkowych. Dla wielu uczniów Walentynkowa Poczta okazała się świetnym pomysłem na wyznanie swoich uczuć.
Samorząd Uczniowski
Klasa III gimnazjum stoi przed trudnym zadaniem – należy podjąć decyzję o wyborze szkoły. W tym celu uczniowie po raz kolejny spotkali się z doradcą zawodowym z Młodzieżowego Centrum Kariery w Kętrzynie. Pan Łukasz przybliżył uczniom klasy II i III wiadomości dotyczące umiejętności podejmowania decyzji i ich przyszłościowych wyborów związanych z dalszą edukacją i pracą. Ciekawie przeprowadzone zajęcia zainteresowały uczniów i dostarczyły informacji o zawodach, wymaganiach rynku pracy. Podczas zajęć uczniowie analizowali swoje cechy osobowości, umiejętności pracy w zespole, komunikatywności. Zaprezentowane przez prowadzącego techniki i metody pozwolą w przyszłości lepiej radzić sobie z zagrożeniami i obawami, jakie niesie dzisiejszy świat, a przede wszystkim pokażą, jak radzić sobie z ciągłymi zmianami. Następna wizyta już w Kętrzynie.
Olsztyn, 19 grudnia 2016 r.
„Żółty Talerz” przygotował dla dzieci już ponad ćwierć miliona posiłków!
Czy jeden obiad może zmienić całe życie dziecka?
Może, jeśli stanie się początkiem drogi ku normalności. – Ta normalność to wcale nie talerz zupy dla każdego, ale o wiele więcej. To pełnowartościowy posiłek. Taki, którego dziecko często dotąd nie widziało i nie jadło – podkreślają organizatorzy programu „Żółty Talerz”, w którym pięć największych polskich organizacji pomocowych na zaproszenie Kulczyk Foundation zaczęło realizować wspólne cele.
Efekt to 276058 posiłków wydanych do tej chwili. A do sierpnia 2017 roku będzie ich być milion!
Do programu „Żółty Talerz”, któremu patronuje Rzecznik Praw Dziecka,
Kulczyk Foundation zaprosiła: Caritas, Banki Żywności, TPD, PCK i SOS Wioski Dziecięce.
Dominika i Sebastian Kulczyk na program we wrześniu tego roku przeznaczyli 4 miliony zł, po to, by ciągu 12 miesięcy dzieci otrzymały łącznie właśnie 1 milion pełnowartościowych posiłków.
„Żółty Talerz” w założeniu ma być wsparciem dla ogólnopolskiego systemu żywienia dzieci jako unikalny standard pomocy. Unikalny, bo wszystkie zaproszone organizacje realizują te same cztery cele.
– Po pierwsze, więcej zdrowo odżywiających się dzieci, po drugie, lepsze jakościowo i zdrowsze jedzenie, po trzecie, łatwiejszy dostęp do wiedzy o zdrowym żywieniu, wreszcie po czwarte, mobilizacja dorosłych do pomocy w żywieniu dzieci – wylicza Marta Schmude-Olczak, Dyrektor Zarządzający Kulczyk Foundation.
Z programu w ciągu 12 miesięcy ma skorzystać ponad 6 tys. dzieci. – Szczególnie teraz zimą tak wielkie znaczenie ma posiłek, który daje dzieciom energię i zdrowie. Po kilku pierwszych miesiącach prowadzenia programu widzimy, jak ważne jest, by w szkole była kuchnia, a w niej przygotowywano pełnowartościowe jedzenie.
Bardzo dużo dzieci, ze względu na odrobinę przekraczające dolny pułap dochody rodziców, nie jest objętych oficjalnym systemem dożywiania, co nie znaczy, że nie potrzebują pomocy żywieniowej. Gdy jest kuchnia, można starać się o to, aby także dla nich też starczyło zdrowego jedzenia. Natomiast gdy w szkole jest catering, trafia do niej wyliczona liczba posiłków, wówczas takich możliwości nie ma.
Dlatego bardzo zależy nam, aby mobilizować się lokalnie, aby wesprzeć miejscową stołówkę dla dzieci – podkreśla Marta Schmude-Olczak.
Realizatorem projektu „Żółty Talerz” na terenie województwa warmińsko-mazurskiego jest Bank Żywności w Olsztynie.
Uczniowie oddziałów O-III 9.02.2017 r. udali się do Kętrzyna, do bombkarni "Doroszko"
Poznali tutaj dokladnie technikę dmuchania i malowania bombek. Największym zainteresowaniem cieszyły się bombki w ksztalcie serca - przecież za kilka dni są Walentynki. Dzieci miały możliwość samodzielnie wydmuchać właśnie takie bombki. Wielką radość sprawiło wszystkim ich ozdabianie. Następnie udaliśmy się do galerii z gotowymi wyrobami oraz do muzeum bombek. Niektore z nich mają po 60 lat.
Szczęśliwi, bogatsi o wiedzę i doświadczenie, z własnoręcznie ozdobionymi bombkami bardzo szybkim krokiem uczniowie klasy III z wychowawczynią Martą udali się do pizzeni Margerita na długo oczekiwany rarytas PIZZĘ. Natomiast klasy O, I i II lotem błyskawicy udały się do Powiatowego Domu Kultury na wystawę "Kolej w krajobrazie Mazur". Czekał na nas Pan Paweł Wagner, autor zdjęć oraz inicjator wystawy. Wystawa to nie tylko fotografie. Uczniowie zobaczyli lampy semaforowe, sygnały końca pociągu i gwizdawkę z korszańskiego parowozu TY 51. Na honorowym miejscu sali zobaczyli terminarz z setką kartonikowych biletów. Uczniowie zamienili się w bileterów. Dużą frajdę sprawił obrotowy podajnik z kasy biletowej. Dla wszystkich był to ciekawy, bogaty w wiele informacji i wrażeń wyjazd.
Na dzisiejszej lekcji języka polskiego uczniowie klasy IV przekonali się, że przygotowanie dobrego przedstawienia to nie lada sztuka. Pretekstem do zabawy był tekst Wandy Chotomskiej "Kopciuszek". Katastrofalne konsekwencje braku higieny próbowały zaprezentować poszczególne zespoły aktorów. Po skończonej lekcji brzuchy bolały nas od śmiechu, ale czy morał o brudnej nóżce trafił do odbiorców? Czas pokaże...