PROJEKT MŁODZI KREATYWNI
Projekt „Młodzi kreatywni” jest realizowany w 31 szkołach ogólnokształcących (w tym 30 szkołach podstawowych oraz 1 liceum ogólnokształcącym) zlokalizowanych na terenie 11 gmin pogranicza województwa warmińsko-mazurskiego. Beneficjentem jest Gmina Węgorzewo w partnerstwie z gminą Braniewo, Srokowo, Górowo Iławeckie, Pozezdrze, Sępopol, Lelkowo, Barciany, Budry, Dubeninki, Gołdap, powiatem węgorzewskim, Fundacją Rozwoju Regionu Gołdap, Społeczno-Oświatowym Stowarzyszeniem Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym „Edukator” w Łomży, Stowarzyszeniem przy wsparciu Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych i Instytutu Badawczo- Szkoleniowego z Olsztyna, oraz Stowarzyszenia Warmińsko- Mazurskich Samorządów Pogranicza.
Opłata za dożywianie maj 2024r.
SZKOŁA PODSTAWOWA
kl. 0- VIII
pełny obiad - 15 dni x 7,00zł = 105,00zł
drugie danie - 15 dni x 4,50zł = 67,50zł
zupa - 15 dni x 2,50zł = 37,50zł
Opłata za dożywianie maj 2024r.
PRZEDSZKOLE
pełny obiad - 18 dni x 7,00zł = 126,00zł
drugie danie - 18 dni x 4,50zł = 81,00zł
zupa - 18 dni x 2,50zł = 45,00zł
UWAGA!!!
Osoby płacące za dożywianie prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły w celu ustalenia nieobecności do odliczenia.
Opłata za dożywianie kwiecień 2024r.
SZKOŁA PODSTAWOWA
kl. 0- VIII
pełny obiad - 20 dni x 7,00zł = 140,00zł
drugie danie - 20 dni x 4,50zł = 90,00zł
zupa - 20 dni x 2,50zł = 50,00zł
UWAGA!!!
Osoby płacące za dożywianie prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły w celu ustalenia nieobecności do odliczenia.
Płatne na konto bankowe:
Szkoła Podstawowa w Drogoszach Drogosze 40, 11-410 Barciany
82 8851 1021 2003 0300 1011 0007
Płatność za obiady proszę dokonać do 15.04.2024r.
Opłata za dożywianie marzec 2024r.
SZKOŁA PODSTAWOWA
kl. 0- VIII
pełny obiad - 19 dni x 7,00zł = 133,00zł
drugie danie - 19 dni x 4,50zł = 85,50zł
zupa - 19 dni x 2,50zł = 47,50zł
UWAGA!!!
Osoby płacące za dożywianie prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły w celu ustalenia nieobecności do odliczenia.
Płatne na konto bankowe:
Szkoła Podstawowa w Drogoszach Drogosze 40, 11-410 Barciany
82 8851 1021 2003 0300 1011 0007
Płatność za obiady proszę dokonać do 15.03.2024r.
Opłata za dożywianie luty 2024r.
SZKOŁA PODSTAWOWA
kl. 0- VIII
pełny obiad - 19 dni x 7,00zł = 133,00zł
drugie danie - 19 dni x 4,50zł = 85,50zł
zupa - 19 dni x 2,50zł = 47,50zł
UWAGA!!!
Osoby płacące za dożywianie prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły w celu ustalenia nieobecności do odliczenia.
Płatne na konto bankowe:
Szkoła Podstawowa w Drogoszach Drogosze 40, 11-410 Barciany
82 8851 1021 2003 0300 1011 0007
Płatność za obiady proszę dokonać do 15.02.2024r.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
14 czerwca w klasie trzeciej odbył się Dzień Otwarty dla kandydatów do klasy I. Rodzice wraz z przyszłymi uczniami przybyli w komplecie. Rozpoczęliśmy spotkanie w klasie od przywitania się i zabaw integracyjnych. Po kilku próbach większość imion dzieci została przez przyszłą wychowawczynię zapamiętana (mam nadzieję). Potem, korzystając ze sprzyjającej pogody, przenieśliśmy się na podwórko. Tam spotkania ciąg dalszy: zabawy z chustą animacyjną, zawody w „sadzeniu ziemniaków” , slalom z piłką, kalambury, „powódź” , „manekiny” wszystkim przyniosły wiele radości. Po hopsaniach trochę zgłodnieliśmy, dzieci poszły na obiad, a Rodzice zostali zaproszeni na kawę i ciasto. Po krótkiej przerwie bawiliśmy się razem w klasie, zabawy ze śpiewem, układanie z ciał liter, „ głuchy telefon” , „ludzie do ludzi” , „literkowy pociąg” itp. wszystko służyło wzajemnej integracji. Wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek , a potem spotkanie w klasie z Rodzicami zakończyło Dzień Otwarty. Mam nadzieję, że był to dla wszystkich mile spędzony czas. Dziękuję Pani Dyrektor za pomoc w organizacji tego dnia. M.K.
Na zaproszenie Pani Dyrektor Zespołu Szkół w Garbnie 13 czerwca 2017r. zawodnicy z sekcji zapaśniczej LUKS Iskra Drogosze zaprezentowali swoje umiejętności na pokazie w ramach festynu rodzinnego. Na macie wystąpiło dziesięcioro zawodników, których występ został entuzjastycznie przyjęty przez licznie zgromadzonych uczniów i ich rodziców.
Tematem przewodnim dzisiejszego spotkania z Kacprem i Jonatanem była muzyka XIX i XX wieku. Wysłuchaliśmy między innymi samby „Tico tico” oraz muzyki z filmu Vabank. W tym roku szkolnym to było ostatnie spotkanie z duetem, ale na pewno we wrześniu się zobaczymy.
Stoi na stacji LOKOMOTYWA...
Tak właśnie spektakl nasz się nazywa
I pełno widzów w każdym regionie
Wiele atrakcji w każdym wagonie!
Więc Ciebie także dziś zapraszamy
Wsiadaj szybciutko, bo odjeżdżamy!
Takimi słowami przywitali aktorzy z Wrocławia uczniów klas 0-III. Dziewiątego czerwca w Kętrzynie Narodowy Teatr Edukacji dotarł do wszystkich, którzy kochają Pana Tuwima. Wiersze tego poety otworzyły przed dziećmi bogactwo i różnorodność otaczającego nas świata. Poeta uczy nas zrozumienia, szacunku i sympatii do świata, nawet jeśli jest inny niż sobie wyobrażamy. Jego wiersze są także skarbnicą wiedzy o świecie, dzięki nim dowiadujemy się, jak żyją inni ludzie, jak porozumiewają się ptaki oraz jak powstają i działają różne otaczające nas przedmioty.
W tym roku ogólnopolska akcja „Noc bibliotek” odbyła się pod hasłem „Czytanie porusza”.
Czytelnicza noc rozpoczęła się w naszej szkole w piątkowe popołudnie Było to już kolejne tego typu przedsięwzięcie w historii naszej biblioteki, które rozpoczęła Pani Dyrektor.
Na początek wykorzystaliśmy zabawę „Ćwierćland”, aby poszukiwać książek, które zjednoczą wszystkie landy w całość. Bawiliśmy się wspaniale, układając menu, hasła, piosenki i tańce. Musieliśmy zaznaczyć swoje granice, ozdobić państwo. Każdy uczestnik przeczytał fragment książki swojego landu. Pani Magda przyniosła kuferek z bajkowymi zagadkami - rekwizyty kojarzące się z tytułami książek.
Następnie odbyła się projekcja filmu o małych detektywach, bohaterach książki Martina Widmarka „Stella Nostra”. W międzyczasie na dzieci czekał przygotowany przez Panią Dyrektor poczęstunek, a na zakończenie każdy czytelnik otrzymał dyplom uczestnictwa, zakładkę do książki i mały gadżet.
Pomimo późnej pory uczestnicy wykazywali wiele energii i z uśmiechem ustawiali się do pamiątkowego zdjęcia. W akcji oprócz p. bibliotekarki i p. Magdy, wziął udział p. Andrzej. Następna noc w bibliotece zaplanowana jest na jesień tego roku z nowymi atrakcjami nie tylko dla dzieci.
W ten niekonwencjonalny sposób chcemy promować czytelnictwo i bibliotekę jako miejsce otwarte i przyjazne.
W Dzień Dziecka uczniowie klas I-IV walczyli o Puchar Wójta Gminy Barciany. Niestety, tym razem nie udało się nam, nie wyszło i już. Zdobyliśmy II miejsce. Za rok powalczymy o Puchar.
Uczniowie naszej szkoły: oddział „0”, przedszkole, klasy I – VI i gimnazjum bardzo chętnie przyłączyli się do akcji "Jak nie czytam, jak czytam". Dzieci z klas młodszych postanowiły przebrać się za postacie bajkowe. Tego dnia prawie każdy przyniósł swoją ulubioną książkę do czytania, a zapominalskim wypożyczono ją z biblioteki. O godzinie 10.00 zebraliśmy się na korytarzu szkolnym, aby ustanawiać rekord czytania. Następnie w sali gimnastycznej zrobiliśmy łańcuch z książek. Potem młodsi uczniowie czytali głośno fragmenty swoich ulubionych dzieł. Celem tej akcji było między innymi: inicjowanie mody na czytanie, rozwijanie czytelnictwa, a także promocja biblioteki oraz podkreślenie jej znaczenia dla edukacji czytelniczej. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie „coś…”.
Dzień Dziecka to wspaniała okazja, by zadbać o Nasze dzieci. Dlatego dziś w południe odwiedzili nas założyciele i wolontariusze z fundacji SNAP. Spotkali się z naszymi gimnazjalistami, by przekonać ich, że nigdy nie jest za późno, by uwolnić się od uzależnień. Opowiadali o swoich życiowych doświadczeniach, zapewniali, że każde życie jest cudem i nie warto marnować go na alkohol, narkotyki czy dopalacze.
Dopiero po spotkaniu młodzież przyznała się, jak ogromne wrażenie wywarły na nich historie przybyłych gości.
W bieżącym roku szkolnym w zerówce odbyła się antynikotynowa akcja objęta programem „Czyste powietrze wokół nas”, nad którą czuwała Państwowa Inspekcja Sanitarna. Celem głównym programu był wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.
Podczas realizacji programu dzieci zapoznane zostały z maskotką „Dinusiem”, zdobyły wiadomości o szkodliwości palenia, jego zgubnym wpływie na zdrowie. Dzieci pozyskały ważną wiedzę o tym, że dym tytoniowy czyni z nich biernych palaczy, nauczyły się radzić sobie w sytuacjach, kiedy dorośli palą w ich obecności.
Do programu antynikotynowego włączyła się cała społeczność szkolna.
W ramach Szkolnej Kampanii Antynikotynowej uczniowie wykonali:
- Prace plastyczne pt.: „Nie pal przy mnie, proszę”.
- Plakaty z hasłami antynikotynowymi.
-Zdrowe sałatki i surówki pod hasłem : ,,Witaminka zamiast dymka”.
- Klasowe gazetki informacyjno- edukacyjne „Palenie szkodzi zdrowiu”.
Zorganizowaliśmy również spotkanie z pielęgniarką szkolną.
Tematyka profilaktyki antynikotynowej została również podjęta na godzinach wychowawczych.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z DNIA BEZ PAPIEROSA - 31 MAJA
Promowanie zdrowego stylu życia to jedno z głównych zadań naszej szkoły. Wszystkim (dzieciom, rodzicom i nauczycielom) zaangażowanym w tę akcję serdecznie dziękujemy i gratulujemy pomysłów!
Kwiaty przed szkołą cieszą oczy wszystkich, którzy widzą i dostrzegają, co się dzieje wokół. Szczególnie co roku zaciekawieni są uczniowie klas 0-III, bo to oni jesienią sadzą cebulki. Okrzyki radości wiosną słychać na każdej przerwie i na zajęciach przyrodniczych.
Dzieci uczą się nazw kwiatów, oglądają, wąchają, rysują, wycinają i malują. Ciekawe są takie zajęcia, a wiedza „wchodzi” do głowy nie wiadomo kiedy.
Mama czuwa Mama wie
Czego każde dziecko chce
Mama kocha Mama wie najlepiej
Czego mi brakuje
Czego potrzebuje
Mama kocha Mama wie najlepiej
Tegoroczny Dzień Matki powoli dobiega końca. A ja siedzę i wspominam to, co się dziś u nas działo. Na myśl przychodzą mi łezki, które widziałam w oczach niejednej mamy, a wszystko za sprawą ich dzieci...
Dziś też w naszej szkole odbył się Festyn Rodzinny pod hasłem: „Podaj mi rękę, Mamo, podaj mi rękę, Tato”. To był dzień pełen atrakcji. Imprezę rozpoczęła Pani Dyrektor Ewa Bilska, życząc wszystkim zebranym udanej zabawy. Festyn zaczął się występami naszych uczniów, którzy piosenką i tańcem chcieli podziękować wszystkim Mamom, wszystkim Tatom i bliskim za trud wychowania, opieki i wsparcia
.
Zaczęli oczywiście najmłodsi przygotowani przez p. Elżbietę Kubach. Wyrecytowali wiersz „Mamo”. Tomasz Ponichtera zaprezentował się w utworze „Kwiaty świata”, a Zosia Boguta i Julia Kuśmierowska skierowały ciepłe słowa w stronę wszystkich tatusiów.
Przedszkolaki pod wodzą p. Danuty Gałęzowskiej uświadomiły nam, za co kochamy mamusie i tatusiów. Pani Małgorzata Sidz i Pani Ewa Burdyło przygotowały i wspólnie z dziećmi zaprezentowały program artystyczny klasy I i klasy II. Piosenki zaśpiewane przez uczniów i taniec belgijski wzruszyły niejedno mamine serce. Za to klasa III dała czadu – zaprosili rodziców na majówkę, uświadomili wszystkim zebranym, po co nam Mamusie, a na koniec przekonali nas, że każda mama to królowa. Uczniów oczywiście przygotowała p. Marta Kromplewska.
Klasy IV i V pod wodzą p. Barbary Ulążki wyznały, że mają cudownych rodziców. Uczniowie klasy VI po czujnym okiem Marcelego Waszkiewicza i p. Elżbiety Malec udowodnili, że kaczuchy można tańczyć w rytmie techno.
Im starsi uczniowie, tym bardziej skrępowani (chociaż na przerwach jest odwrotnie). Jednak nawet gimnazjaliści pokazali, że potrafią dobrze się bawić. Klasa I wystąpiła w repertuarze zespołu Enej i zaśpiewała nam piosenkę pt. „Lili”. Klasa II przekonywała, że oszalała przez Twoje zielone oczy, a trzecioklasiści wprowadzili nutę melancholii, przypominając niezapomniany szlagier „Biały miś”.
I przyszedł czas na przerwę. Wszyscy ruszyli, by skorzystać z przygotowanych na ten dzień atrakcji. Głodni i spragnieni udali się do naszej kawiarenki, a tam same pyszności przygotowane przez naszych wspaniałych Rodziców - DZIĘKUJEMY.
Żądni muzycznych wrażeń uczyli się gry na bębnach pod czujnym okiem p. Katarzyny Mazanek lub z p. Joanną Ładosz tworzyli własne bębny. Oby tylko teraz nie grali zbyt często rodzicom na nerwach. Tradycyjnie już pojawiła się loteryjka, nie zabrakło też kiermaszu ozdób tym razem przygotowanych przez p. Lidię Ponichterę. Jak zawsze uśmiechnięte witały nas panie z firmy kosmetycznej Oriflame. Maluchy chętnie malowały buźki i jeździły na kucyku (nowość na tegorocznym festynie). Powodzeniem cieszyło się rónież wykonywanie przypinek. Dzieciakom pomagały w tym p. Joanna Górniak-Kręciewska i p. Elżbieta Malec. A jeśli ktoś czuł, że opada z sił, lub ciśnienie mu za bardzo skoczyło (bo jednak wydał zbyt dużo...) - w pogotowiu czekała nasza niezastąpiona pielęgniarka, p. Grażyna Niedźwiecka.
Panie kucharki również o nas nie zapomniały i upiekły nam pyszne kiełbaski i kaszanki.
No i na koniec – zawody sportowe – które zawsze wzbudzają wiele emocji. Konkurencje przygotował p. Mirosław Szyszko, a pomagały mu dziewczęta z klasy I gimnazjum.
Teraz pozostaje nam tylko oglądanie zdjęć w galerii i wspominanie, wspominanie, wspominanie...
Imprezę prowadziła p. Marta Kromplewska. Wszystkie zebrane dziś pieniądze przeznaczone zostaną na wsparcie leczenia Tomka Gomulickiego.
Jeszcze raz WSZYSTKIM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.
PS Wkrótce pojawią się filmiki.
Skończyła się nasza roczna przygoda z projektem „Zdrowo jem, więcej wiem” realizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Zamknęliśmy już dwa etapy wiosenne, podczas których zrealizowaliśmy 9 zadań. Po etapie zimowym na ponad 500 szkół, nasza klasa III zajęła 7 miejsce. W naszych oczach jest to sukces, mamy cichą nadzieję, że nie wypadniemy z pierwszej dziesiątki (ogłoszenie wyników w drugiej połowie czerwca, pod koniec roku szkolnego). Prosimy, trzymajcie za nas kciuki!!!
A oto kilka zadań, jakie realizowaliśmy w ramach etapu wiosennego: założyliśmy klasowy ogródek ziołowy. Uczniowie nie mogli się doczekać, kiedy zaczną sypać ziemię do doniczek, siać, podlewać, obserwować. Zakupiłam typowe zioła wykorzystywane w kuchni: tymianek, kminek, kolendrę, oregano, bazylię, lubczyk, majeranek. Dzieci pracowały w kilkuosobowych grupach. Zanim zaczęliśmy wysiew, nastąpiła obserwacja nasion, dzieci najbardziej zdziwione były wielkością ziaren „jakie maleńkie”. Od razu został założony Dziennik Obserwacji, w który zanotowano, że wszystkim roślinom zapewniono takie same warunki rozwoju, taką samą ziemię, dostęp do światła i wody. Notowaliśmy obserwacje co kilka dni. Przez pierwsze nic się nie działo, dopiero potem maleńkie nasiona zaczęły pęcznieć i nieśmiało kiełkować. W miarę upływu czasu kiełki rosły, pojawiały się listki. Klasowy ogródek ziołowy wzbogaciłam informacjami o walorach zdrowotnych roślin.
Przeprowadziliśmy wspólną lekcję wychowania fizycznego razem z uczniami klasy I i II, podczas której graliśmy w wymyślone przez nas gry zespołowe. A wymyślić coś, czego jeszcze nie ma, to dopiero sztuka! Po kilku wskazówkach udało się opracować, zapisać i narysować następujące gry zespołowe: „Piłka nożno-ręczna”, „Uderz mnie”, „Piłka ręczna na krążkach”, „Biegołom”, „Kop piłą”, „Siatkówka balonem”, „Zając skacz”, „Bieg po buty”, „Hop, hop po krążkach”. Każdy zespół zaprezentował swoją grę i objaśnił jej zasady. Następnie odbyło się głosowanie, w trakcie którego wyłoniono zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęła gra „Kop piłą”.
Poznaliśmy aktualną Piramidę Zdrowia i Aktywności Fizycznej, wiemy, dlaczego należy jeść kasze i produkty z ziaren z pełnego przemiału, wymyśliliśmy kilka gier planszowych, których tematem była właśnie Piramida Zdrowia i zasady zdrowego odżywiania się. Było to zadanie konkursowe, toteż po jego omówieniu dzieci podzielone na grupy z zapałem przystąpiły do pracy. Sprawnie powstawały kolejne plansze, misterne pionki z plasteliny przedstawiające owoce, warzywa, nawet rybę, w ruch szły nożyczki, linijki. Niektórzy postawili na swobodne tworzenie, inni precyzyjnie odmierzali pola, kolejni pisali instrukcje gry, karteczki z pytaniami. Po około 2,5 godziny pracy powstało sześć gier planszowych: „Owocowa familia”, „Ciężka praca”, „Piramida zdrowia”, „Owocowa zabawa”, „Wyścig owoców”, „Zagadkowe witaminki”. Następnie przedstawiciele grup kolejno zaprezentowali wszystkim opracowane przez siebie gry, omawiając ich zasady. By przekonać się w praktyce, jak w daną grę się gra, czy jest ciekawa i czy utrwala wiadomości o Piramidzie Zdrowia, każda z grup zagrała kolejno w każdą grę. Zabawa była wyśmienita, co prawda nie wszyscy mogli odczytać pytania, ale zawsze ktoś służył pomocą. Drogą głosowania została wybrana na zwycięzcę gra planszowa pod tytułem „Zagadkowe witaminki”. W ramach promocji razem z innymi uczniami, graliśmy w nasze gry na przerwach, wykonaliśmy też lapbooki, których treści nawiązywały do tematu zadań. Mam nadzieję, że udział uczniów w projekcie zmienił w praktyce choć trochę ich nawyki żywieniowe.
Już po raz kolejny mieliśmy okazję przenieść się w odległe czasy i poznać historię z bliska. Wszystko za sprawą żywej lekcji historii. Tym razem przyszła kolej na starożytny Rzym. Autorzy prelekcji doskonale oddali klimat tego państwa, pokazali epizody z życia mieszkańców miasta, głównie gladiatorów i żołnierzy. W zachwyt wprawiły nas rekwizyty: elementy stroju, uzbrojenia. Uczniowie mogli przymierzyć repliki zbroi, stanąć w szyku bitewnym i poczuć się jak prawdziwi rzymscy legioniści. Pokrótce zapoznano nas z rzymskim prawem i karami. Niektórzy na własnej skórze przekonali się, jak bardzo były one dotkliwe.
27 maja 2017 r. w Zespole Szkół w Barcianach odbyła się Gminna Olimpiada Wiedzy o Obronie Cywilnej. W rywalizacji wzięli udział uczniowie z czterech gimnazjów znajdujących się na terenie Gminy Barciany (Barciany, Mołtajny, Drogosze, Winda). Organizatorami tego konkursu byli: Urząd Gminy oraz Zespół Szkół w Barcianach. Uczestnicy rozwiązywali test składający się z 50 pytań, wśród których dominowała tematyka związana z obroną cywilną oraz pierwszą pomocą. Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów: Agata Dudek, Fabian Samul oraz Aleksandra Hrycyk, która zajęła II miejsce.
Gimnazjalistów do tego konkursu przygotował nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa Pan Andrzej Buńko.
Jutro Dzień Matki. Przygotowania do Festynu Rodzinnego na finiszu, a w galerii prace naszych uczniów... podziwiajcie
Dnia 24.05.2017r. w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki uczniów klasy I. Co prawda pierwszoklasiści już od stycznia wypożyczają książki, ale pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak nowicjusze złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie pt. „Strajk postaci bajkowych”, przygotowane przez dzieci klasy VI. Nowi czytelnicy dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić podczas czytania. Uczniowie klasy I odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a Pani Dyrektor ogromną stalówką dokonała pasowania każdego z uczniów. Już jako czytelnicy biblioteki szkolnej otrzymali książki, a pamiątkowy dyplom będzie im przypominał o tym uroczystym wydarzeniu. Nasi nowi czytelnicy otrzymali interesujące zakładki do książki przygotowane przez starszych czytelników.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Powodzenia!
23 maja przed godziną 7 rano uczniowie klas trzeciej, czwartej i piątej wyruszyli w długą podróż do Gdańska i Gdyni. Pogoda słoneczna, nie za zimno i nie za ciepło, atmosfera przyjazna, toteż przejazd upłynął nam dość szybko na rozmowach, grze w państwa-miasta, drzemce, jedzeniu, piciu itd.
Pierwszy punkt programu to zwiedzanie Starego Miasta. Sympatyczna pani przewodnik opowiedziała nam o najważniejszych zabytkach Gdańska, na koniec obowiązkowe zdjęcie przy fontannie Neptuna. Następnie udaliśmy się do eleganckiej restauracji na obiad.
Przejazd autokarem do Gdyni, do morskiego Akwarium upłynął w atmosferze radosnego podniecenia. Po wejściu do budynku, dzieci oczarował egzotyczny, podwodny świat. Pytaniom i zachwytom nie było końca. Żółwie, meduzy, rekiny, płaszczki, anakondy, piranie, koralowce, rozgwiazdy, elektryczne węgorze wymieniać by długo, jedne delikatne, kolorowe, inne budzące obawę, czy aby na pewno nie ugryzie? Czy aby na pewno prawdziwe? Tak, wizyta w Akwarium była pełna emocji i niezapomnianych przeżyć. Potem spacer Skwerem Kościuszki, podziwialiśmy zacumowane statki – muzeum ORP „Błyskawica” i żaglowiec „Dar Pomorza”. Uczniowie mieli chwilę dla siebie na lody, zakup pamiątek.
A potem do ZOO. Po godzinnej jeździe (ach, te korki), raźnym krokiem wyruszyliśmy oglądać egzotyczne zwierzęta. Tu nastąpiło „trzęsienie ziemi”, co niektórzy dostali tyle adrenaliny, że biegli w szalonym pędzie przed siebie. Stop, trzeba zobaczyć słonia, który fantastycznie „tańczył” z Oliwierem. Potem wyprawa do zebr i żyraf, hipcia, który wylegiwał się na słońcu. I jeszcze do ptaszarni, i jeszcze do pingwinów, do małpiarni, widzieliśmy też rozleniwione lwy, tygrysy i geparda, kangury, niedźwiedzia i wiele innych zwierząt. Czas wracać, upłynęła na śpiewanych z całych sił piosenkach i dzieleniu się wrażeniami.
We wtorek 23 maja 2017 r. odbyła się trzecia edycja Konkursu o Puchar Wojewody Warmińsko-Mazurskiego pod hasłem „Uruchom serce bliźniemu”.
Konkurs odbył się w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie pod patronatem Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W tym roku prawie 110 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego województwa przystąpiło do tego projektu. Jego celem jest wykształcenie w młodych ludziach aktywnej postawy niesienia pomocy poszkodowanym oraz przekonania, że potrafią takiej pomocy udzielić. Nasze gimnazjum reprezentowała drużyna w składzie: Fabian Samul oraz Michał Kuśmierowski. Opiekunem był pan Andrzej Buńko.
Bardzo dziękuję uczestnikom za trud, jaki włożyli w przygotowanie się do konkursu.
Andrzej Buńko
Nauczyciel EDB
22 maja uczniowie klas 0-II byli na wycieczce w Galinach.
Pierwszym punktem programu była przejażdżka wozami zaprzęgniętymi w konie. Celem podróży było wzgórze, z którego rozlegał się widok na malowniczy staw z wysepką i pomostem. Droga wiodła przez dębową aleję, łąkę i las. Dzieci nazywały wcześniej poznane rośliny: niezapominajki, jasnotę, jaskry ostre, mniszek lekarski, dęby, brzozy itp. Podziwiały kwitnące jabłonie i grusze.
Po przejażdżce przebywały na Farmie Zwierząt Miniaturowych. Dużo radości sprawiła wszystkim możliwość karmienia zwierząt marchewką i jabłkami. Pokarm przygotował instruktor, który uczył dzieci, jak bezpiecznie podchodzić do nich i je karmić. Uczniowie mieli też okazję poznać gatunki i rasy zwierząt hodowanych w gospodarstwach: kóz, owiec, osiołków, kucyków.
Następną atrakcją były zabawy na terenie posesji folwarku, ognisko w ogrodzie z pieczeniem kiełbasek, lody oraz różne napoje. W wolnej chwili chętni odwiedzili stajnie, a w nich wspaniałe rasowe konie. Największe zainteresowanie wzbudził jednodniowy źrebaczek.
Dzieci podziwiały również pałac, dziedziniec obsadzony różami, armatę oraz kwitnącą magnolię.
Wycieczka była udana. Wszyscy wyrazili zdanie, że chcieliby tu przyjechać z rodzicami. Żal było odjeżdżać.
Dziękujemy pani Dyrektor za autokar i słodki, ale zdrowy poczęstunek.
17 maja 2017 r. w naszej szkole zorganizowany został Dzień Otwarty dla przyszłych przedszkolaków, aby pomóc dzieciom i rodzicom zminimalizować stres i obawy związane z pierwszymi dniami pobytu w oddziale zerowym. Uczestniczyli w nim rodzice wraz z dziećmi, Pani Dyrektor - Ewa Bilska i kadra nauczycielska. Dzieci razem z opiekunami uczestniczyły we wspólnych zabawach, obiedzie a także zwiedziły szkołę. Przyszli wychowankowie aktywnie włączali się do zajęć zorganizowanych przez wychowawczynię p. Danutę Gałęzowską. Podczas swobodnych zabaw mieli okazję poznać swoich rówieśników, oswoić się z nowym miejscem, aby we wrześniu chętnie i bez obaw do niego wrócić. Najwięcej emocji wzbudziło jednak wyjście na plac zabaw. Każdy maluch mógł podjąć samodzielną ocenę swoich umiejętności jak również siły. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem. Było nam bardzo miło poznać wszystkie dzieci i ich rodziców. Dzieciom i Rodzicom życzymy, aby ten pierwszy krok do samodzielności łączył się z miłymi przeżyciami.
Dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia. Mamy nadzieję, że był to mile spędzony czas.