PROJEKT MŁODZI KREATYWNI
Projekt „Młodzi kreatywni” jest realizowany w 31 szkołach ogólnokształcących (w tym 30 szkołach podstawowych oraz 1 liceum ogólnokształcącym) zlokalizowanych na terenie 11 gmin pogranicza województwa warmińsko-mazurskiego. Beneficjentem jest Gmina Węgorzewo w partnerstwie z gminą Braniewo, Srokowo, Górowo Iławeckie, Pozezdrze, Sępopol, Lelkowo, Barciany, Budry, Dubeninki, Gołdap, powiatem węgorzewskim, Fundacją Rozwoju Regionu Gołdap, Społeczno-Oświatowym Stowarzyszeniem Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym „Edukator” w Łomży, Stowarzyszeniem przy wsparciu Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych i Instytutu Badawczo- Szkoleniowego z Olsztyna, oraz Stowarzyszenia Warmińsko- Mazurskich Samorządów Pogranicza.
Opłata za dożywianie maj 2024r.
SZKOŁA PODSTAWOWA
kl. 0- VIII
pełny obiad - 15 dni x 7,00zł = 105,00zł
drugie danie - 15 dni x 4,50zł = 67,50zł
zupa - 15 dni x 2,50zł = 37,50zł
Opłata za dożywianie maj 2024r.
PRZEDSZKOLE
pełny obiad - 18 dni x 7,00zł = 126,00zł
drugie danie - 18 dni x 4,50zł = 81,00zł
zupa - 18 dni x 2,50zł = 45,00zł
UWAGA!!!
Osoby płacące za dożywianie prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły w celu ustalenia nieobecności do odliczenia.
Opłata za dożywianie kwiecień 2024r.
SZKOŁA PODSTAWOWA
kl. 0- VIII
pełny obiad - 20 dni x 7,00zł = 140,00zł
drugie danie - 20 dni x 4,50zł = 90,00zł
zupa - 20 dni x 2,50zł = 50,00zł
UWAGA!!!
Osoby płacące za dożywianie prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły w celu ustalenia nieobecności do odliczenia.
Płatne na konto bankowe:
Szkoła Podstawowa w Drogoszach Drogosze 40, 11-410 Barciany
82 8851 1021 2003 0300 1011 0007
Płatność za obiady proszę dokonać do 15.04.2024r.
Opłata za dożywianie marzec 2024r.
SZKOŁA PODSTAWOWA
kl. 0- VIII
pełny obiad - 19 dni x 7,00zł = 133,00zł
drugie danie - 19 dni x 4,50zł = 85,50zł
zupa - 19 dni x 2,50zł = 47,50zł
UWAGA!!!
Osoby płacące za dożywianie prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły w celu ustalenia nieobecności do odliczenia.
Płatne na konto bankowe:
Szkoła Podstawowa w Drogoszach Drogosze 40, 11-410 Barciany
82 8851 1021 2003 0300 1011 0007
Płatność za obiady proszę dokonać do 15.03.2024r.
Opłata za dożywianie luty 2024r.
SZKOŁA PODSTAWOWA
kl. 0- VIII
pełny obiad - 19 dni x 7,00zł = 133,00zł
drugie danie - 19 dni x 4,50zł = 85,50zł
zupa - 19 dni x 2,50zł = 47,50zł
UWAGA!!!
Osoby płacące za dożywianie prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły w celu ustalenia nieobecności do odliczenia.
Płatne na konto bankowe:
Szkoła Podstawowa w Drogoszach Drogosze 40, 11-410 Barciany
82 8851 1021 2003 0300 1011 0007
Płatność za obiady proszę dokonać do 15.02.2024r.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
W ramach projektu "Wybier@m rozwój" - twórcze i aktywne spędzanie ferii w Zespole Szkół w Drogoszach zostały przygotowane różne atrakcje dla uczniów na zimowy wypoczynek. Wyjazdy były finansowane ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz ze środków własnych szkoły.
W poniedziałek 21 stycznia został zorganizowany wyjazd do kina "Gwiazda" w Kętrzynie na film pt. Ralph Demolka. Tytułowy Ralph to czarny charakter z gry komputerowej, choć w głębi duszy jest miły i ciepły. Pewnego dnia postanowił udowodnić, że się nadaje na prawdziwego superbohatera, dlatego wyrusza, aby zdobyć Medal Bohatera. Na swojej drodze spotkał Wandelopę, która również została odrzucona przez społeczność swojej gry. Okoliczności zmuszają ich do współpracy. Oboje odkryli, że istnieje coś znacznie cenniejszego niż wszystkie nagrody świata – prawdziwa przyjaźń. Wersja 3D wywarła na niektórych naszych widzach niesamowite wrażenie, a wszystko dzięki magicznym okularom i efektom specjalnym.
Środę uczniowie spędzili w Mikołajkach w Hotelu Gołębiewski. Przez 2 godziny świetnie się bawili korzystając z basenów, saun oraz jacuzzi pod czujnym okiem ratowników i swoich opiekunek. Dla niektórych była to świetna lekcja samodzielności, bo trzeba było się przecież wysuszyć, ubrać, a przede wszystkim niczego nie zapomnieć. Następnie wszyscy udali się do salonu gier, by przez kilka chwil oddać się nałogowi hazardu.
W czwartek bladym świtem uczniowie wyjechali na 2-dniową wycieczkę do Trójmiasta. Pierwsze kroki skierowali do Teatru Muzycznego w Gdyni. Tam obejrzeli pełen humoru musical Do szkoły nie chodzą anioły. Zabawne piosenki ilustrowały przygody dorosłych już dziś uczniów – rodziców, którzy spotkali się na wywiadówce i wspominali dawne lata. Aktorzy przekonywali najmłodszych widzów, że szkolne lata pozostaną w ich pamięci jako piękny okres, rodziców zachęcali do skonfrontowania ze swoimi dziećmi swoich szkolnych doświadczeń, zaś nauczycieli, żeby zobaczyli, jak wielką rolę odgrywają w życiu swoich uczniów w ramach rozprostowania nóg uczestnicy wycieczki ruszyli na podbój Galerii Bałtyckiej, po której chodzili wzdłuż i wszerz.
Piątek rozpoczął się od maratonu filmowego. Dzieci obejrzały trzy 15-minutowe filmy w wersji 5D. Były to: Podróż do wnętrza Ziemi, Upiorny dom, Kopalnia złota. Uczniowie siedząc w specjalnych fotelach i z kolorowymi okularami na nosie, bardzo aktywnie przeżywali przygody z bohaterami. Ostatnim punktem programu była wizyta w Aquaparku w Sopocie. Tam przez 3 godziny uczestnicy wycieczki pluskali się do woli. Potem zjedli smaczny obiad i ruszyli w długą drogę powrotną. Mimo zmęczenia wszystkim wciąż dopisywał humor.
Tym razem i w niedzielę uczniowie mieli zapewnione atrakcje w ramach wypoczynku zimowego. Tego dnia grupa uczniów wraz z opiekunami wyjechała do Olsztyna do Teatru Lalek na przedstawienie pt. Śpiąca Królewna. Już w holu przywitały dzieci bajkowe postaci. Po wejściu na salę wszyscy zajęli miejsca i… zaczęło się zaczarowane misterium. Bajka Śpiąca Królewna jest wszystkim doskonale znana, jednak w nowej odsłonie zaciekawiła i zainspirowała niektórych uczestników wyjazdu do tworzenia pacynek już w drodze powrotnej do Drogosz. Wizyta w Teatrze Lalek na pewno będzie niezapomnianym wspomnieniem z ferii, tym bardziej, że większość dzieci była w teatrze pierwszy raz i było to dla nich duże przeżycie.
W poniedziałek drugiego tygodnia ferii uczniowie z naszej szkoły wyjechali do Barcian. Tam w GOK-u brali udział w zajęciach artystycznych. Pod czujnym okiem pani Joanny Ładosz dzieci wykonały gliniane miseczki. Następnie w bibliotece pani Alicja Szykiewicz zainteresowała je konkursami czytelniczymi. Wyjazd był udany.
Ferie zimowe szybko minęły, ale atrakcje zapewnione przez organizatorów na długo zostaną w pamięci uczestników.
Ile gwiazd w wieczornym niebie
Ponad naszym krajem lśni,
Tyle przynieś Babciom, Dziadkom
Jasnych i szczęśliwych chwil.
21 stycznia świętujemy Dzień Babci, a zaraz po nim Dzień Dziadka. Przedszkolaki z przedszkoli "Słoneczko" i "Stokrotka", przedszkolaki z oddziału "0" oraz uczniowie klas I-III pomyśleli o swoich bliskich osobach już wcześniej. W piątek 18 stycznia przyjęli swoich szanownych Gości, aby uczcić Ich święto.
Jak zawsze Dziadkowie bardzo licznie odpowiedzieli na zaproszenie. Wśród ciepłej i serdecznej atmosfery wnukowie zaprezentowali przygotowany program artystyczny oraz wręczyli własnoręcznie wykonane prezenty. Piosenki, wiersze, inscenizacje w wykonaniu dzieci – to wszystko po to, aby wyrazić miłość i wdzięczność ukochanym Babciom i Dziadkom.
Słodki poczęstunek był okazją do spotkania i rozmów w gronie Seniorów. Uroczystość była miła i wzruszająca, w sercach wnucząt i ich Dziadków pozostawiła dobre wspomnienia. Jej organizatorkami były nauczycielki edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej.
Staropolski zwyczaj – dzielenie się opłatkiem to cudowna rzecz! Wówczas wszyscy sobie życzymy jak najlepiej. W naszej szkole też tak było. Wprawdzie Wigilia jest dopiero 24 grudnia, ale w szkole odbyła się ona 21. Już od wejścia w świąteczny klimat wprowadzał wszystkich wystrój – wszędzie były choinki, ozdoby bożonarodzeniowe, migające kolorowe lampki, witraże zimowo-świąteczne.
Gdy rano dzieci przyjechały do szkoły, były bardzo wesołe. Może dlatego, że nie było lekcji lub że to ostatni dzień przed domowymi świętami. Na korytarzu odbył się kiermasz ozdób świątecznych oraz ciast. W klasach spotkali się uczniowie z wychowawcą i rodzicami, razem zasiedli do wspólnej wieczerzy. Na stołach nie zabrakło wigilijnych potraw, stroików i ozdób świątecznych. Uczniowie II gimnazjum kolędowali – wędrowali po klasach, a w trakcie krótkiego występu śpiewali kolędy i oczywiście zbierali słodkości. Uczniów odwiedził również Święty Mikołaj, przynosząc im (nie tylko słodkie) prezenty, ale nie zapomniał on o nauczycielach.
Tuż przed godziną 11.00 wszyscy zeszli do sali gimnastycznej. Byli też zaproszeni goście. Sceneria do jasełek była przygotowana – uboga szopka wśród 5 żywych choinek. Pachniało jak w lesie! Szkoda tylko, że śniegu nie można było wnieść do Sali, której wystrojem zajęli się strażacy z Drogosz, pan Wiesław Malec, pani Marta Kromplewska, pani Jolanta Zapolska- Głód i pani Ewa Burdyło.
Po rozpoczęciu uroczystości pani dyrektor Ewa Bilska wręczyła nagrody za konkursy. Najpiękniejszy list do Świętego Mikołaja napisała Wiktoria Bronowicka z klasy III. W konkursie na najbardziej oryginalną choinkę nagród było mnóstwo, ale nagrodę specjalną otrzymała klasa I – wyjazd do kina w Kętrzynie. W czasie uroczystości nominację na nauczyciela mianowanego otrzymała pani Ewa Burdyło, zaś na nauczyciela dyplomowanego pani Joanna Marta Kromplewska. Pani sekretarz Gminy Barciany Anna Tereszko i pani dyrektor złożyły wszystkim najserdeczniejsze życzenia świąteczne i noworoczne.
Część artystyczna rozpoczęła się międzynarodowo. Wybrani uczniowie zaśpiewali kolędy i piosenki świąteczne po rosyjsku i angielsku. Potem przenieśliśmy się do Betlejem… A to dzięki uczniom klasy II, którzy pod kierunkiem swojej wychowawczyni – pani Marty Kromplewskiej przygotowali jasełka. Towarzyszył im chór szkolny, który śpiewał kolędy pod batutą pani Barbary Ulążki. Byliśmy świadkami tułaczki Maryi i Józefa, narodzin Jezuska, wizyty trzech króli. Widzowie była zauroczeni przepięknym przedstawieniem, aparaty fotograficzne pstrykały, flesze błyskały. A nad wszystkimi czuwał Anioł Stróż…
Maleńki Jezu zostań tu,
Zamieszkaj w każdym z nas.
Niech w naszych sercach żyje Bóg,
Na zawsze w każdy czas.
Po 3-dniowej kampanii wyborczej w czwartek 20 grudnia w naszej szkole odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Gminy. Do obsadzenia były 4 mandaty.
Na radnych kandydowali: Adrianna Antończyk, Małgorzata Koziatek, Natalia Skwarek, Bartosz Szuchalski, Oliwia Szuchalska, Dominik Tomaszewski. W wyborach wzięli udział uczniowie klasy VI oraz I i II gimnazjum. Komisja wyborcza w składzie: Agata Dudek, Aleksandra Hrycyk, p. Elżbieta Malec, czuwała nad prawidłowym przebiegiem głosowania. Po podliczeniu głosów okazało się, że dwóch kandydatów otrzymało ich taką samą ilość. Jeszcze tego samego dnia odbyła się druga tura wyborów – dogrywka między Adrianną Antończyk a Dominikiem Tomaszewskim.
Kandydatami Zespołu Szkół w Drogoszach do Młodzieżowej Rady Gminy zostali:
Oliwia Szuchalska,
Bartosz Szuchalski,
Małgorzata Koziatek,
Adrianna Antończyk.
Dzień 13 grudnia wbrew przesądowi nie był pechowy, a wręcz przeciwnie – radosny i szczęśliwy. W tym bowiem dniu uczniowie klas I-III z naszej szkoły wybrali się na spotkanie ze Świętym Mikołajem do Pięknej Góry.
Podróż do wioski św. Mikołaja upłynęła w radosnej i pełnej oczekiwania atmosferze. Już na progu czekały elfy, które sprytnie podzieliły uczniów na mniejsze grupy. Zaczęła się wielka przygoda! Rysowanie i pisanie złych uczynków, które potem zniszczono w niszczarce, zabawy integracyjne z chustą, robienie pierników i ich zjadanie, słuchanie opowieści o tradycjach związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, własnoręcznie ozdabianie bombek, zabawy z bańkami mydlanymi, przechodzenie przez komin, a przede wszystkim niezwykłe spotkanie! Z kim? – zapytacie. Z jedynym, niepowtarzalnym Świętym Mikołajem! To wszystko czekało na uczestników wycieczki. Starczyło też im czasu, aby zakupić drobne upominki oraz obejrzeć stajenkę z czarnym barankiem, osiołkiem i kozami.
Trzy godziny minęły błyskawicznie. Nieco zmęczone elfy żegnały zawiedzione dzieci, które obiecały odwiedzić Świętego Mikołaja za rok.
Od zeszłego roku w naszej szkole pani Marta Korycka prowadzi akcję „Marzycielska Poczta”. Zachęca uczniów do wzięcia w niej udziału, a chętnych jej nie brakuje!
Tym razem uczniowie klas IV, V i VI w domu przygotowali kartki urodzinowe. Niektórzy wykazali się wielką pomysłowością i zaangażowaniem. Na lekcjach języka polskiego uczniowie pisali życzenia. Oprócz składania życzeń urodzinowych pamiętali również o życzeniach bożonarodzeniowych. Dwoje uczniów ujawniło prawdziwy talent poetycki, składając życzenia w formie wiersza.
Wielka koperta została już wysłana, a adresatką przesyłki jest Julia Skonieczek z Wandowa, która 22 grudnia skończy 8 lat. Mamy nadzieję, że kartki od uczniów z Zespołu Szkoły w Drogoszach sprawią Julii wielką radość, a ich życzenia choć w połowie się spełnią!
W mikołajki odwiedzili naszą szkołę niezwykli goście z dalekiej Laponii w Finlandii – Święty Mikołaj i dwie Śnieżynki. W rolę gości zza koła podbiegunowego wcielili się uczniowie gimnazjum – Łukasz Pierożek, Justyna Koszła i Oliwia Szuchalska.
Złożyli oni wizytę we wszystkich klasach. Dla każdego ucznia i pracownika szkoły przynieśli słodkie niespodzianki. Wszyscy byli z tego powodu bardzo zadowoleni. Ale dla niegrzecznych dzieci Mikołaj miał przygotowane rózgi. Na szczęście nie musiał ich rozdawać ani używać.
Święty Mikołaj był bardzo zabawny i śmieszny. Ale gdy wszedł do przedszkola, to dzieci na jego widok rozpłakały się. Mikołaj z całych sił je pocieszał, wręczając maluchom czekoladki. Od razu humor im się poprawił.
Jednak i Mikołaja ze Śnieżynkami można zaskoczyć! Udało się to pierwszakom. Nasi najmłodsi uczniowie zaśpiewali gościom cudowną piosenkę. Jako jedyni wystawili buty przed klasę. Dzięki temu dostali dwa prezenty od Mikołaja. Ich radości nie było końca! Uśmiech nie schodził im z twarzy!
Niedługo Święty Mikołaj odwiedzi nas wszystkich w domu. Przygotujmy się do tej wizyty jak najlepiej!
26.11.2012 r. w Zespole Szkół nr 4 w Kętrzynie odbyły się Powiatowe Zawody Piłki Siatkowej chłopców z klas V-VI.
Naszą szkołę reprezentowali chłopcy: Aleksander Ciesielski, Karol Czarniecki, Jonatan Dłuski, Maciej Jackiewicz, Norbert Józefowicz, Michał Kuśmierowski, Paweł Polak, Paweł Sobieska, Dominik Tomaszewski, Jakub Tomaszewski, Kacper Waszkiewicz. Drużyna wywalczyła II miejsce i awansowała do etapu rejonowego.
Etap rejonowy został rozegrany w mikołajki w Zespole Szkół nr 2 w Bartoszycach. Nasi siatkarze pomimo wysiłku zajęli ostatnie, IV miejsce. Ulegli drużynom z Bartoszyc, Górowa Iławeckiego i Kętrzyna.
Dzień przed mikołajkami po raz kolejny w naszej szkole odbył się Turniej Mikołajkowy w piłkę nożną zorganizowany przez pana Jerzego Rogackiego.
W turnieju wzięły udział szkoły z: Barcian, Drogosz, Mołtajn, Windy. Naszą szkołę reprezentowała drużyna chłopców w składzie: Michał Baran, Łukasz Dziuba, Bartosz Gunia, Kacper Janeczko, Jakub Nawacki, Bartosz Wawryszuk, Kacper Zęgota, Wojtek Paukszta. Zawodnicy i zawodniczki klas czwartych zacięcie walczyli o zwycięstwo. W przerwach lekcyjnych trybuny były zapełnione kibicami naszej szkoły. Ale okazało się, że sam doping to za mało, do zwycięstwa potrzeba czegoś więcej. Nasza drużyna zajęła III miejsce, ulegając Windzie i Barcianom. Wszyscy uczestnicy turnieju dostali prezenty od Świętego Mikołaja, które wręczał Pan Wójt – Ryszard Kozyra.
Trzecie miejsce nie oznacza klęski. Wierzymy, że za rok będzie lepiej!
W środę 5 grudnia gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Urzędu Gminy Barciany. Przybyli do nas: pan wójt – Ryszard Kozyra, pani sekretarz – Anna Tereszko oraz pracownik urzędu – pani Anna Niska.
Celem spotkania było zapoznanie uczniów najstarszych klas szkoły podstawowej oraz uczniów gimnazjum z projektem Młodzieżowej Rady Gminy. Panie opowiedziały o tym projekcie, przedstawiły prezentację multimedialną. Młodzieżowa Rada Gminy została powołana Uchwałą Nr XXIII/156/2012 Rady Gminy Barciany z dnia 22 listopada 2012 roku. Ma ona charakter konsultacyjny, będzie działać w celu wspierania i upowszechniania idei samorządowej wśród młodzieży oraz kształtowania postaw obywatelskich i patriotycznych. MRG będzie liczyła 15 radnych, w tym 4 z naszej szkoły. Radnymi mogą zostać uczniowie z klasy VI i klas gimnazjalnych. Taka osoba będzie potem mogła uczestniczyć w zebraniach MRG, zgłaszać swoje pomysły i wnioski, które po dyskusji i głosowaniu mogłyby być przyjęte przez dorosłą Radę Gminy Barciany. Opiekunem MRG z ramienia Urzędu Gminy będzie pani Anna Niska.
Kandydaci na radnych do Młodzieżowej Rady Gminy będą prowadzili kampanię wyborczą przez 3 dni przed wyborami, tj. w dniach 17-19 XII. Wybory odbędą się w czwartek 20 XII br. Nad prawidłowym przebiegiem będzie czuwać komisja wyborcza. Opiekunem naszych radnych jest pani Elżbieta Malec.
W piątek 30 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. Wzięli w niej udział uczniowie klas 0-6. Opiekunami były panie: Maria Kłyszejko, Marta Kromplewska, Barbara Szadurska, Jolanta Zapolska- Głód oraz rodzice uczniów.
Wszyscy wspaniale się bawili. Imprezę umiliły wróżby andrzejkowe, konkurs karaoke oraz różne zabawy przygotowane przez panią Martę Kromplewską i jej pomocnice – wróżki: Aleksandrę Hrycyk z klasy V i Karinę Janeczko z klasy VI. Muzykę przygotowali uczniowie klasy VI. Największym hitem została piosenka pt. PSY- Gangnam Style . Wszyscy uczestnicy ją śpiewali i świetnie się przy niej bawili.
Po zabawie każdy wyszedł z uśmiechem na twarzy. Niecierpliwie czekamy na następną dyskotekę!
Akcja Towarzystwa NASZ DOM pod patronem Ministerstwa Edukacji Narodowej na rzecz dzieci z Domu Dziecka.
XIII edycja "Góry Grosza"
26 XI – 7 XII
Jeden grosz znaczy niewiele,
ale góra grosza jest największa na świecie.
Sprawmy dzieciom radość!
Wywołajmy uśmiechy na ich buziach!
Szkoła, która uzbiera najwięcej pieniędzy,
zostanie nagrodzona.
Pamiętajcie – ziarnko do ziarnka, a zbierze się… góra grosza!
We wtorek 13 listopada w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Niepodległości w ramach projektu edukacyjnego pt. Pieśni, z którymi szliśmy do niepodległości. Przygotowali go: Tomasz Czerepaniak, Konrad Kozłowski, Piotr Polak, Łukasz Witek, Jakub Żelichowski pod opieką pani Elżbiety Malec.
Po odśpiewaniu hymnu przez społeczność szkolną gimnazjaliści przedstawili krótki rys historyczny poszczególnych pieśni, począwszy od XIII-wiecznej Bogurodzicy, a skończywszy na piosence Jacka Kaczmarskiego Mury. Wypowiedzi chłopców przeplatane były utworami muzycznymi w wykonaniu chóru szkolnego, którego opiekunem jest pani Barbara Ulążka, oraz odtwarzanymi z płyty. Wszyscy w skupieniu wysłuchaliśmy pieśni bardziej i mniej znanych, chociażby: Wojenko, wojenko, O mój rozmarynie, Szara Piechota, Pierwsza Kadrowa, Pierwsza Brygada, Przybyli ułani pod okienko, Rota, Warszawianka, Sanitariuszka Małgorzatka. Ostatnia pieśń Dokąd zmierzasz, Polsko? skłoniła każdego z nas do refleksji – dokąd zmierzasz, Polaku? Ale na to pytanie każdy z nas sam musiał sobie odpowiedzieć.
Na zakończenie apelu Piotr Polak wręczył pani dyrektor śpiewnik przygotowany przez grupę gimnazjalistów.
Helena Bechler
Święto Zmarłych
Na cmentarzu płomyki złote
i groby w chryzantemach.
Ludzie przyszli tu z myślą o tych,
których już nie ma.
Wspominają drogie imiona,
zasłaniają lampki przed wiatrem,
dla tych bliskich wieńce zielone
i bukiety jesienne pełne kwiatów.
W środę 19 grudnia 2012 roku odbędzie się XVI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Przedmiotowego
ALFIK HUMANISTYCZNY.
W konkursie mogą wziąć udział wszyscy uczniowie klas 2-6 szkoły podstawowej oraz gimnazjum.
Test jednokrotnego wyboru (jedna odpowiedź prawidłowa) trwa 45 minut.
Jedyny warunek uczestnictwa to opłata w wysokości 8 zł.
Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody!
Zgłoszenia do 23 listopada przyjmuje pani Marta Korycka.
Na stronie www.old.jersz.pl znajdują się testy i rozwiązania z poprzednich lat.
16 października 2012 r. już po raz dwunasty obchodziliśmy Dzień Papieski. Idea powstania takiego dnia zrodziła się po pielgrzymce Jana Pawła II do Polski w 1999 r.
W dniu 27 lipca 2005 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w rocznicę wyboru arcybiskupa krakowskiego kardynała Karola Wojtyły na Papieża ustanowił 16 października świętem. W uchwale stwierdzono: w hołdzie największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa uczył nas solidarności, odwagi i pokory. Ustawę ustanawiającą święto poparło 338 posłów, 3 było przeciwnych, a 2 wstrzymało się od głosu.
Ale równolegle do polskiego święta Dzień Papieski obchodzony jest również przez Kościół katolicki w Polsce, który przypada w każdą niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża. W tym roku Dzień Papieski odbył się 14 X pod hasłem „Jan Paweł II – Papież rodziny”.
Nasz Papież to człowiek, który zmienił bieg historii świata. W niesamowity sposób wypełniał swoją misję na ziemi, nauczał nas, jak mamy żyć, cierpieć oraz umierać. Nauczył nas, jak ważne jest życie oraz jak kruche jest ono na ziemi, a także jak wielkim skarbem jest wiara.
Dzień 16 października czy 2 kwietnia na zawsze już pozostaną rocznicami wspomnienia Człowieka o rozpromienionym obliczu, radosnym uśmiechu, wzroku pełnym troski. Jan Paweł II jako źródło naszej "siły przebicia" na zawsze pozostanie w naszych sercach jako ten, który zawsze wierzył w piękno naszych marzeń.
Jak to możliwe? – zapytacie. Otóż w piątek 19 października na uroczystym apelu 13 maluchów zostało pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Tego dnia odbyło się pasowanie na ucznia klasy pierwszej. W ten oto prosty sposób liczba uczniów Zespołu Szkół w Drogoszach wzrosła do 180!
Na tak bardzo ważną uroczystość w życiu każdego ucznia przybyli zaproszeni goście, a wśród nich: wójt Gminy Barciany Ryszard Kozyra, kierownik GOPS-u Iwona Bepirszcz, dyrektor GOK-u Iwona Turko, ksiądz kanonik Andrzej Drożdżal, funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Barcianach mjr Dorian Burdyło i mjr Dariusz Wilczyński, radna Gminy Barciany Jolanta Koryga, przedstawiciele Rady Rodziców. Nie zabrakło również rodziców pierwszaków, nauczycieli, pracowników szkoły i całej braci uczniowskiej.
Po przywitaniu gości głos zabrała pani dyrektor Ewa Bilska. W swoim przemówieniu zwróciła uwagę na fakt, że wychowanie to najtrudniejsze zadanie rodziców i czasami trudno jest znaleźć złoty środek. Zaznaczyła także, że: Dziś dzień jest dla maluchów.
I w tym momencie maluchy doszły do głosu. Rozpoczęła się część artystyczna, którą poprowadziła uczennica klasy II gimnazjum Karolina Czeczko, a pomagały jej w tym czarownica Oliwia Bogusz i wróżka Natalia Skwarek. Kandydaci na uczniów Zespołu Szkół w Drogoszach zostali zaklęci. Aby zrzucić z siebie zły czar wiedźmy, musieli udać się do 4 krain i przynieść stamtąd magiczne przedmioty. Maluchy udały się do krainy muzyki, pracy, miłości, mądrości. Na granicy powtarzały czterowiersz:
My nie chcemy leniuchować,
Chcemy uczyć się i pracować,
Więc staramy się zawzięcie,
Żeby zrzucić to zaklęcie.
Po rzetelnym wykonaniu zadań dzieci otrzymały symbole tych krain: klucz wiolinowy, pszczołę, serce, sowę. Wręczyły je dobrej wróżce, która w zamian odczarowała kandydatów na uczniów. Teraz można było przystąpić do głównego wydarzenia. Na scenie pojawili się rodzice pierwszaków, którzy swoim pociechom włożyli na głowę birety. Kandydaci na uczniów naszej szkoły przysięgali przed orłem – godłem Polski, a słowa przysięgi powtarzali za panią Ewą Burdyło. Ślubowali oni:
Aktu pasowania dokonała dyrektor Zespołu Szkół w Drogoszach pani Ewa Bilska. Do grona braci uczniowskich dołączyli:
Bober Patryk,
Bronowicki Damian,
Filipiuk Wiktoria,
Gierko Jakub,
Grzejszczyk Paulina,
Gumolicki Adrian,
Hirniak Szymon,
Hrycyk Weronika,
Karwowski Kacper,
Kochmańska Lena,
Koćmiński Oliwer,
Paukszta Adam,
Przekorzyńska Aniela.
Po pasowaniu pani dyrektor wraz z wychowawczynią pierwszaków panią Małgorzata Sidz wręczyły pamiątkowe dyplomy i upominki. Tego dnia nasi nowi uczniowie otrzymali moc życzeń i prezentów od: wójta, radnej, księży, Rady Rodziców, a także młodszych kolegów z zerówki.
Na koniec uroczystości pani dyrektor podziękowała pani Gosi Sidz i pani Basi Ulążce za przygotowanie apelu, a pierwszoklasiści w nagrodę za piękny występ wraz ze swoją wychowawczynią pojechali na wycieczkę do salonu gier i zabaw Złota Rybka w Kętrzynie.
Pamiętajcie, że uczniami jesteście nie tylko w szkole, ale i poza nią! – te słowa radnej Jolanty Korygi były skierowane do nowych uczniów, ale tak naprawdę odnoszą się one do każdego.
W tym roku Dzień Edukacji Narodowej wypadł w niedzielę, dlatego w naszej szkole uroczysty apel odbył się w piątek 12 października. Na uroczystość przybyli m.in.: sekretarz Gminy Barciany Anna Tereszko, ksiądz kanonik Andrzej Drożdżal, funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Barcianach mjr Dorian Burdyło i st. chor. Mariusz Staworko, radni Jolanta Koryga i Hansi Jurgen Malecki, przedstawiciele Rady Rodziców.
Zaproszeni goście złożyli życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły i wręczyli kwiaty na ręce pani dyrektor Ewy Bilskiej, która następnie zabrała głos. W swym krótkim przemówieniu podziękowała z osobna każdemu nauczycielowi, każdemu pracownikowi szkoły, życząc satysfakcji z pracy i cierpliwości.
W następnej części uroczystości na salę wkroczyli chłopcy w strojach sportowych i z brązowymi medalami na piersiach. To nasza zwycięska drużyna, która 2 X br. zdobyła III miejsce w finale wojewódzkiego III Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska w kategorii chłopców 12-13 lat. Uczniowie klasy VI i I gimnazjum otrzymali pamiątkowe nagrody i dyplomy.
A potem rozpoczęła się część artystyczną przygotowana przez uczniów klas gimnazjalnych pod kierunkiem pani Ewy Burdyło. Aktorom towarzyszył chór szkolny, którym dyrygowała pani Barbara Ulążka. Scenki z życia szkoły rozbawiły wszystkich zgromadzonych. Na zakończenie apelu wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły otrzymali róże i życzenia od artystów.
Wtorek 2 X br. okazał się bardzo szczęśliwy dla 10 naszych chłopców z klasy VI i I gimnazjum. Tego dnia w Olecku odbył się finał wojewódzki III Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska w kategorii chłopców 12-13 lat. W finale rozgrywek spotkało się 240 najlepszych uczestników z województwa warmińsko-mazurskiego wyłonionych w eliminacjach gminnych i powiatowych.
Drużyna z naszej szkoły w składzie: Aleksander Ciesielski, Karol Czarniecki, Dawid Gwizdek, Bartosz Guf, Patryk Guf, Damian Kownacki, Łukasz Pierożek, Bartosz Szuchalski, Dominik Tomaszewski, Grzegorz Wosiak pokonała drużyny z dużych miast, m.in. Ełku i Biskupca. Chłopcy pod czujnym okiem trenera – p. Jerzego Rogackiego wywalczyli III miejsce! Ulegli tylko rywalom ze Szczytna i Ostródy.
– Jesteśmy zadowoleni, że tak daleko doszliśmy, ale mogliśmy wygrać ze Szczytnem. To był nasz pierwszy mecz i zabrakło ducha walki. Szkoda, że nie mamy gdzie grać. Gdybyśmy mieli boisko, to moglibyśmy rozwijać nasze umiejętności. Wtedy z pewnością zajęlibyśmy lepsze miejsce – powiedzieli nasi piłkarze. – Główny sędzia zapytał się nas, gdzie są Drogosze. Wyjaśniliśmy, że w gminie Barciany, koło Kętrzyna.
Sukces chłopców jest tym większy, że nasza szkoła nie ma nawet boiska do grania w piłkę nożną. Nic więc dziwnego, że zdobyty brązowy medal smakuje jak złoty. Dlatego serdecznie gratulujemy III miejsca i brązowego medalu naszej drużynie i panu Jerzemu Rogackiemu.
Jak życie pokazuje, promowanie sportowej aktywności i zasad fair play może się odbywać nie tylko na orlikach. Wystarczy po prostu chcieć!
To hasło tegorocznej akcji Sprzątania Świata. We wtorek 18.09.2012 r. przy pięknej słonecznej pogodzie uczniowie naszej szkoły zaopatrzeni w duże worki i jednorazowe rękawiczki poszli sprzątać świat razem z nauczycielami. Klasy 0-III zajęły się terenem wsi, zaś klasy IV-VI lasem na trasie Drogosze-Pomnik.
W czasie sprzątania lasu uczniowie klasy VI zauważyli niewywiezione worki z akcji Sprzątania Warmii i Mazur z kwietnia bieżącego roku. Wszystkich to bardzo zasmuciło i zmartwiło, ale mimo to akcja była kontynuowana. Dzieci zmęczone, ale dumne z siebie wróciły do szkoły.
W tegorocznej akcji Sprzątania Świata zostało zebranych około 10 worków. Mamy nadzieję, że następnym razem będzie mniej śmieci, natomiast worki z niechlubną zawartością zostaną wywiezione. Pamiętajcie, że…
Był las, nie było nas.
Będzie las, nie będzie nas.