PROJEKT MŁODZI KREATYWNI
Projekt „Młodzi kreatywni” jest realizowany w 31 szkołach ogólnokształcących (w tym 30 szkołach podstawowych oraz 1 liceum ogólnokształcącym) zlokalizowanych na terenie 11 gmin pogranicza województwa warmińsko-mazurskiego. Beneficjentem jest Gmina Węgorzewo w partnerstwie z gminą Braniewo, Srokowo, Górowo Iławeckie, Pozezdrze, Sępopol, Lelkowo, Barciany, Budry, Dubeninki, Gołdap, powiatem węgorzewskim, Fundacją Rozwoju Regionu Gołdap, Społeczno-Oświatowym Stowarzyszeniem Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym „Edukator” w Łomży, Stowarzyszeniem przy wsparciu Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych i Instytutu Badawczo- Szkoleniowego z Olsztyna, oraz Stowarzyszenia Warmińsko- Mazurskich Samorządów Pogranicza.
Opłata za dożywianie maj 2024r.
SZKOŁA PODSTAWOWA
kl. 0- VIII
pełny obiad - 15 dni x 7,00zł = 105,00zł
drugie danie - 15 dni x 4,50zł = 67,50zł
zupa - 15 dni x 2,50zł = 37,50zł
Opłata za dożywianie maj 2024r.
PRZEDSZKOLE
pełny obiad - 18 dni x 7,00zł = 126,00zł
drugie danie - 18 dni x 4,50zł = 81,00zł
zupa - 18 dni x 2,50zł = 45,00zł
UWAGA!!!
Osoby płacące za dożywianie prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły w celu ustalenia nieobecności do odliczenia.
Opłata za dożywianie kwiecień 2024r.
SZKOŁA PODSTAWOWA
kl. 0- VIII
pełny obiad - 20 dni x 7,00zł = 140,00zł
drugie danie - 20 dni x 4,50zł = 90,00zł
zupa - 20 dni x 2,50zł = 50,00zł
UWAGA!!!
Osoby płacące za dożywianie prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły w celu ustalenia nieobecności do odliczenia.
Płatne na konto bankowe:
Szkoła Podstawowa w Drogoszach Drogosze 40, 11-410 Barciany
82 8851 1021 2003 0300 1011 0007
Płatność za obiady proszę dokonać do 15.04.2024r.
Opłata za dożywianie marzec 2024r.
SZKOŁA PODSTAWOWA
kl. 0- VIII
pełny obiad - 19 dni x 7,00zł = 133,00zł
drugie danie - 19 dni x 4,50zł = 85,50zł
zupa - 19 dni x 2,50zł = 47,50zł
UWAGA!!!
Osoby płacące za dożywianie prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły w celu ustalenia nieobecności do odliczenia.
Płatne na konto bankowe:
Szkoła Podstawowa w Drogoszach Drogosze 40, 11-410 Barciany
82 8851 1021 2003 0300 1011 0007
Płatność za obiady proszę dokonać do 15.03.2024r.
Opłata za dożywianie luty 2024r.
SZKOŁA PODSTAWOWA
kl. 0- VIII
pełny obiad - 19 dni x 7,00zł = 133,00zł
drugie danie - 19 dni x 4,50zł = 85,50zł
zupa - 19 dni x 2,50zł = 47,50zł
UWAGA!!!
Osoby płacące za dożywianie prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły w celu ustalenia nieobecności do odliczenia.
Płatne na konto bankowe:
Szkoła Podstawowa w Drogoszach Drogosze 40, 11-410 Barciany
82 8851 1021 2003 0300 1011 0007
Płatność za obiady proszę dokonać do 15.02.2024r.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
Przed świętami Bożego Narodzenia w szkole zostały ogłoszone dwa konkursy plastyczne. Pierwszy - indywidualny, na najładniejszą ozdobę bożonarodzeniową, drugi - klasowy, na najoryginalniejszy stroik.
Konkursy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Komisja konkursowa stanęłą przed bardzo trudnym zadaniem.
Wyniki konkursów zostały ogłoszone podczas apelu wigilijnego. Nagrodę Grand Prix otrzymał Bartosz Ponichtera, I miejsce zajęła praca Aleksandry Ponichtery, II miejsce - Marcelego Waszkiewicza, III miejsce - Julii Sobieskiej. Oprócz tego jury wyróżniło 15 prac. Wszyscy otrzymali piękne nagrody książkowe.
Z kolei konkurs na najoryginalniejszy stroik wygrała klasa VI,która w nagrodę pojedzie do kina. II miejsce zajęła klasa II, a III - klasa I.
...dlatego uczniowe naszej szkoły postanowili odpocząć od szkolnych obowiązków i wybrali się na lodowisko do Kętrzyna. Uczniom klasy V, dla których wyjazd był nagrodą za zeszłoroczny konkurs na najładniejszą klasę, towarzyszyli gimnazjaliści z II i III klasy. Pomimo zupełnie nie zimowej, ale wiosennej aury, bawiliśmy się świetnie. Całe lodowisko było do naszej dyspozycji. Przewrotom, wywrotom i śmiechom nie było końca tym bardziej, że niektórzy mieli łyżwy na nogach po raz pierwszy. Wróciliśmy do szkoły zmęczeni, ale uśmiechnięci i dotlenieni.
Komedna Powiatowa Państwowej Straży Granicznej w Kętrzynie, Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczej Straży Pożarnej w Kętrzynie byli organizatorami eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Zapobiegajmy Pożarom.
Celem akcji było zainteresowanie problematyką ochrony przeciwpożarowej, tradycją, służbą i ciężką pracą strażaków. W drugiej grupie wiekowej (klas I-III SP) uczeń naszej szkoły, Adam Paukszta z klasy II, został laureatem tego konkursu. Uroczyste podsumowanie połączone z wręczeniem dyplomów i upominków odbyło się 13 XII 2013 r. Następnie nagrodzeni uczniowie zwiedzali kętrzyńską strażnicę.
Gratulujemy Adasiowi i zachęcamy w przyszłym roku do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu.
W to pochmurne, czwartkowe popołudnie odwiedziła naszą szkołę niezwykły duet muzyków. Akordeonista i laureat wielu międzynarodowych konkursów - Przemysław Skórka oraz skrzypek - Jakub Zapasek za pomocą muzyki przenieśli nas w świat dźwięków, tonów, gam i nut. Podczas występu artystów można było usłyszeć między innymi utwory: A. Piazzoli, V. Montiego, J. Brahmsa, A. Vivaldiego. Uczniowie mieli też szansę wykazać się swoją wiedzą muzyczną i poznać zasady działania akordeonu - zapomnianego, ale jakże niezwykłego instrumentu muzycznego. Rozmarzeni wróciliśmy na lekcje, a w myślach nadal nam grała muzyka.
W piątek, 22 listopada 2013 r. odbył się międzyszkolny przegląd talentów pod nazwą "Mam talent". Inicjatorem i orgnizatorem była Młodzieżowa Rada Gminy Barciany oraz GOK. Talenty uczniów oceniane były w trzech kategoriach. Bezkonkurencyjni w kategorii klas I-III SP okazali się Marceli Waszkiewicz i Milena Gwizdek, którzy swoją lambadą chwycili za serca jurorów. Trzeciej miejsce w tej grupie wiekowej zdobyła z kolei Weronika Hrycyk, która zaśpiewała piosenkę pt. "Kropelka złotych marzeń". Starsi uczniowie również nie zawiedli. Wiktoria Bronicka ujęła wszystkich piosenką "Tato nie pij" i zajęła II miejsce. Niestety, nie mieliśmy reprezentantów spośrod gimnazjalistów. Wielka szkoda, gdyż talentów nam nie brakuje.
O tej prawdzie pamiętali uczniowie klasy V, którzy w 95 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przygotowali apel. Nastrojowe recytacje, pantomima i przepiękny śpiew chóru wprowadziły nas w uroczysty nastrój. Ta forma przybliżania uczniom naszego dziedzictwa narodowego miała na celu uzmysłowienie im, że w czasach pokoju, kiedy nie funkcjonują pojęcia: okupant, wywózka, walka, rozbiór, rusyfikacja, powstanie, można kształtować patriotyzm w inny sposób.
Młodzież należy pobudzić do działania wszelkimi możliwymi środkami, by zaszczepić w nich cząstkę naszego narodowego dorobku. Ważne jest, aby młodzi ludzie mieli poczucie własnej tożsamości i wartości.
Wszyscy jesteśmy Polski żołnierzami.
Białego orła każdy w sercu ma.
Wszyscy jesteśmy granic jej stróżami
Ty i ja!
I taka będzie, jaką ją stworzymy,
Wysiłkiem woli, pracą rąk i dusz.
Biedna i słaba , albo też potężna w blasku zórz!
I nie on będzie winien , lecz my sami,
Jeżeli niemoc przeżre ją jak rdza,
Bo ona nami, a my nią jesteśmy
Ty i ja!
"Ha, ha, ha, ha, ha
jestem wiedźma zła
ha, ha, ha, ha, ha
co po lesie ciągle gna"
Środa, 6 lispotada, dla uczniów kl. I-III na długo zostanie w pamięci. W tym dniu w Kętrzynie gościli aktorzy Narodowego Teatru Edukacyjnego im. A. Mickiewicza z Wrocławia. Wystawili oni sztukę pt. "Jaś i Małgosia". Zaletą adaptacji baśni Jakuba i Wilhelma Grimmów był żywy, uwspółcześniony język. Sceny grozy przeplatały się z sytuacjami pełnymi humoru. Pomysłowa scenografia, barwne kostiumy, efekty świetlne i dymne, świetna gra aktorów, zachęcająca do zabawy i śpiewu muzyka - to wszystko sprawiło, że czas minął nam bardzo szybko.Uśmiechnięte, szczęśliwe buzie odzwierciedlały emocje i radość naszych najmłodszych uczniów.
Po dużej dawce wrażeń i doznań tatralnych dzieci skorzystały z atrakcji placu zabaw, który znajduję się przy kętrzyńskim amfiteatrze.
"Niech wszystkie serduszka się śmieją
niech wszystkie troski maleją
niech nikt się na świecie nie smuci
niech zło się w dobro obróci"
Tego dnia pierwszoklasiści z wychowawczynią i rodzicami wybrali się na wycieczkę do Parku Miniatur Mazurolandia w Parczu k. Kętrzyna. Dzieci miały okazję podziwiać miniatury najważniejszych zabytków Warmii i Mazur m. in.: bazyliki w Świętej Lipce, twierdzy Boyen, Wilczego Szańca czy też Wieży Bismarcka w Mrągowie.
Dużo emocji wywołała wizyta w grodzisku rycerskim, gdzie nasi najmłodsi uczniowie mogli ubrać się w stroje średniowiecznych wojów. Próbowali też swoich sił w strzelaniu z łuku i w walce na miecze. Na własnej skórze można było się przekonać, jak dotkliwą karą było zakucie w dyby. Wszyscy z zainteresowaniem obejrzeli wystawę broni oraz sprzętu wojennego z okresu II wojny światowej.
Jednak największą atrakcją okazał się Park Rozrywki, w którym najmłodsi do woli mogli korzystać z przejazdów kolejką elektryczną, skakać na trampolinie i bungee.
Uczestnicy wyjazdu bawili się doskonale, aż żal było opuszczać to piękne miejsce...
We wtorek, 22 października w naszej szkole po raz kolejny gościł Internetowy Teatr dla Szkół. Uczniowie klas 0-III, wraz z wychowawcami, oglądali sztukę teatralną pt. Calineczka przygotowaną przez Teatr im. J. Osterny w Gorzowie Wielkopolskim.
Znane przygody Calineczki dzieci oglądały z dużym zainteresowaniem. Ciekawa oprawa muzyczna zachęcała do tańczenia i śpiewania.
W piątek, 18 października 2013 r. na sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Drogoszach odbyła się uroczystość pasowania na ucznia. Dla pierwszoklasistów wydarzenie to było wielkim przeżyciem. Głównym bohaterom tej wyjątkowej chwili towarzyszyli: Ryszard Kozyra - Wójt Gminy Barciany, płk Wiesław Dyśko - komendant placówki Straży Granicznej w Barcianach, asp. sztab. Zbigniew Stanicki - dzielnicowy Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie, sierż. sztab. Artur Żejmo - dzielnicowy Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie, ksiądz kanonik Andrzej Drożdżal, Jolanta Koryga - Radna Gminy Barciany, Piotr Kimbar - Komendant Ochotniczej Straży Pożarnej w Drogoszach, Wanda Koziatek - Przewodnicząca Rady Rodziców, nauczyciele, rodzice, dziadkowie oraz uczniowie starszych klas.
Uczniowie klasy III wcielili się w duszki, które zadomowiły się w naszej szkole. Małe złośniki wystawiły na próbę nie tylko cierpliwość najmłodszych, ale również sprawdziły ich umiejętności, wiedzę i kulturę osobistą. Jak łatwo przewidzieć, duszki musiały oddać sprawiedliwość wspaniale przygotowanym maluchom i pozwoliły im na dalszy pobyt w szkole.
Po części artystycznej nadszedł najważniejszy punkt spotkania. Uczniowie złożyli przysięgę. Ślubowali między innymi być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię klasy i szkoły, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Ślubowanie złożyli również rodzice uczniów klasy I. Rodzice obiecali, że będą kochać swoje pociechy i akceptować takimi, jakie są.
Po ślubowaniu każdy z pierwszoklasistów dostąpił zaszczytu pasowania na ucznia, którego dokonała Pani Dyrektor Ewa Bilska. Wszystkie dzieci były bardzo skupione i wzruszone, świetnie prezentowały się w galowym stroju oraz uczniowskich biretach. Ukoronowaniem aktu pasowania było zamoczenie paluszka w tuszu i odbicie go na pamiątkę na akcie ślubowania. Od tej chwili dzieci oficjalnie należały już do braci uczniowskiej.
Reprezentanci rodziców podziękowali za przyjęcie ich dzieci w poczet uczniów. Wręczyli Pani Dyrektor oraz nauczycielkom przygotowującym uroczystość piękne bukiety. Po części oficjalnej nastąpił moment składania życzeń oraz wręczania uczniom dyplomów, słodyczy i upominków od zaproszonych gości oraz starszych kolegów i koleżanek. Rodzice ufundowali swoim pociechom wspaniały tort. Dopełnieniem uroczystości była sesja zdjęciowa, która zakończyła tę część pasowania.
Uroczystość pasowania przygotowały: Danuta Gałęzowska - wychowawczyni klasy I, Marta Kromplewska - wychowawczyni klasy III, Barbara Ulążka - oprawa muzyczna, Ewa Burdyło - prowadząca uroczystość, Małgorzata Sidz - wychowawczyni klasy II oraz Karolina Czeczko - przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego.
Przed pierwszoklasistami otworzył się klejny rozdział życia - przygoda ze szkołą. Czas radości, nowych doświadczeń, przyjaźni, nadziei na przyszłość. Choć ten czas minie szybko i bezpowrotnie warto pamiętać słowa Jana Pawła II:
"Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta..."
Po części oficjalnej związanej z obchodami Dnia Edukacji Narodowej odbył się w naszej szkole festyn JESIENNE IMPRESJE. Celem przedsięwzięcia była integracja społeczności szkolnej ze środowiskiem lokalnym. W imprezie uczestniczyli uczniowie, rodzice, pracownicy oświaty oraz mieszkańcy Drogosz i okolic.
Podczas festynu uczniowie mogli wziąć udział w konkursie „Mam talent” organizowanym przez Młodzieżową Radę Gminy. Swoje zdolności, głównie wokalne, zaprezentowali nam uczniowie klas I-III oraz IV-VI.
Największe wrażenie zrobił jednak występ Marcelego Waszkiewicza i Mileny Gwizdek. Ich umiejętności taneczne zachwyciły zebranych i zostały nagrodzone największymi brawami. Szkoda, że starsi uczniowie nie zdecydowali się na ujawnienie swoich uzdolnień – liczymy na Was w kolejnych edycjach konkursu.
Imprezę uświetnił również pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu Martyny Łachmańskiej i Łukasza Gaciocha – tancerzy klasy B z klubu tańca Kormoran w Kętrzynie. Piękne stroje Martyny, muzyka oraz tańce, które zaprezentowali, przyciągnęły liczną rzeszę widzów. Nam wszystkim nogi same rwały się do tańca.
Dużym zainteresowaniem cieszył się również Koncert Życzeń, podczas którego można było zamówić piosenkę i życzenia dla wybranej osoby. Liczne dedykacje i piosenki chwytały za serce, w niejednym oku zakręciła się łza...
Młodsi uczniowie chętnie brali udział w zajęciach artystycznych: lepieniu z masy solnej i malowaniu jesiennych obrazów. Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyło się malowanie twarzy, masaż rąk i zabawa w basenie z kulkami.
Organizatorzy pomyśleli również o czymś dla ciała. W kuchni polowej częstowano wojskową grochówką. Słodka kawiarenka oferowała kawę, herbatę i mnóstwo przepysznych ciast. Dla dbających o linię były także sałatki – wszystko ugotowane, upieczone i wymieszane zostało przez rodziców i uczniów.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu i prowadzeniu festynu, a tym samym przyczynili się do naszego wspólnego sukcesu.
Organizatorzy
Zgodnie ze szkolną tradycją 14 października 2013r. w naszej szkole odbył się apel, na który przybyli zaproszeni goście, pedagodzy, pracownicy szkoły, uczniowie oraz rodzice.
Dzień Edukacji Narodowej to szczególna okazja do podziękowań i życzeń. Podczas uroczystości na ręce Pani Dyrektor został złożony list od społeczności uczniowskiej o następującej treści:
„Święto Edukacyji Narodowej to zaiste okazyja,
iżby wyrazić nasze podziękowanie za uprawę tegoż ugoru, jakim są uczniowskie czerepy.
Niech więc Waćpaństwu snuje się żywot w pomyślności,
a fortuna niech nie omija Waszego domostwa.
Ty zaś, szlachetne zdrowie, ulubuj sobie
wszystkich pracowników tey prześwietney instytucyji oświatowej
i wspieraj ich nadwątlone przez nas siły.”
List był fragmentem przedstawienia przygotowanego przez uczniów klasy I i III gimnazjum pod kierunkiem Barbary Ulążki oraz Ewy Burdyło.
Po oficjalnej części rozpoczął się festyn pt.: „Jesienne inspiracje”.
Dnia 8 października 2013 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Barcianach odbyło się posiedzenie komisji konkursowej.
Komisja w składzie:
1. Maria Matanowska - Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Gminy
2. Joanna Ładosz - pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Barcianach
3. Anna Niska - pracownik Urzędu Gminy w Barcianach
dokonała oceny prac konkursowych na logo Młodzieżowej Rady Gminy w Barcianach. Miło nam poinformować, że wygrał projekt naszej uczennicy.
I miejsce - Adrianna Antończyk, ZS w Drogoszach, opiekun Danuta Gałęzowska
II miejsce - Sylwia Chudek, ZS w Barcianach
III miejsce - Natalia Czerepaniak, ZS w Drogoszach, opiekun Danuta Gałęzowska
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!
Zwycięska praca Adrianny
Dnia 24.09.2013r. dzieci z odziału przedszkolnego oraz z klasy I pojechały na wycieczkę do Placówki Straży Granicznej w Barcianach.
Na miejscu przywitał nas chorąży Mariusz Staworko, który był również naszym przewodnikiem. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od siedziby jednostki. Najpierw dzieciaki zapoznały się z głównymi zadaniami pracy funkcjonariuszy. Oglądały sprzęt niezbędny w pełnieniu służby - mundury, kamizelki kuloodporne, hełmy, latarki oraz ... broń - ona zrobiła, zwłaszcza na chłopcach, ogromne wrażenie. Następnie na placu zaprezentowano pojazdy wyposażone w nowoczesny sprzęt pomagający strzec granicy. Kolejnym punktem był pokaz umiejętności Argo - psa tropiącego, który na co dzień pomaga funkcjonariuszom szukać ludzi, papierosów i narkotyków.
Następnie, mimo deszczowej pogody, udaliśmy się do Michałkowa, gdzie zwiedziliśmy przejście graniczne. Nasz przewodnik przekazał ważne informacje dotyczące zachowania w takich miejscach.
Na koniec było ognisko i pieczenie kiełbasek.Wszystkim smakowały! Niestety, rozpadało się na dobre i musieliśmy schronić się w autokarze.
Mimo deszczu wracaliśmy w radosnych nastrojach, zadowoleni, że tak wiele wiadomości uzyskaliśmy podczas wizyty w Straży Granicznej.
Dziękujemy!
Dzień 23 września 2013 r. będzie dla 51 uczniów klas II, III i IV z SP w Drogoszach miłym wspomnieniem. W tym bowiem dniu nastapił długo oczekiwany wyjazd na basen do Mikołajek, który był nagrodą w ogłoszonym, w minionym roku szkolnym przez panią dyrektor Ewę Bilską, konkursie na najładniejszą klasę.
Pobyt w kompleksie „Tropikana“ okazał się bardzo udany. Mieliśmy cały teren praktycznie dla siebie. Dzieci chętnie korzystały z atrakcji w postaci jaskini wodnej, rwącej rzeki, basenu z falą morską, odpoczywały w jakuzzi i pluskały się w basenie.
Ciepła woda, beztroska i uśmiech dzieci na chwilę przypomniały wakacyjny odpoczynek. Dla wielu uczniów był to pierwszy kontakt z taką formą odpoczynku. Miejmy nadzieję, że nie ostatni.
Pierwszy dzień nowego roku szkolnego przywitał nas kapryśną aurą. Musieliśmy zmierzyć się z deszczem i przenikliwym zimnem. Wakacje już za nami, a koniec lata zbliża się nieuchronnie.
Po mszy świetej spotkaliśmy się na krótkim apelu. Pani Dyrektor Ewa Bilska przywitała wszystkich zebranych i przeczytała list Minister Sportu i Turystyki - Joanny Muchy. Następnie zostali przedstawieni nowi nauczyciele oraz wychowawcy poszczególych klas. Do kadry nauczycielskiej dołączyli: p. Sabina Szepietowska, p. Magdalena Arnister-Wiśniewska oraz p. Andrzej Buńko. Po apelu odbyły sie spotkania z wychowawcami klas.
Przed nami czas wytężonej pracy i nauki. Po raz pierwszy w historii szkoły mamy klasę trzecią gimnazjum, którą czeka egzamin w kwietniu.
Pamiętajmy jednak, że za dziesięć miesięcy znowu będą wakacje!
Kapituła wybrała 15 półfinalistów tegorocznej, XI już edycji konkursu „Człowiek bez barier”. Na podstawie głosów Czytelników naszego portalu wybranemu kandydatowi wręczymy Nagrodę Publiczności. Zapraszamy do głosowania!
Po raz jedenasty Integracja ogłosiła konkurs „Człowiek bez barier”, promujący osoby z niepełnosprawnością, których zaangażowanie i aktywna postawa życiowa, zawodowa i społeczna motywują innych do przełamywania barier w życiu codziennym. Konkurs walczy ze stereotypami na temat osób z niepełnosprawnością – patrzeniem na nie przez pryzmat bólu, cierpienia, pomocy i charytatywności. Inicjatywa pokazuje, że osoby z niepełnosprawnością odnoszą spektakularne sukcesy, niezależnie od swoich ograniczeń.
Więcej informacji na portalu www.niepelnosprawni.pl. Tymczasem już dziś możesz pomóc jednemu z półfinalistów zdobyć Nagrodę Publiczności.
Czytelnicy naszego portalu głosują na swojego faworyta od 2011 r. Także w tym roku możesz zdecydować, który z półfinalistów za swoją postawę i sposób radzenia sobie z niepełnosprawnością powinien zostać wyróżniony Nagrodą Publiczności. Sonda umożliwiająca oddanie głosu na wybranego kandydata dostępna jest po lewej stronie. Głosowanie trwa do 24 września 2013 r.
Zagłosuj na swojego „Człowieka bez barier”!
Ewa Katarzyna Maksymowicz
Wiek: 52 lata
Wykształcenie: średnie
Rodzaj niepełnosprawności: osoba niewidoma
Kętrzyn
• Od 1987 r. cierpi na postępującą chorobę: zwyrodnienie barwnikowe siatkówki, które prowadzi do całkowitej utraty wzroku.
• W związku ze swoją chorobą najtrudniej było jej pogodzić z brakiem możliwości obserwowania swojego dziecka. Nie przeszkadzało jej to jednak w normalnym prowadzeniu domu. Dzięki swojej wytrwałości i chęci rozwijania się, sama zdobyła umiejętność pracy przy komputerze z oprogramowaniem udźwiękawiającym.
• Prowadzi dział kulinarny w magazynie „Pochodnia”. Umieszcza także recenzje sztuk teatralnych, w których uczestniczyła.
• W 2012 r. napisała książkę kucharską dla osób niewidomych i słabowidzących „Kuchnia 4 zmysłów”. Samodzielnie postarała się o wydawcę. Do każdego egzemplarza dołączona jest płyta MP3, aby osoby z ograniczeniami wzroku mogły jej wysłuchać.
• Jest menedżerką młodych artystów z Mazur, którym organizuje wernisaże, propagując tym samym ich talent.
Link do głosowania:http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/171334#.UjIKjBXwHmQ
(autobus własny Witold Wankiewicz, Stefan Baran)
I
740 Solkieniki
746 Garbno k/Solkienik
750 Solkieniki
754 Solkieniki II
758 Solkieniki III
804 Silginy
819 Drogosze stacja
834 Krelikiejmy kolonia
838 Krelikiejmy
845 Kolwiny
II
702 Frączkowo
705 Skandawa D.K.
711 Piskorze
716 Skandawa
724 Modgarby
742 Radosze NŻ.
744 Radosze
750 Krymławki NŻ
756 Wilkowo Małe
800 Kąpławki
III
825 Parys
830 Pomnik
840 Rzymek
Dyrektor Zespołu Szkół w Drogoszach informuje, że Wójt Gminy Barciany zarządzeniem nr 33/2013 z dnia 30 lipca 2013r. ustalił termin składania wniosków o udzielenie pomocy finansowej w ramach Rządowego programu pomocy uczniom w 2013r. "Wyprawka szkolna". Wnioski na dofinansowanie zakupu podręczników dla uczniów składa się w sekretariacie szkoły od 1 sierpnia 2013r. do 5 września 2013r..
1. Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników jest udzielana uczniom rozpoczynającym naukę w klasach I – III i V szkół podstawowych. Ponadto programem objęci są uczniowie słabowidzący, niesłyszący, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty, uczęszczających do szkół dla dzieci i młodzieży: szkół podstawowych, gimnazjum w roku szkolnym 2013/2014.
2. Pomocy, o której mowa w ust. 1 udziela się uczniom z rodzin:
- w których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kryterium dochodowego 456,00zł art.8 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004r o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, póź.593, z póź. zm.) oraz 539,00zł dla klas I szkół podstawowych zgodnie z art.5 ust.1 ustawy z dnia 28 listopada 2003r o świadczeniach rodzinnych ( Dz. U. z 2006r. Nr 139, poz. 992 ze zm.);
- posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art.. 71b ust.3 ustawy z dnia 7 września 1991. o systemie oświaty, dla uczniów słabo widzących, niesłyszących, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonym.
3. Dofinansowanie zakupu podręczników będzie wynosić:
dla uczniów klas I - III szkoły podstawowej do kwoty 225 zł;
dla uczniów:
a) niepełnosprawnych: klas I - III szkoły podstawowej,
b) z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym klas IV-VI szkoły podstawowej i gimnazjum,
niekorzystających z podręczników przeznaczonych do kształcenia specjalnego dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania,
do kwoty 225 zł;
3) dla uczniów klasy V szkoły podstawowej do kwoty 325 zł;
4) dla uczniów niepełnosprawnych (z wyjątkiem uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym ): klas IV-VI szkoły podstawowej, niekorzystających z podręczników przeznaczonych do kształcenia specjalnego dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania do kwoty 325 zł;
- dla uczniów niepełnosprawnych (z wyjątkiem uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym): gimnazjum, niekorzystających z podręczników przeznaczonych do kształcenia specjalnego dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania do kwoty 350 zł.
4. W przypadku uczniów, w których dochód na osobę w rodzinie przekracza kryterium dochodowe, o którym mowa w § 3 ust. 6 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 lipca 2013r., liczba uczniów nie może przekroczyć 5% ogólnej liczby uczniów, o których mowa w § 3 ust.7 cyt. Rozporządzenia.
To temat ostatniej lekcji uczniów klasy VI nie tylko w tym roku szkolnym, ale i w szkole podstawowej. W czwartek 28 czerwca absolwenci klasy VI pożegnali szkołę podstawową. Na uroczystość przybyli liczni goście: skarbnik gminy p. Maria Pyrcz, mjr Dorian Burdyło, st. chorąży Mariusz Staworko, komendant Straży Pożarnej w Drogoszach p. Henryk Sznip, radny p. Hansi Jurgen Malecki, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz cała brać uczniowska Zespołu Szkół w Drogoszach.
Po hymnie i przedstawieniu gości rozbrzmiały dźwięki poloneza. Szóstoklasiści wdzięcznym krokiem poruszali się po parkiecie w rytm tańca narodowego. Następnie głos zabrała pani dyrektor, mówiąc między innymi: Przejmowanie się drugim życiem jest najpiękniejszym, co może nas spotkać. Pani Maria Pyrcz odczytała list Wójta Gminy Barciany pana Ryszarda Kozyry, głos zabrali również inni goście.
Wręczenie świadectw ukończenia szkoły podstawowej to najważniejsza chwila dla każdego absolwenta. I ta chwila nadeszła – świadectwa wręczali wychowawca p. Jerzy Rogacki oraz p. dyrektor Ewa Bilska. Świadectwa z wyróżnieniem otrzymały 3 uczennice: Natalia Czerepaniak, Małgorzata Koziatek oraz Weronika Spasówka. Natalia otrzymała również nagrodę specjalną od pani dyrektor za najwyższy wynik w szkole ze sprawdzianu zewnętrznego po szkole podstawowej. I to właśnie Natalia napisała w klasie najlepsze przemówienie i odczytała je na uroczystości. W tym czasie uczniowie wręczyli bukiety kwiatów swoim wychowawcom i pani dyrektor. Podziękowali także każdemu nauczycielowi i pracownikowi szkoły za pracę i trud włożony w ich naukę i wychowanie. Również rodzice dołączyli do podziękowań.
Piosenką z repertuaru Anny German pt. "Człowieczy los" Małgorzata Koziatek rozpoczęła część artystyczną. Jej głos urzekł każdego na sali, dlatego uczennica zebrała za swój występ burzę oklasków. "Albośmy to tacy cacy" to zabawne widowisko przygotowane przez absolwentów. Scenki z życia szkoły, śmiałe wyginanie ciała, wesołe piosenki rozbawiły zgromadzonych gości. Część artystyczną zakończyło wspólne wykonanie piosenki "Świecie nasz" z repertuaru Marka Grechuty przez absolwentów nauczycieli i rodziców.
Na koniec uroczystości pani dyrektor podziękowała nauczycielom: p. Joli Zapolskiej Głód za dekoracje, p. Marcie Kromplewskiej za naukę poloneza, p. Barbarze Ulążce za oprawę muzyczną, p. Magdzie Wiśniewskiej za przygotowanie części artystycznej.