Nawigacja

 • Historia bez nudy

  18.05.2015

  Nauka historii wcale nie musi oznaczać wkuwania dat. W sposób twóczy i inspirujący można zachęcić uczniów do nauki tego przedmiotu. Uczniowie chętnie podejmują twórcze działania, dzięki którym w atrakcyjny sposób przyswajają nowe umiejętności. Ostatnio czwartoklasiści wcielili się w mezopotamskich i egipskich skrybów. W ruch poszła glina, rylce, farby i papier (wobec braku papirusa). Efektem działań są gliniane tabliczki z pismem klinowym i egipskie hieroglify. Wcześniej gimnazjaliści przejęli rolę średniowiecznych budowniczych i stworzyli makiety budowli w stylu romańskim. Pod koniec kwietnia do klasy V zawitał Mikołaj Kopernik (Grzegorz Drozd), który najpierw opowiadał o sobie, a później odpowiadał na pytania uczniów. Z okazji święta 3 maja uczniowie II klasy gimnazjum przygotowali heppening, a szóstoklasiści w formie plakatów zaprezentowali najważniejsze fakty dotyczące II wojny światowej. Odbyli też wirtualny spacer po Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Szczególne zainteresowanie wzbudziły eksponaty z powstania. 

  Cyceron nie bez powodu powiedział, że: "Historia jest nauczycielką życia". Warto ją zatem poznać.

 • Nauczanie przez działanie

  18.05.2015

  Nie od dziś wiadomo, że najwięcej uczymy się, działąjąc aktywnie. Prawda ta często jest wykorzystywana przez nauczycieli. Aby zachęcić uczniów do pracy i pokazać im, że nauka i szkoła wcale nie muszą oznaczać nudy, stosują oni metody aktywizujące. Metody angażujące uczniów są często wprowadzane na lekcjach języka polskiego. Szóstoklasiści, pracując w grupach, tworzą komiksy plakaty, prezentacje. Pretekstem do aktywnych działań są najczęściej teksty literackie poznawane przez uczniów na lekcjach. Najpierw podopieczni pani Magdaleny Wiśniewskiej tworzyli plakaty przedstawiające dwanaście prac Herkulesa, póżniej w formie komiksu zaprezentowali wybrane opowiadanie z tomu "Mikołajek ma kłopoty". Ostatnio zaś zainteresowali się osobą Adama Mickiewicza. Przed nami kolejne lekcje i jeszcze więcej twóczych działań.

 • Wiosna w szkolnym ogródku zagościła na dobre!

  15.05.2015

  Przypomnijmy…w październiku ubiegłego roku uczniowie klas 0-III wraz z nauczycielkami zasadziły w ziemi kwiatowe cebulki. Potem przyszła zima i dzieci zapomniały o kwiatach. Tym większe było ich zdziwienie, gdy wczesną wiosną roślinki zaczęły powoli pojawiać się w szkolnym ogródku. Najpierw ledwo widoczne, nieśmiałe zielone koniuszki wystawały z ziemi. Gdy się już ociepliło na dobre cebulki z dnia na dzień, całą swoją cebulową siłą, wypchnęły do nas tak bardzo oczekiwane kwiaty! Teraz rabatki cieszą nas pięknymi kolorami, różnorodnymi kształtami i zapachami. Krokusy, szafirki, żonkile i tulipany hojnie wynagradzają nam jesienne trudy, urzekając swym wyjątkowym, wiosennym pięknem. Kiedy dzieci wychodzą na plac zabaw, każda klasa z dumą podziwia swoje dzieło. Także rodzice,odwiedzający szkołę z zachwytem pochylają się nad naszymi rabatkami.

 • Pamiętamy o 3 maja

  04.05.2015

  Lekcja wcale nie musi ozanaczać nudy i siedzenia w ławce. Udowodnili to uczniowie klasy II gimnazjum, którzy realizowali projekt edukacyjny z historii. Celem projektu było propagowanie wiedzy na temat Konstytucji 3 maja. Uczniowie w ramach projektu przygotowali gazetkę ścienną, ulotki informujące o okolicznościach uchwlenia konstytucji, transparenty oraz ankietę. Publiczna realizacja w formie heppeningu miała miejsce 4 maja w Kętrzynie. Uczniowie rozdawali ulotki, balony oraz przeprowadzali ankietę wśród przechodniów. Mieszkańcy Kętrzyna wykazali się dużą wiedzą na temat wczorajszego święta. Starsi kętrzynianie chętnie przystawali, wspominali obchody z przeszłości, rozmawiali z gimnazjalistami i chwalili ich pomysł. Młodsi, niestety, często nie mieli dla nas czasu lub omijali nas szerokim łukiem, a szkoda. Gimnazjaliści mają już pomysły na kolejne akcje. 

 • Żyjmy smacznie i zdrowo

  29.04.2015

  W naszej szkole spotkania z rodzicami to nie tylko czas przekazania informacji o postępach uczniów w nauce. To też doskonała okazja, by zaprezentować rodzicom to, co dzieje się w szkole na co dzień.  Dlatego kiedy 29 kwietnia odbyło się spotkanie z rodzicami, przy tej okazji uczniowie klasy II gimnazjum przedstawili przygotowaną przez siebie prezentację multimedialną. Skierowana ona była do rodziców i promowała zdrowe odżywianie oraz informowała o konsekwencjach, jakie niosą za sobą złe nawyki żywieniowe. Prezentacja stanowi część projektu edukacjnego „Żyj zdrowo”.

   

 • Tydzień dla Ziemi 2015

  28.04.2015

  W Zespole Szkół w Drogoszach z okazji Światowego Dnia Ziemi zorganizowaliśmy ”Tydzień dla Ziemi”. Akcję przeprowadzono w ostatnim tygodniu kwietnia. Celem akcji było podniesienie świadomości ekologicznej uczniów, zwrócenie uwagi społeczności szkolnej na problemy środowiska oraz dobra zabawa.

  Uczniowie poszczególnych klas przygotowali transparenty o tematyce ekologicznej i przemaszerowali ulicami Drogosz. Zorganizowaliśmy także „Bieg dla Ziemi”, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie (klasy 0-VI SP i I-III gimnazjum). Pani Dyrektor Ewa Bilska wręczyła nagrody i dyplomy zwycięzcom biegu.

  Ważnym przedsięwzięciem była kampania informacyjna uczniów klas IV-VI na temat odnawialnych źródeł energii skierowana do młodszych koleżanek i kolegów. Uczniowie pozyskali wiedzę o odnawialnych źródłach energii w swojej okolicy, a następnie wykonali plakaty promujące alternatywne źródła energii. Plakaty cieszyły się zainteresowaniem maluchów. Gimnazjalistom wiedzę dotyczącą odnawialnych źródeł energii przekazał Pan Mateusz Cyra, który przedstawił prezentację przygotowaną w ramach Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Barciany.

  Zbiórka zużytych baterii jest przeprowadzana w naszej szkole w sposób ciągły od kilku lat. Obecnie w każdej klasie są wystawione małe pojemniki na baterie. Uczniowie zdają sobie sprawę z zagrożenia, jakie stanowią źle składowane baterie i akumulatory. W ramach akcji uczniowie klasy V przypomnieli o konieczności zbierania zużytych baterii.

  Jak co roku przeprowadziliśmy również sprzątanie miejscowości. Z radością zauważyliśmy, że z roku na rok śmieci jest coraz mniej. Cieszymy się, że wzrasta świadomość społeczeństwa.

   

 • Zapaśnicze sukcesy

  24.04.2015

  Dnia 25 maja 2015 r. w nawiadach odbył się turniej zapaśniczy o puchar wójta gminy Piecki. Do walki stanęły zespoły między innymi z: Nawiad, Szczuczyna, Teresina i Karolewa. Ta ostatnia drużyna licznie reprezentowana przez naszych uczniów zajęła bezkonkurencyjnie I miejsce.

  Medale

  Mini zapasy do 25 kilogramów

  chłopcy dziewczęta

  I Damaian Bronowicki I Karolina Bronowicka

  II Dominik Soboczyński

  29 kilogramów

  chłopcy        

  III Dawid Baran         

  32 kilogramy

  chłopcy                                                                                    dziewczęta   

  II Marceli Waszkiewicz   I Wiktoria Bronowicka

       II Klaudia Rakowska

  35 kilogramów

  II Patryk Bober

  40 kilogramów

  III Adrian gomulicki

  Młodzicy  58 kg         Młodziczki 44 kg

  I Jonatan Dłuski           III Aleksandra Dłuska

  GRATULUJEMY i czekamy na więcej

 • "Wiosna przyszła w pełnej krasie - popłoch w gimnazjalnej klasie"

  21.04.2015

  Po trzech latach nauki w końcu przyszedł czas na sprawdzenie, czy wiedza nie poszła w las. Dziś bowiem gimnazjaliści w całej Polsce przystąpili do egzaminu ginazjalnego z przedmiotów humanistycznych. Na pierwszy ogień poszła historia, potem uczniowie zmierzyli się z zadaniami z języka polskiego. Zaskoczeniem była forma pracy pisemnej. Zamiast spodziewanej przez wszystkich rozprawki gimnazajliści musieli wykazać się umiejętnością pisania opowiadania. Jutro będą się zmagać z królową nauk, czyli matematyką, i przedmiotami przyrodniczymi. Na koniec przyjdzie czas na sprawdzenie znajomości języków obcych. Wyniki egzaminu poznamy w maju, a teraz trzymamy kciuki.

 • Kwiecień plecień bo przeplata GIMBA 2015

  18.04.2015

  Pod takim hałsłem odbył się w Zespole Szkół w Drogoszach XIV Wiosenny Rekreacyjny Turniej Młodzieży Niepełnosprawnej popularnie nazywany GIMBĄ. Tegorocznych uczestników przywitał i przedstawił p. Jan Wiśniewski. W tym roku przybyli do nas: członkowie Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin im. Ojca Pio w Barcianach, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kętrzynie, Środowiskowego Domu Samopomocy w Kętrzynie, młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego w Kętrzynie, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Reszlu oraz uczniowie z Zespołu Szkół w Drogoszach, Mołtajnach, Barcianach i Windzie. Nie zabrakło również przedstawicieli władz samorządowych z Wójtem Ryszardem Kozyrą na czele. Organizatorami tegorocznej GIMBY byli: Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin im. Ojca Pio w Barcianach, Zespół Szkół w Drogoszach, Gminny Ośrodek Kultury i Gminny Ośrodek Opieki Społecznej w Barcianach

  Po części oficjalnej nadeszła długo oczekiwana przez wszystkich zabawa. Stałymi punktami GIMBY są występy poszczególnych środowisk przeplatane programem artystycznym przygotowanym przez młodzież szkolną. Naszą szkołę corocznie reprezentuje grupa p. Marty Kromplewskiej. W tym roku uczniowie klasy I SP zaśpiewali wiosenną piosenkę i zaprosili uczestników imprezy do zabawy w kwietniowo-włóczkową przeplatankę. Również i w tym roku nie zabrakło Basibabek, których występ porwał prawie wszystkich do tańca. Całość imprezy zakończyły zmagania sportowe przygotowne tym razem przez uczniów z Zespołu Szkół w Mołtajnach. 

  Atmosfera panująca na imprezie utwierdza nas w przekonaniu, że warto i trzeba organizować takie spotaknia.

 • Wizyta uczniów na dniu otwartym

  27.04.2015

  Ledwie uczniowie klasy IIIgimanzjum zakończyli trzydniowy maraton egzaminacyjny, a już muszą myśleć o tym, gdzie będą się uczyć we wrześniu. Dlatego 27 kwietnia 2015 roku uczestniczyli w DNIU OTWARTYM w Zespole Szkół im. M. Curie Skłodowskiej w Kętrzynie. Była to okazja do zwiedzenia szkoły i wzięcia udziału w warsztatach szkolnych. Uczniowie mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną placówki. W tym dniu odwiedzili także zakład pracy zajmujący się produkcją opakowań papierowych. Pracownik firmy WYRÓB OPAKOWAŃ Z TEKTURY, Anna Kamińska, oprowadził uczniów po zakładzie, zapoznał z technologią wytwarzania tektury oraz wyjaśnił zasady produkcji.

 • Trzecioteścik

  16.04.2015

  Dzisiaj ważny dzień dla uczniów klasy trzeciej szkół podstawowych. Tego dnia w całej Polsce uczniowie klas trzecich piszą swój pierwszy ważny sprawdzian w karierze szkolnej - Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem.

  12 uczniów klasy III ZS Drogosze, której wychowawczynią jest pani Małgorzata Sidz, przystąpiło do egzaminu. Uczniowie mieli do rozwiązania 2 testy - z języka polskiego i matematyki. Na każdy z nich mieli 45 minut czasu.

  Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty jest podsumowaniem pierwszego etapu nauczania (klasy I-III) i jego wyniki dają wskazówki zarówno dla ucznia, jak i dla nauczyciela. Sprawdzian umożliwia zbadanie, które umiejętności uczniowie już dobrze opanowali, a nad którymi warto jeszcze popracować. 

   

 • Na spotkaniu z Poezją

  15.04.2015

  W Gminnym Ośrodku Kultury w Barcianach 15 kwietnia odbyły sie eliminacje gminne XXXIII Konkursu Recytatorskiego "Spotkanie z Poezją". W jury zasiadły panie: Alicja Szykiewicz (przewodnicząca), Alicja Biała, Ewa Szyszkowska-Papis. Uczestnicy konkursu ze wszystkich szkół w naszej gminie recytowali wiersze autorow polskich i zagranicznych, gimnazjaliści dodatkowo fragment prozy. Wybór utworów do recytacji był bardzo różnorodny, poziom dość wysoki, dlatego jury miało nad czym obradować.

  ZS Drogosze reprezentowało pięcioro uczniów w trzech kategoriach wiekowych. Miło nam poinformować, że dwoje z nich zostalo wyróżnionych: II miejsce w kategorii klas I-III zajął Damian Bronowicki z kl. III, zaś III miejsce w kategorii gimnazjum Aleksandra Hrycyk z kl. I gim. Zwycięzcy otrzymali pamiatkowe dyplomy i cenne nagrody książkowe. Laureatom serdecznie gratulujemy! Kolejny konkurs za rok!

 • Zapraszamy na GIMBĘ 2015!

  14.04.2015

  Święto osób niepełnosprawnych już w najbliższą sobotę 18 kwietnia!

  ZS Drogosze zaprasza wszystkich na GIMBĘ 2015.

  Miejsce: sala gimnastyczna.

  Początek: godz. 10.00.

  Wstęp wolny!

  Organizatorami turnieju są: Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych im. Ojca Pio, Zespół Szkół w Drogoszach, Gminny Ośrodek Kultury w Barcianach, Gminny Ośrodek Pomocy SPołecznej w Barcianach.
  ZAPRASZAMY!

 • Ola znów na podium

  13.04.2015

  Eliminacje powiatowe OTWP odbyły się 13 kwietnia 2015 w PSP w Kętrzynie. W turnieju spotkali się zwycięzcy eliminacji gminnych i szkolnych powiatu kętrzyńskiego oraz miasta Kętrzyn.

  Nasza uczennica Aleksandra Hrycyk zajęła II miejsce w kategorii gimnazjum, z czego jesteśmy bardzo dumni.


   

 • Kolejne sukcesy zapaśnicze

  11.04.2015

  Zapaśnicy z naszej szkoły, reprezentujący klub GLKS Orzeł Karolewo, 11 kwietnia pojechali na zawody do Nowego Miasta Lubawskiego. Tam odbywał się III Rzut Ligi Międzyszkolnej Młodziczek i Młodzików w zapasach w stylu klasycznym oraz zapasach kobiet. Prawie 100 zawodników reprezentowało 11 klubów z województwa warmińsko-mazurskiego. Była także obecna drużyna ze Swietłogorska w Rosji.  
  Zapaśnicy z klubu GLKS Orzeł Karolewo na co dzień walczą w stylu wolnym, ale na tych zawodach walczyli w stylu klasycznym. Spisali się bardzo dobrze. W klasyfikacji drużynowej zajęli drugie miejsce. Lepsza od nich była tylko drużyna stylu klasycznego z Lidzbarka Warmińskiego. Zapaśnicy z karolewskiego klubu indywidualnie zdobyli 11 medali, z czego większość uczniowie naszej szkoły, bo aż 6. Dobre wyniki sportowe to wynik ciężkich trenenigów i wytężonej pracy oraz trenerów – pana Łukasza Szmyda i Krzysztofa Kani.

  Wyniki zawodników GLKS Orzeł Karolewo, uczniów ZS Drogosze:
  Michał Baran kat. 85 kg – I miejsce,
  Wiktoria Bronowicka kat. 32 kg – II miejsce,
  Aleksandra Dłuska kat. 40 kg – II miejsce,
  Kacper Waszkiewicz kat. 47 kg – III miejsce,
  Jonatan Dłuski kat. 53 kg – III miejsce,
  Paweł Polak kat. 73 kg – III miejsce.

  Ponadto w zawodach wzięli udział inni uczniowie z naszej szkoły, a byli to: Ciesielski Aleksander, Sobieska Paweł, Kotwiński Patryk, Głowienka Bartosz, Waszkiewicz Marceli. Wszystkim serdecznie gratulujemy! Prosimy o jeszcze!

   

 • Prima aprilis - tylko się nie myl!

  01.04.2015

  Kiedy w kalendarzu pojawia się data 1 kwietnia, każdy myśli o tym, komu i jakiego psikusa zrobi. Tego dnia nie było jednak do śmiechu dwadzieściorgu jeden uczniom klasy szóstej, którzy właśnie dziś przystąpili do bardzo ważnego egzaminu - sprawdzianu szóstoklasisty. Na początek zdający relaksowali się razem ze swoją wychowaczynią przy ćwiczeniach przygotowanych przez p. Małgorzatę Sidz. Odprężeni, skoncentrowani i zdenerwowani udali się na salę gimnastyczną, gdzie zmierzyli się z zadaniami z języka polskiego i matematyki. Potem nastąpiła przerwa, którą uczniowie spędzili, szalejąc... w przedszkolu. Smiechom i zabawom nie byłoby końca, gdyby nie fakt, że czekał ich jeszcze sprawdzian z języka angielskiego. Po godzinie trzynastej uczniowie opuścili szkolne mury i udali się do domu na zasłużony odpoczynek. Teraz pozostaje nam czekać na koniec maja i wyniki dzisiejszego egzaminu. 

 • Wełniane pisanki

  31.03.2015

  W marcu odbywały się zajęcia plastycze, na których uczennice i nauczyciele poznali technikę filcowania wełny. Wykonywali wełniane pisanki na jakach styropianowych oraz płaskie "wełnianki" .Prace zostały zaprezentowane po apelu wielkanocnym. Nad wszystkim czuwała pani Ewa Burdyło. Efekty można obejrzeć w albumie fotograficznym. Będziemy kontunuować nasze zmagania z plastyką.

 • Mali recytatorzy

  31.03.2015

  31 marca odbyły się szkolne eliminacje do Konkursu Recytatorskiego w klasach I-III. Do konkursu zgłosiło się 19 osób. Uczniowie z młodszych klas z wielką chęcią i zaangażowaniem prezentowali swoje recytatorskie talenty. Jury miało trudny orzech do zgryzienia, by wybrać najlepszych recytatorow. Pani Elżbieta Malec i pani Barbara Ulążka podjęły decyzję. Ustaliły, że na wyróżnienie zasługują następujące osoby:

  I miejsce - Damian Bronowicki z kl. III,

  II miejsce - Aleksandra Zadrożna z kl. I,

  III miejsce - Dawid Binkul z kl. II.

  Gratulujemy małym recytatorom. Damian i Aleksandra będą reprezentowali naszą szkołę na eliminacjach gminnych XXXIII Konkursu Recytatorskiego "Spotkanie z Poezją" w Barcianach juz 15 kwietnia.

 • Medale zapaśników zdobyte w Olsztynie

  28.03.2015

  Ostatnią sobotę marca (28.03) zapaśnicy GLKS Orzeł Karolewo spędzili na wyjeździe. Tego dnia w Olsztynie odbył się XLIV Międzynarodowy Turniej Młodzików i Młodziczek „O Puchar Warmii i Mazur“. Zawody rozgrywane były w trzech stylach: wolnym, klasycznym i zapasach dziewcząt.
  Ponieważ trurniej miał rangę międzynarodową, to wzięły w nim udział zaprzyjaźnione drużyny z Litwy, Rosji i Białorusi. W sumie o medale i miejsca na podium walczyło 270 zawodników reprezentujących ponad 40 klubów. Wszystkie walki były niezwykle emocjonujące. Jest nam bardzo miło, że w klasyfikacji drużynowej GLKS Orzeł Karolewo zajął wysokie III miejsce. Lepszymi okazały się drużyny z Kaliningradu i Mazowsza Teresin.
  Gminny Ludowy Klub Sportowy GLKS Orzeł Karolewo wywalczył 8 medali indywidualnych, z czego połowę zdobyli uczniowie ZS Drogosze. A byli to:
  Wiktoria Bronowicka kat. 32 kg – II miejsce,
  Michał Baran kat. 85 kg – II miejsce,
  Aleksandra Dłuska kat. 40 kg – III miejsce,
  Jonatan Dłuski kat. 53 kg – III miejsce.

  Gratulujemy naszym zapaśnikom i zapaśniczkom! Także tym, którzy pojechali na zawody, lecz wrócili bez medalu. Szczególne podziękowania należą się trenerom. Pan Łukasz Szmyd i Krzysztof Kania wykonują świetną robotę. Oby tak dalej!

   

 • Aleksandra Hrycyk w gminie nie ma sobie równych

  26.03.2015

  - 100_6501.jpg

  26 marca 2015 roku w Urzędzie Gminy Barciany odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Do rywalizacji stanęli uczniowie wszystkich szkół z terenu gminy Barciany - zwycięzcy eliminacji środowiskowych. Rywalizacja odbyła się w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i gimnazjalne. Miarą wiedzy pożarniczej uczniów był test przygotowany przez Komendanta Gminnego ZOSP RP w Barcianach Piotra Kimbara.

  Nagrody zwycięzcom oraz dyplomy wszystkim uczestnikom wręczył Wójt Gminy Barciany, Ryszard Kozyra, życząc jednocześnie powodzenia podczas eliminacji powiatowych.

  Aleksandra Hrycyk, uczennica I klasy gimnazjum w Drogoszach, zdobyła I miejsce, jej siostra - Marianna zdobyła II miejsc w kategorii szkół podstawowych.

   

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Zespoł Szkół w Drogoszach
  Zespoł Szkół w Drogoszach, Drogosze 40, 11-410 Barciany
 • 89 753 25 55

Galeria zdjęć