PROJEKT MŁODZI KREATYWNI
Projekt „Młodzi kreatywni” jest realizowany w 31 szkołach ogólnokształcących (w tym 30 szkołach podstawowych oraz 1 liceum ogólnokształcącym) zlokalizowanych na terenie 11 gmin pogranicza województwa warmińsko-mazurskiego. Beneficjentem jest Gmina Węgorzewo w partnerstwie z gminą Braniewo, Srokowo, Górowo Iławeckie, Pozezdrze, Sępopol, Lelkowo, Barciany, Budry, Dubeninki, Gołdap, powiatem węgorzewskim, Fundacją Rozwoju Regionu Gołdap, Społeczno-Oświatowym Stowarzyszeniem Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym „Edukator” w Łomży, Stowarzyszeniem przy wsparciu Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych i Instytutu Badawczo- Szkoleniowego z Olsztyna, oraz Stowarzyszenia Warmińsko- Mazurskich Samorządów Pogranicza.
Opłata za dożywianie maj 2024r.
SZKOŁA PODSTAWOWA
kl. 0- VIII
pełny obiad - 15 dni x 7,00zł = 105,00zł
drugie danie - 15 dni x 4,50zł = 67,50zł
zupa - 15 dni x 2,50zł = 37,50zł
Opłata za dożywianie maj 2024r.
PRZEDSZKOLE
pełny obiad - 18 dni x 7,00zł = 126,00zł
drugie danie - 18 dni x 4,50zł = 81,00zł
zupa - 18 dni x 2,50zł = 45,00zł
UWAGA!!!
Osoby płacące za dożywianie prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły w celu ustalenia nieobecności do odliczenia.
Opłata za dożywianie kwiecień 2024r.
SZKOŁA PODSTAWOWA
kl. 0- VIII
pełny obiad - 20 dni x 7,00zł = 140,00zł
drugie danie - 20 dni x 4,50zł = 90,00zł
zupa - 20 dni x 2,50zł = 50,00zł
UWAGA!!!
Osoby płacące za dożywianie prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły w celu ustalenia nieobecności do odliczenia.
Płatne na konto bankowe:
Szkoła Podstawowa w Drogoszach Drogosze 40, 11-410 Barciany
82 8851 1021 2003 0300 1011 0007
Płatność za obiady proszę dokonać do 15.04.2024r.
Opłata za dożywianie marzec 2024r.
SZKOŁA PODSTAWOWA
kl. 0- VIII
pełny obiad - 19 dni x 7,00zł = 133,00zł
drugie danie - 19 dni x 4,50zł = 85,50zł
zupa - 19 dni x 2,50zł = 47,50zł
UWAGA!!!
Osoby płacące za dożywianie prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły w celu ustalenia nieobecności do odliczenia.
Płatne na konto bankowe:
Szkoła Podstawowa w Drogoszach Drogosze 40, 11-410 Barciany
82 8851 1021 2003 0300 1011 0007
Płatność za obiady proszę dokonać do 15.03.2024r.
Opłata za dożywianie luty 2024r.
SZKOŁA PODSTAWOWA
kl. 0- VIII
pełny obiad - 19 dni x 7,00zł = 133,00zł
drugie danie - 19 dni x 4,50zł = 85,50zł
zupa - 19 dni x 2,50zł = 47,50zł
UWAGA!!!
Osoby płacące za dożywianie prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły w celu ustalenia nieobecności do odliczenia.
Płatne na konto bankowe:
Szkoła Podstawowa w Drogoszach Drogosze 40, 11-410 Barciany
82 8851 1021 2003 0300 1011 0007
Płatność za obiady proszę dokonać do 15.02.2024r.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
W sobotę 21 listopada w Olsztynie odbyły się Mistrzostwa Polski Młodziczek w zapasach. Wzięły w nich udział dwie nasze uczennice: Wiktoria Bronowicka i Aleksandra Dłuska. Obie stanęły na podium, chociaż tylko Wiktorii udało się wskoczyć na najwyższe jego miejsce. Dziewczynom gratulujemy sukcesów i czekamy na więcej.
W tym roku Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypadał na 19 listopada. Była to okazja do przypomnienia o niebezpiecznym wpływie dymu tytoniowego na organizm człowieka. Uczniowie przygotowali gazetkę oraz plakaty przestrzegające przed zgubnym nałogiem.
Nasza szkoła od dwóch lat uczestniczy w ogólnopolskim programie „Trzymaj Formę”. Jego celem jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród uczniów i ich rodzin poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zdrowego żywienia.
W związku z tym programem 19 listopada podczas spotkania Rodziców i Nauczycieli gościliśmy Panią Ewę Łonyszyn z Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Kętrzynie, która w sposób jasny i rzeczowy przybliżyła zebranym konieczność właściwego odżywiania dzieci w wieku szkolnym. Przedstawiła także problem dopalaczy i zagrożenia, jakie wynikają z ich stosowania. W trakcie prezentacji uczestnicy spotkania mogli zobaczyć przykładowe opakowania i ich zawartości. W obliczu zagrożeń współczesnego świata te informacje są istotne dla każdego z nas. Dziękujemy Pani Ewie za przyjęcie zaproszenia.
W ten sobotni dzień z wizytą do Kaliningradu udali się uczniowie Zespołu Szkół w Drogoszach i Zespołu Szkół w Windzie. Tym razem celem wyprawy był Teatr Muzyczny, gdzie uczniowie obejrzeli dwa spektakle: "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków" i "Komedia pomyłek". Potem zwiedzali miasto i robili zakupy, sprawdzając przy tym swoją znajomość języka rosyjskiego. Organizatorką wyjazdu była p. Maria Kłyszejko.
Listopad to nie tylko czas zadumy nad naszymi zmarłymi. To również miesiąc, w którym każdy Polak odczuwa dumę z posiadania niepodległego państwa. Uczniowie naszej szkoły oczywiście nie zapomnieli o 97. rocznicy odzyskania niepodległości. Na uroczystym apelu uczennice klasy II gimnazjum - Aleksandra Hrycyk i Agata Dudek - w prezentacji multimedialnej przedstawiły drogę Polski do suwerenności. W treść prezentacji zostały wplecione pieśni patriotyczne śpiewane przez Oliwię Wierzbicką, Małgorzatę Koziatek i Ewę Bober. Interpretacja piosenki "Niepodległa, niepokorna" w wykonaniu Ewy niejednego słuchacza wzruszyła do łez. Z okazji listopadowego święta odbył się również konkurs plastyczny dotyczący symboli narodowych, każda klasa przygotowała również kotyliony.
W sobotę 7 listopada uczniowie naszej szkoły spotkali się z reprezentantami pozostałych placówek oświatowych na corocznym Gminnym Drużynowym Turnieju Tenisa Stołowego. Tym razem drużyny gościła szkoła z Mołtajn. Zmagania odbyły się w dwóch kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa i gimnazjum. Drużyny dziewcząt w składzie: Alicja Koszła i Agata Mielniczek (szkoła podstawowa) oraz Agata Dudek i Aleksandra Hrycyk (gimnazjum) zajęły I miejsce, pokonując ekipy z Barcian i Mołtajn. Chłopcy spisali się również nie najgorzej. Michał Drzażdżyński i Miłosz Tomaszewski okazali się niepokonani. Karol Czarniecki i Jakub Tomaszewski musieli jednak uznać wyższość drużyny z Mołtajn.
Zawodnikom gratulujemy wygranych i życzymy dalszych sukcesów.
W dniu 5 listopada o godz. 12:35 na sali gimnastycznej w ramach projektu „WF z Klasą” odbyła się debata na temat wychowania fizycznego w naszej szkole. Udział w niej wzięli: uczniowie kl IV-VI szkoły podstawowej (ok. 50 os), dyrektor szkoły Pani Ewa Bilska, prezes LUKS „Iskra” p. Magdalena Arnister – Wiśniewska nauczyciele wychowania fizycznego p. Mirosław Szyszko i Jerzy Rogacki oraz nauczyciele p. Elżbieta Malec, Danuta Gałęzowska, Marta Kromplewska, a także gościnnie kl. II gimnazjum. Debatę prowadził, koordynator projektu - Mirosław Szyszko.
W tygodniu poprzedzającym Sportowy Okrągły Stół, uczniowie i wychowawcy na godzinach wychowawczych dyskutowali o plusach i minusach lekcji wychowania fizycznego oraz przygotowywali konkretne propozycje zmian. Następnie wyznaczone osoby z klasy prezentowały opinie w czasie debaty.
Debatę otworzyła Pani Dyrektor Ewa Bilska, która podzieliła się swoimi spostrzeżeniami i zadeklarowała pomoc przy realizacji projektu. Następnie omówiono założenia projektu „WF z Klasą”, dołączając do tego prezentację. Prowadzący zaakcentował, które z proponowanych zadań możemy zrealizować, uwzględniając własne możliwości. Uczniowie mieli czas na własne przemyślenia.
Rozpoczęto dyskusję, w której uczniowie odpowiadali na pytania:
co najbardziej podoba się wam na lekcjach WF? - najczęściej wymieniano „dużo gier w piłkę nożną, ręczną i siatkówkę” oraz „sporo zajęć pozalekcyjnych”,
co możemy zmienić lub poprawić, aby zajęcia były bardziej atrakcyjne? – przede wszystkim podawano „więcej zajęć na powietrzu”, „krótsze rozgrzewki”, „wyjazdy na basen”, „gry i zabawy na przerwach”, „ taniec, jazda na rolkach, rowerze itp.”,
a także co do tego jest potrzebne i kto może nam pomóc? – spora część uczniów stwierdziła, że tak naprawdę wiele możemy zrobić sami lub z pomocą nauczycieli i rodziców.
Koordynator projektu na bieżąco odnosił się do wszystkich wypowiedzi, analizując, co możemy zrealizować, a co jest poza naszym zasięgiem.
Podsumowując debatę, uczniowie wybrali do realizacji w pierwszym semestrze zadanie Innowacyjne zajęcia pozalekcyjne, a w drugim Ruch na lekcjach i aktywne przerwy.
Mamy nadzieję, że uda nam się zrealizować wybrane zadania.
Mirosław Szyszko
To już druga edycja konkursu na temat bezpieczeństwa, który odbył się 04.11.2015 roku. Tym razem pytania przygotowane zostały przez p. E. Malec, a nad praktycznymi zadaniami czuwał p. J. Rogacki. W zmaganiach uczestniczyła klasa II i III. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań dzieci kwestiami bezpieczeństwa oraz popularyzacja zasad i przepisów ruchu drogowego. Dzieci wspaniale odpowiadały, wykazując się ogromną wiedzą. Reprezentanci klas byli dopingowani przez pozostałych kolegów. Wygrała klasa II, zdobywając nagrodę - wyjazd na lodowisko ufundowany przez Panią Dyrektor.
„To jedyne w roku takie smutne święto
Gdzie nikt nie namawia do uśmiechu,
płaczu nikt nie broni
Bo nie cierpieć nie nauczy nikt ludzi
Gdy nagle ważna osoba już nigdy się nie budzi...”
Listopad to miesiąc zadumy i wspomnień, to czas pamięci o tych, których nie ma już wśród nas. Jak co roku uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję „Zapomniany grób”, porządkując opuszczone, zapomniane groby. Tym razem uczyniła to klasa V z p. wychowawczynią. Uczniowie posprzątali groby, zapalili znicze, pomodlili się. Odwiedzili również groby swoich najbliższych, w ciszy wspominając tych, którzy odeszli.
Co szkoła to obyczaj. U jednych odbywają się imprezy w stylu halloween, inni wolą noce świętych. My z kolei postanowiliśmy zorganizować noc horrorów. W piątkowy wieczór jedna z sal lekcyjnych zamieniła się w salę kinową. Pani Dyrektor zapewniła nam zaplecze kulinarne (oczywiście nie zabrakło obowiązkowego przysmaku kinomaniaka) i filmowe i równo o dwudziestej rozpoczęliśmy maraton horrorów, który trwał prawie do pierwszej w nocy. Później zmęczeni, niektórzy pewnie porządnie wystraszeni, poszliśmy spać. I znów zadziwiła nas niekończąca się energia młodzieży. Jedni o trzeciej jeszcze nie spali, inni o szóstej już nie spali. Mimo wszystko uczniom spodobał się pomysł nocy filmowych, mają już w planach kolejne spotkania.
Gdy za oknem coraz szybciej robi się ciemno, gdy doskwiera nam brak słońca i energii, warto zrobić coś nietypowego, co wywoła uśmiech na naszych twarzach. Dlatego Samorząd Uczniowski postanowił uczcić Międzynarodowy Dzień Spódnicy, który przypada 30 października. Tego dnia każdy, bez względu na wiek i płeć, mógł, a nawet powinien, przyjść w spódnicy. Pomysł przypadł do gustu młodzieży - ilość osób w spódniczkach przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów akcji. Na korytarzach od razu zrobiło się weselej. Okazało się, że uczniowie naszej szkoły, a zwłaszcza chłopcy, mają do siebie dystans i potrafią się świetnie bawić. No i nie ukrywajmy - nasze chłopaki to niezłe ciacha i niejedna dziewczyna z zazdrością patrzyła na nogi Adama i Bartosza, ech...
29 października w naszej szkole odbyła się ważna dla pierwszoklasistów uroczystość - pasowanie na ucznia. Od tego dnia już oficjalnie 14 uczniów rozpocznie swoja przygodę z nauką.
W tym dniu swoją obecnością zaszczycili: Ryszard Kozyra- Wójt Gminy Barciany, ppłk Mirosław Miklusz- Komendant Placówki Straży Granicznej w Barcianach, Jolanta Koryga - radna gminy Barciany, Lidia Ponichtera - przewodnicząca Rady Rodziców, Pani Dyrektor- Ewa Bilska, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie szkoły.
Po słowach Pani Dyrektor skierowanych do uczniów kl. I oraz ich rodziców, rozpoczęło się przedstawienie pt. " Opowieści Pana Kleksa". Pierwszakom towarzyszyli uczniowie z klasy IV. Humorystyczne wątki inscenizacji, scena, stroje, tańce, śpiew chóru sprawiły, że ten dzień był uroczysty i wyjątkowy dla uczniów i ich rodziców.
Życzymy wszystkim naszym uczniom wielu pomysłów, zapału do pracy, samych szóstek i piątek oraz radości w odkrywaniu tajników wiedzy.
Do uroczystości przygotowywała uczniów wychowawczyni- Małgorzata Sidz, pomagały jej: Ewa Burdyło- tańce oraz Barbara Ulążka- śpiew. Serdecznie dziękuję za okazaną pomoc.
27 października w naszej szkole odbył się kolejny Kiermasz Jesiennych Smaków. Do aktywnego uczestniczenia w tym owocowo-warzywnym dniu przystąpiły dzieci z klas 0-III. Przygotowania rozpoczęły od zgromadzenia potrzebnych zapasów w postaci owoców, warzyw, soków, kompotów, dżemów, sałatek warzywnych. Z witaminowych smakołyków przygotowały wspaniałe kompozycje owocowo-warzywne. Kolorowe, uginające się od smacznych owoców, warzyw, soków i surówek, stoły przyciągały wzrok barwami, kusiły smakiem, pachniały…- jednym słowem zachęcały do degustacji. Dzieci zaprosiły na porcję witamin Panią Dyrektor, nauczycieli i starszych kolegów, którzy również zachwycili się smakiem i aromatem potraw. Wtorkowy dzień był pyszny. Słowa podziękowania za możliwość przygotowania „witaminowych” stołów należą się rodzicom naszych uczniów. Dziękujemy Rodzicom!!!
W ramach ogólnopolskiej akcji Miesiąca Bibliotek w dniu 26 października szkolna biblioteka zamieniła się w salę, w której można było posłuchać pięknego czytania. Uczniowie klasy IV próbowali swoich sił w szkolnym konkursie Mistrza Pięknego Czytania. Każdy z uczestników wybrał sobie fragment lektury i miał czas, by się przygotować. W obecności Pani Dyrektor Ewy Bilskiej i niewielkiej grupy publiczności zawodnicy prezentowali swoje umiejętności. Poziom był wyrównany, jednak mistrz może być tylko jeden. Został nim Jakub Gierko. Zwycięzcy gratulujemy, a wszystkim zawodnikom dziękujemy!!!
Jesień to nie tylko czas spadających z drzew kolorowych liści, to także okres intensywnych prac w ogrodzie. Wiedzą o tym również dzieci z naszej szkoły, które sadziły razem z wychowawczyniami cebulki tulipanów i żonkili w szkolnym ogródku. Pogoda sprzyjała pracy, więc z zaangażowaniem przystąpiliśmy do działania. Wyposażeni w grabki, łopaty i rękawice wypieliliśmy rabatki, a następnie posadziliśmy cebulki. Uczniowie świetnie poradzili sobie w roli małych ogrodników. Teraz nie mogą się wprost doczekać, aż ich roślinki zakwitną i pokolorują rabatki przy szkole.
Z racji tego, że uczniowie klasy III gimnazjum w tym roku szkolnym będą musieli zdecydować, w jakim kierunku chcieliby się kształcić, Pani Elżbieta Malec zorganizowała wyjazd do fabryki mebli - MTI Furninova w Kętrzynie. Jest to prężnie działająca firma meblowa realizująca zlecenia z całego świata. Właściciel oprowadził grupę po całej firmie oraz opowiedział o każdym etapie, jaki przechodzi dany mebel, by w końcu mógł trafić do klienta. Wspomniał także o niezbędnym wykształceniu, w przypadku gdy uczeń chciałby specjalizować się w danym fachu. Wszyscy byli bardzo zainteresowani opowieściami i wskazówkami od przesympatycznego Pana. Na koniec każdy otrzymał drobny upominek od firmy.
W poniedziałek 19 października 2015 r. w ramach projektu „Młodzi Głosują” odbyły się w naszym gimnazjum szkolne wybory parlamentarne.
A oto szczegółowe wyniki:
Komitet Wyborczy Wyborców ,,Kukiz’15” –14
Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość – 17
Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP – 9
Komitet Wyborczy Nowoczesna Ryszarda Petru – 2
Komitet Wyborczy KORWiN - 2
Komitet Wyborczy Wyborców Zbigniewa Stonogi – 1
Komitet Wyborczy Partia Razem – 3
Komitet Wyborczy Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni – 1
Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe – 1
Frekwencja – 92%
Wszystkim aktywnym gratulujemy i dziękujemy za udział w wyborach
Opiekunowie projektu - p. E. Malec, p. A. Buńko
Nasi siatkarze i siatkarki w to niedzielne popołudnie wzięli udział w Gminnych Zawodach Piłki Siatkowej, które zostały rozegrane w Zespole Szkół w Mołtajnach. Drużyny w składzie:
1. Agata Dudek 1. Jonatan Dłuski
2. Aleksandra Hrycyk 2. Norbert Józefowicz
3. Marta Parwicka 3. Kacper Waszkiewicz
4. Małgorzata Koziatek 4. Dominik Tomaszewski
5. Patrycja Sobiech 5. Jakub Tomaszewski
6. Karina Janeczko 6. Michał Kuśmierowski
7. Nikola Bałdyga 7. Dawid Bober
8. Wiktoria Bronowicka 8. Jakub Nawacki
zajęły I miejsca. Gratulujemy.
14 października w naszej szkole okazał się szczęśliwy nie tylko dla nauczycieli. Dzień okazał się bowiem pełen niespodzianek. Najpierw odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Później przyszedł czas na atrakcje. Jedną z nich było przedstawienie pt. „Szkoła na wesoło”, w którym nauczyciele wcielili się w uczniów, a uczniowie przejęli rolę nauczycieli.
Około jedenastej rozpoczęła się ta część dnia, na którą wszyscy wyczekiwali, czyli festyn „Jesienne impresje”. W jego trakcie można było spróbować zdrowej żywności w postaci sałatek, owocowych szaszłyków, a także słodkości: ciast, ciasteczek i babeczek zrobionych przez rodziców. Czas umiliły rozgrywki sportowe, szkolny konkurs „Mam talent”. Podczas niego uczniowie wykazywali się umiejętnościami nie tylko wokalnymi, ale także recytatorskimi i gimnastycznymi.
Na korytarzu czekały na nas także same atrakcje. Dzieci w pięknych malowidłach na buziach biegały po szkole, a do stoiska, przy którym panie tworzyły te dzieła, ciągle wzrastały kolejki. Aby zadbać o zdrowie, każdy mógł zmierzyć sobie poziom cukru, a także ciśnienie. Na panie, i nie tylko, czekało stoisko z kosmetykami Oriflame, a także masaż rąk. Dzieci mogły doskonalić swoje umiejętności plastyczne z pomocą pani Asi z GOK-u, z którą tworzyły swoje emblematy z imieniem, a także spróbować szczęścia w loterii fantowej. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś miłego.
Na koniec festynu Pani Dyrektor ogłosiła wyniki konkursu klasowego na „Najpiękniejszy pejzaż jesienny”, który wygrali czwartoklasiści.
Dzień minął bardzo szybko i w miłej atmosferze, a uczestnicy będą wspominać go jeszcze bardzo długo. Pytając ich o zdanie, usłyszałam, że bardzo cieszą się, że w ich szkole odbywają się festyny. Wtedy mogą się integrować, mają też nadzieję, że będzie ich jeszcze więcej i będą częściej.
Dnia 12 października uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej wybrali się do Kętrzyna, by w kinie „Gwiazda” obejrzeć spektakl teatralny, pt. „Baśnie Dalekiego Wschodu” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Główny bohater - Sindbad - porwał małych widzów w niesamowitą podróż w nieznane, w poszukiwaniu sposobu zdjęcia zaklęcia rzuconego na swego ukochanego brata przez złego Dżina. Dzięki swej mądrości i przebiegłości żeglarz pokonuje wszelkie przeciwności losu. Zdejmuje zaklęcie, zwabia Dżina do lampy i odnajduje miłość swego życia, poślubiając piękną księżniczkę Firuzę.
Przedstawienie gwarantowało najmłodszym miłośnikom teatru wspólną przygodę w świecie wyobraźni. "Baśnie Dalekiego Wschodu" to niezwykle barwny spektakl, dopełniony pięknymi, orientalnymi kostiumami i scenografią oraz piosenkami z charakterystycznymi dźwiękami Dalekiego Wschodu.
Klasy IV – VI następnego dnia oglądały spektakl „Szatan z VII klasy”. Teatr żywego aktora to przeżycie dla każdego widza. Nie zawsze mamy taką sposobność, dlatego ten wyjazd cieszył się zainteresowaniem wśród uczniów. Główny bohater rozwiązał tajemniczą zagadkę, a my z zapartym tchem śledziliśmy jego losy.