Nawigacja

 • Uruchom serce bliźniemu

  29.04.2016
  W dniu 29.04.2016 r w Olsztynie odbył się wojewódzki konkurs - "Uruchom serce bliźniemu". W kategorii szkół gimnazjalnych brało udział ponad 30 zespołów. Najpierw uczniowie pisali test składający się z 25 pytań zamkniętych. Pytania dotyczyły bardzo szczegółowych zagadnień z zakresu pierwszej pomocy. Niestety, nie udało nam się przejść do II etapu (ćwiczenia praktyczne z udzielania pierwszej pomocy).
  
  Drużyna, która reprezentowała naszą szkołę to:
  Aleksandra Hrycyk- kl. II Gimnazjum
  Natalia Czerepaniak – kl. III Gimnazjum
  Norbert Józefowicz – kl. II Gimnazjum
  
  Bardzo dziękuję uczestnikom za trud, jaki włożyli w przygotowanie się do konkursu.
  Andrzej Buńko
  Nauczyciel EDB
 • "Tracąc pamięć, gubimy swoją tożsamość"

  3 maja 1791 roku, w atmosferze zamachu stanu, uchwalono pierwszą polską konstytucję, będącą jednocześnie pierwszą konstytucją w Europie, a drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Warszawę ogarnęła euforia. Wierzono, iż Polsce uda się wyrwać spod rosyjsko- pruskiej kurateli. Myślano, że konstytucja zmieni złowieszczy bieg wydarzeń i Polska odzyska swą dawną pozycję. Niestety- najpierw Targowica, następnie II rozbiór, powstanie kościuszkowskie i rozbiór III- ostatni...

  Według brytyjskiego historyka Normana Daviesa: "Polskę poddano politycznej wiwisekcji przez przez okaleczenie, amputację i wreszcie całkowite rozczłonkowanie, jako jedyne usprawiedliwienie podając, że pacjent niezbyt dobrze się czuł."

  O tym szczególnym wydarzeniu przypomnieli swoim występem uczniowie klasy V SP i Ewa, Agata i Fabian z klasy II Gimnazjum.

  Pieśni nauczyła pani Barbara Ulążka, opiekun szkolnego chóru. Dekoracje to wspólne dzieło pani Eli Kubach, pani Magdaleny Arnister- Wiśniewskiej i pani Basi Ulążki.

  "Nadziei uczą ci, co na stos/Potrafią rzucić swój życia los/ Za ojców groby, za Trzeci Maj .../Jest takie miejsce, taki kraj."

   

 • Światowy Dzień Książki

  22.04.2016

  Dzień Książki na całym świecie obchodzony jest od 21 lat, a oficjalnie ma 86 lat. Z okazji obchodzonego 23 kwietnia ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH gościliśmy w naszej szkole pisarkę Katarzynę Enerlich. Pani Katarzyna opowiedziała nam o swojej pracy dziennikarskiej oraz pisarstwie, jego początkach i teraźniejszości. Autorka popularnych książek łączy fikcję z prawdą i splata historię Mazur z opowieściami Czytelników. Swoim ciepłym uśmiechem, wiarą w marzenia i zachwytem nad światem zdobyła nasze serca. Dziękujemy.

  W związku z tym Dniem Książki biblioteka szkolna zaprosiła uczniów klas II-IV do konkursu pt. „Będę bajkopisarzem” oraz do akcji „wiosenne wietrzenie książek” polegające na wymianie książek między czytelnikami.

 • "Tacy sami, a ściana między nami"

  09.04.2016

  Te słowa zespołu Lady Pank towarzyszyły tegorocznemu XV Reakreacyjnemu Turniejowi Młodzieży Niepełnospawnej GIMBA 2016. W przygotowania do imprezy znów włączyły się liczne stowarzyszenia i organiacje samorządowe. Nad sprawnym przebiegiem GIMBY tradycyjnie już czuwał p. Jan Wiśniewski.

  Turniej oficjalnie otworzyła Sekretarz Gminy Barciany, Anna Tereszko. Część artystyczną energicznie zapoczątkowali uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół w Drogoszach. A potem poszło już z górki. Kolejne środowiska zaprezentowały zgromadzonej publiczności spektakle teatralne i widowiska muzyczno-wokalne. WTZ w Kętrzynie wystąpił w metaforycznym przedstawieniu "Tyle z życia masz, ile życiu dasz". Maski wykonane do tego przedstawienia zrobiły na widzach ogromne wrażenie. Potem wspólnie z Środowiskowym Domem Samopomocy w Kętrzynie powyginaliśmy śmiało ciało. Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin im. Ojca Pio w Barcianach zabrało nas w sentymentalną podróż do świata samotnego Fatałaszka, który z czasem zdobywa jednak przyjaciół. Zespół wokalny "Malowani Tęczą" z SOS w Kętrzynie wprowadził nas w wiosenny nastrój. Stąd też pochodzi niezwykła artystka. Jedenastoletnia Angelika - autystyczna dziewczynka, która na co dzień nie mówi - urzekła nas swoim przepięknym głosem. Wykonała dla nas trzy piosenki - jedną zaśpiewała po francusku, dwie po angielsku. Z kolei Środowiskowy Dom Samopomocy w Reszlu wystąpił z piosenką "Tolerancja", która świetnie wpisała się w hasło tegorocznej GIMBY. 

  Oczywiście nie zabrakło też młodzieży ze szkół Gminy Barciany. Nie zawiedli nas uczniowie z Windy - wystąpili w kabaretowej wersji Kopciuszka - oraz z Mołtajn - szóstoklasistki wystąpiły z minirecitalem. Pojawiły się też Basibabki, które od wielu już lat towarzyszą turniejowi i jak zawsze wiedzą, jak zachęcić nas do tańca. 

  Turniej zakończył się rozgrywakami sportowymi, z którego w tym roku zwycięsko wyszła drużyna zielonych. Wszystkie zespoły, które uczestniczyły w prezentacjach artystycznych otrzymały z rąk Sekretarz Gminy statuetki i dyplomy. 

  Kolejna GIMBA już za rok!

 • "Uruchom serce bliźniemu"

  01.04.2016

  W dniu 01.04.2016 r. uczennica naszej szkoły Aleksandra Hrycyk (klasa II Gimnazjum) oraz nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa p. Andrzej Buńko uczestniczyli w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej w ramach projektu - "Uruchom serce bliźniemu". Organizatorem szkolenia był Urząd Wojewódzki w Olsztynie oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

   

 • GIMBA 2016

 • Konkurs Wiedzy Pożarniczej

  31.03.2016

   

  31 marca sześcioro uczniów naszej szkoły przystąpiło do Gminnego Konkursu Wiedzy Pożarniczej. I miejsce w kategorii gimnazjum zajęła Aleksandra Hrycyk, III miejsce przypadło Jonatanowi Dłuskiemu. W kategorii szkół podstawowych Marianna Hrycyk zajęła III miejsce. Ola będzie reprezentowała szkołę i gminę w powiecie.

  smileysmileysmileylaugh

   

  Zwycięzcy Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” na szczeblu gminnym reprezentowali gminę Barciany na eliminacjach powiatowych, które odbyły się w dniu 15 kwietnia 2016 roku w Komendzie Powiatowej PSP w Kętrzynie.

  Na szczeblu powiatowym nasi uczniowie wygrali w swoich kategoriach rywalizację z rówieśnikami z innych gmin powiatu kętrzyńskiego.

  W kategorii szkoły podstawowe wygrała Joanna Zientek z Zespołu Szkół w Mołtajnach uzyskując w teście sprawdzającym wiedzę z zakresu ochrony przeciwpożarowej 21 pkt.

  Drugą zwyciężczynią w swojej kategorii szkoły gimnazjalne była Aleksandra Hrycyk z Zespołu Szkół w Drogoszach, która pokonała  uczestników turnieju z bardzo dobrym wynikiem 29 pkt.

  Laureatom nagrody wręczyli:

  -          bryg. Zbigniew Borys –Komendant Powiatowy PSP w Kętrzynie;

  -          Joanna Siwek – sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kętrzynie.

  Laureaci pierwszych miejsc będą reprezentowali naszą gminę i powiat  na szczeblu wojewódzkim, który zaplanowany jest na dzień 27 kwietnia 2016 w Działdowie.

  Życzymy sukcesów podczas eliminacji  na szczeblu wojewódzkim i centralnym.

  Franciszek Kopciuch

   

 • Uwaga klasowi dekoratorzy!

  Zauważyłam, że klasy coraz ładniejsze - wiosenne, świąteczne. Starajcie się dalej, a może znajdę jakiś grosz w mojej dziurawej kieszeni i nagrodzę najlepszych dekoratorów.

  Pozdrawiam - E.B.

  Mój wybór:

  klasa II SP

  klasa V SP

  klasa II Gimnazjum

  Nagrodzone klasy otrzymały dofinansowanie do wycieczki.smileywinklaughcool

   

 • Bezpieczni na wsi z KRUS-em

  30.03.2016

  W środę 30 marca naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Goście przybliżyli uczniom klas 0-VI zasady ochrony zdrowia i życia podczas prac w gospodarstwie rolnym. Spotkanie miało charakter prewencyjny promujący pozytywne zachowania związane z pracą i zabawą na terenach wiejskich. Panie przeprowadziły pogadankę, zaprezentowały film przedstawiający niebezpieczne sytuacje związane z pracą w rolnictwie. Uczniowie mieli okazję pochwalić się swoją wiedzą podczas konkursu z nagrodami.

  Spotkanie pozwoliło uczniom poszerzyć wiedzę na temat bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwie.

  Wszyscy dostali książeczki informujące o tym, jak uniknąć wypadków na wsi.

 • Lecimy do Brukseli

  22.03.2016
  
   

  W dniu 22 marca odbył się w Urzędzie Gminy w Barcianach Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej dla Gimnazjów. Organizatorzy konkursu to: biuro Posłanki do Parlamentu Europejskiego Agnieszki Kozłowskiej – Rajewicz w Poznaniu oraz Sekretarz Gminy Barciany. Do konkursu stanęły reprezentacje gimnazjów z Barcian, Drogosz, Mołtajn oraz Windy. Młodzież wykazała się bardzo wysokim poziomem wiedzy na temat instytucji, historii, zasad funkcjonowania i idei Unii Europejskiej. Uczniowie naszej szkoły: Aleksandra Hrycyk, Agata Dudek oraz Fabian Samul zwyciężyli, a nagrodą dla laureatów jest wyjazd do Brukseli do Parlamentu Europejskiego. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy Panu Andrzejowi Buńko za opiekę i przygotowanie uczniów.

 • Matematyczne głowy

   

  Uczniowie Zespołu Szkół w Drogoszach w tym roku szkolnym dwukrotnie zmierzyli się z zadaniami matematycznymi.

  3 marca 23 uczniów wzięło udział w Konkursie Matematycznym Pangea, którego organizatorami są Międzynarodowe Szkoły „Meridian” i Uczelnia Vistula.

  16 marca z kolei odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur, w którym uczestniczyło 28 uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.

  Z niecierpliwością czekamy na wyniki.blushsurprisesmiley

 • Pogoń za wielkanocnym zajączkiem

  09.03.2016

  W środę 9 marca dzieci z klas I, II i III przez 2 godziny szalały w Centrum Aktywnego Wypoczynku "Gwarek" w Pięknej Górze koło Giżycka. Tym razem zadaniem była pogoń za wielkanocnym zajączkiem. Uśmiech i radość towarzyszyły dzieciom od pierwszych chwil pobytu. Uczniów powitały trzy zabawne, ale jak się później okazało, bardzo wykształcone Kurczaki. Przed wejściem do ośrodka zaskoczyło wszystkich ogromne jajo i ... dwa żywe króliczki.

  W środku nie było czasu na nudę i marudzenie. Kurczaki wzięły w obroty chętne do współpracy i zabawy dzieci. Śmiech dobiegał z każdego miejsca - uczniowie malowali przeolbrzymią pisankę, hasali w basenie z kulkami, łowili rybki w stawie, bawili się chustą Clanzy, oglądali przedstawienie oraz poznali wielkanocne zwyczaje.

  Żal było odjeżdżać...ale w grudniu wrócimy. Tym razem do Mikołaja.

 • Spotkanie integracyjne MGR

  09.03.2016

  Rozpoczęliśmy drugą kadencję Młodzieżowej Rady Gminy  w Barcianach. 9 marca odbyliśmy spotkanie młodych Radnych wyłonionych poprzez głosowanie kolegów i koleżanek w szkołach. Zapoznaliśmy się z młodzieżą z innych szkół oraz opiekunkami, które przez kolejne dwa lata będą nas wspierać i wspomagać we wspólnym działaniu. Zostaliśmy oprowadzeni po całym urzędzie, z chęcią wysłuchaliśmy, czym zajmują się poszczególni urzędnicy. Była to interesująca lekcja Wiedzy o Społeczeństwie! Następnie odbyliśmy ciekawe zajęcia w   Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie własnoręcznie mogliśmy zaprojektować  i stworzyć swoje własne znaczki! Przydała się tu nam nasza niezawodna wyobraźnia. Skorzystaliśmy również z mini warsztatów gry na bębnach afrykańskich. Było czadowo! Wyliczanka „Kasza groch, kasza groch’’ dalej siedzi nam w głowach. To miło i aktywnie spędzony czas. Dziękujemy za życzliwość Paniom, które zorganizowały dla nas te atrakcje. Następne spotkanie planowane jest znów w marcu. Wybierzemy przewodniczącego lub przewodniczącą naszej Rady.

 • Panie czynią świat piękniejszym i lepszym

  08.03.2016

  Dzień Kobiet to święto ustanowione ponad wiek temu. Jeszcze do początku lat 90. obowiązkowym prezentem dla pań był goździk i para rajstop. Na szczęście mamy już XXI wiek, a z nim nowe możliwości, by okazać uwielbienie dla płci pieknej. Nasi szarmanccy gimnazjaliści z okazji Dnia Kobiet zaprosili swoje koleżanki do kina. Potem zabrali młode panny na romantyczną kolację. Co prawda świec i głębokich spojrzeń w oczy na niej zabrakło, ale za to pizza była pierwsza klasa. heartheartheartheart

 • Mówimy STOP cyberprzemocy

  26.02.2016

  W to piątkowe przedpołudnie Zespół Szkół w Drogoszach odwiedzili sierż. szt. Ewelina Piaścik oraz asp. szt. Zbigniew Stanicki. Funkcjonariusze policji rozmawiali z uczniami na temat zagrożeń, które czyhają na nas w sieci. Ważne w tym spotkaniu było uświadomienie sobie, że równie łatwo możemy być ofiarami jak i sprawcami cyberprzemocy. Uczniowie, zachowajcie więc zdrowy rozsądek, korzystając z internetu. Aby poszerzyć swoją wiedzę na temat pułapek czekających na nas w sieci, uczniowie wykonali plakaty informacyjne.

 • Zapasy Sportem Wszystkich Dzieci w Środowisku Wiejskim 2016 - wytypowane szkoły i trenerzy

  Ze strony Polskiego Związku Zapaśniczego:

  "Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią ruszamy z nowym programem pn. ZAPASY SPORTEM WSZYSTKICH DZIECI W ŚRODOWISKU WIEJSKIM 2016. Zakończyliśmy nabór szkół podstawowych do programu, poniżej lista wytypowanych placówek oświatowych i prowadzących zajęcia trenerów.

  Program będzie się składał z dwóch części. Pierwsza skierowana jest do nauczycieli i szkoleniowców sportu zapaśniczego, posiadających licencję szkoleniowca PZZ pracujących w szkołach podstawowych w gminach wiejskich do prowadzenia zajęć z dziećmi 10-12 letnimi w formie godzin pozalekcyjnych w miesiącach marzec - czerwiec i wrzesień - listopad. Szczegółowy program zajęć zostanie przedstawiony w późniejszym czasie. Druga część programu to finał OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU SZKÓŁ PODSTAWOWYCH "ZAPASY SPORTEM WSZYSTKICH DZIECI" z udziałem medalistów olimpijskich i mistrzostw świata w zapasach w październiku w Warszawie.

  Będziemy prezentować na stronie internetowej PZZ i FB wszystkie szkoły uczestniczące w programie. Najciekawiej realizowany program będzie specjalnie nagrodzony przez PZZ.

   

       województwo                         szkoła                                               trener

  1)lubuskie        SP w Grabiku, Grabik 102,  68-200 Żary            Gielicz Teresa

  2)świętokrzyskie      SP  ul. Szkolna 5, 26-115 Skarżysko Kościene     Kabała Bogusław

  3)pomorskie       Zespół Kształcenia i Wychowania w Rajkowach, ul. Jesionowa 6, 83-130 Rajkowy     Blok Adam

  4)podkarpackie         SP im. Jana Pawła II w Woli Ocieckiej 39-104 Ocieka           Łukaszewski Dariusz

  5)zachodniopomorskie       SP im. Leona Kruczkowskiego w Karścinie, 78-230 Karlino    Sadowski Wojciech

  6)warmińsko - mazurskie        ZS w Drogoszach    Szmyd Łukasz

  7)łódzkie        SP im. Ludwika Czyżewskiego w Woli Krzysztoporskiej    Woźniak Tomasz

  8)podlaskie       SP im. Ks. Jerzego Popiełuki w Juchnowcu Górnym       Hasiec Maciej

  9)wielkopolskie    ZS im. Rotmistrza Witolda Pileckiego Orpiszew ul. Szkolna 6, 63-714 Kobierno Stasierska Justyna

  10)śląskie      Zespół Szkół Ogólnokształących w Grzegorzowicach    Grzeszczuk Michał

  11)warszawsko-mazowieckie    SP im. O. Maksymiliana Kolbego w Teresinie   Starus Maciej

  12)kujawsko-pomorskie   SP im. Jana Pawła II ul. Szkolna 7, 86-021 Maksymilianowo   Rosiak Przemysław

  13)dolnośląskie      Zespół Szkolno Przedszkolny ul. Bielawska 58, 56-262 Ostroszewice   Stolarczyk Władysław

  14)opolskie     Zespół Gimnazjalno - Szkolny ul. Kolejowa 3, 46-146 Domaszowice    Szelągiewicz Kazimierz

  15)lubelskie   ZS w Zalesiu Zalesie 141, 21-400 Łuków   Rychta Grzegorz"

 • Dzień Języka Ojczystego

  22.02.2016

  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku dla upamiętnienia wydarzeń w miejscowości Dhaka, obecnej stolicy Bangladeszu, z 1952 r. Zginęło wówczas pięciu studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego. Pierwsze obchody w Polsce zorganizowano 11 lat temu. Tegoroczne hasło święta brzmi: "Wysokiej jakości edukacja, język(i) nauczania a efekty edukacyjne". Podkreśla ono znaczenie języka ojczystego dla jakości edukacji i różnorodności językowej. Szacuje się, że polski jest językiem ojczystym około 45 milionów ludzi. W różnym stopniu zna go niemal 50 mln ludzi na świecie.

  Nasze polonistki również postanowiły zwrócić uwagę uczniów na język ojczysty. Piętnują najpopularniejsze wpadki językowe, z którymi można się zapoznać, czytając gazetkę, oraz szukają mistrza ortografii wśród uczniów klas IV-VI. 

 • Jesteśmy współorganizatorami!

  21 lutego odbył się w Kętrzynie Międzynarodowy Turniej Młodzików w Zapasach w Stylu Wolnym o Puchar Starosty Kętrzyńskiego. Pani Dyrektor Ewa Bilska była  sponsorem pucharu za III miejsce. W rywalizacji wzięło udział 103 zawodników z 14 drużyn. Klub "Iskra" Drogosze  reprezentowało 6 zapaśników. Udało im się również zdobyć kilka medali. Wiktoria Bronowicka i Michał Baran stanęli na najwyższym stopniu podium. Srebro wywalczyła Aleksandra Dłuska, a brązem może się cieszyć Kacper Waszkiewicz. yesyesyesyesyes

 • Nocowanie klasy II G

  19.02.2016

  Szkoła nocą.... co kryje się w zakamarkach klas i kantorków i czy tak, jak wszyscy mówią, jest cicho, głucho i ciemno? Na te pytania uczniowie klasy II gimnazjum postanowili znaleźć odpowiedzi. W nocy z 19 na 20 stycznia urządzili za zgodą Pani Dyrektor, rodziców i wychowawczyni noc w szkole. Nie zabrakło przysmaków, czyli pizzy, którą wcześniej zamówiliśmy w restauracji. Sala lekcyjna zamieniła się w pole biwakowe. Wszyscy zaopatrzeni w śpiwory lub koce i poduszki punktualnie o 18 zebrali się w szkole. Po ustaleniu szczegółów i zasad, zabraliśmy się do kolacji. W planach był całonocny seans filmowy, lecz nie wytrzymaliśmy. Postanowiliśmy się rozruszać, więc zorganizowaliśmy turniej piłki siatkowej i zapasów. Gry mogły trwać bez końca, lecz jedyną przeszkodą był głód. Po posiłku znów postanowiliśmy obejrzeć film. Tymczasem na zegarkach dochodziła 1.30, a chłopcy jeszcze pełni energii pobiegli na salę gimnastyczną pograć w siatkówkę, nie straszna im była ciemność i ogromny korytarz. O godzinie 3 wszyscy zmęczeni, lecz w świetnych humorach zasnęli. Jedyną zmorą była pobudka o 7. Wszyscy niewyspani i zmęczeni zabrali się do sprzątania.

  Uczniowie noc wspominają bardzo wesoło i już planują następną, a światła w szkole tej nocy zgasły dopiero nad ranem, kiedy wszyscy spali.

 • Pasowanie na czytelnika

  19.02.2016

  Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,

  który puste życie napełnia światłem,

  a puste serca wzruszeniem.”-

  KORNEL MAKUSZYŃSKI

  Dnia 19 lutego 2016 r. w naszej szkolnej bibliotece odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy I na czytelnika biblioteki .

  Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

  Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie przygotowane przez starszych kolegów z klasy V. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, a czego nie wolno z nimi robić. Dzieci z klasy I odgadywały także bajkowe zagadki z „Magicznego kuferka”, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste ślubowanie, że zawsze będą szanować książki i przestrzegać regulaminu biblioteki. Już jako czytelnicy biblioteki otrzymali pamiątkowe dyplomy, które będą im przypominać o tym uroczystym wydarzeniu.

  Nasi nowi czytelnicy otrzymali od Pani Dyrektor interesujące książki jako upominki, a rodzice list o wpływie czytania na rozwój dziecka.

  I wreszcie przyszedł czas na zwiedzanie biblioteki szkolnej, zapoznanie się z jej regulaminem i zasadami wypożyczania, księgozbiorem, a przede wszystkim na pierwsze wypożyczenie książki. Na pewno w tym momencie radość nowych czytelników była największa.

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Zespoł Szkół w Drogoszach
  Zespoł Szkół w Drogoszach, Drogosze 40, 11-410 Barciany
 • 89 753 25 55

Galeria zdjęć