Nawigacja

 • Program PIT 2013

 • Niewiele znaczy wiele - 1%!

  Przekaż 1% podatku na ZS DROGOSZE! Fundacja Studencka "Młodzi-Młodym" objęła patronat nad naszą szkołą.

  Jak przekazać 1%? To naprawdę bardzo proste! Wystarczy wziąć PIT 37 i...

  w pole 122 Numer KRS wpisać: 0000270261,

  zaś w pole 124 Cel szczegółowy 1%: ZS DROGOSZE 1314.

  Liczy się każdy grosz!

  Fundacja Studencka "Młodzi-Młodym" jest organizacją pozarządową mającą charakter non-profit. Jej misją jest szeroko rozumiana pomoc ludziom młodym, pokrzywdzonym przez zjawiska losowe (wypadki, schorzenia wrodzone), ale również promowanie osób zdolnych, aktywnych, które nie są w stanie rozwijać swoich talentów ze względu na brak środków pieniężnych. Więcej informacji o fundacji znajduje się na stronie www.mlodzi-mlodym.pl

   

 • POŻEGNANIE

  Zamknęły się kochane oczy,

  spoczęły małe ręce,

  przestało bić najdroższe serce,

  lecz w sercach naszych pozostaniesz wiecznie.

   

  Ze smutkiem zawiadamiamy, że 26 października 2014 roku odeszła do wieczności nasza uczennica Klaudia Andruszewicz.

  Rodzicom wyrazy szczerego żalu i współczucia z powodu śmierci córki składają

  dyrektor, uczniowie i pracownicy Zespołu Szkół w Drogoszach

   

 • Kiermasz "Jesienne smaki" w oczach uczniów

  24.10.2014

  W piątkowe przedpołudnie w murach naszej szkoły odbył się kiermasz zdrowej żywności. Tak to wydarzenie zapamiętali           i opisali uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej.

  "Klasy I-III przygotowały kiermasz jesiennych smaków. Można było degustować: pieczone jabłka, szarlotki, szaszłyki, marchewki i dżemy oraz pić soki i kompoty. Wszytkim potrawy smakowały. Po degustacji sprzątaliśmy". - Jakub Gierko

  Podobnie ten kiermasz wspomina Adrian Gomulicki. Damian  Bronowicki dodał, że soki przygotowane zostały z: malin, truskawek i bzu. Dalej czytamy też, że "później  moja pani Małgorzata Sidz pytała, co nam najbardziej smakowało. Mnie najbardziej smakowały pieczone jabłka" - bez wahania napisał Damian. Podobną opinię wyraziła również Wiktoria Filipiuk.       Z kolei Kacper Karwowski zagustował w marchewkach, uważa też cały dzień za udany.

  Na koniec zostaje tylko przyłączyć się do nadziei wyrażonej przez Weronikę Hrycyk, że takie kiermasze będą odbywały się częściej.
   

 • Dzień Edukacji Narodowej i festyn "Jesienne Impresje"

  14.10.2014

  Szkolną tradycją Zespołu Szkół w Drogoszach jest łączenie obchodów Dnia Edukacji Narodowej z festynem „Jesienne Impresje“. Tak też stało się w tym roku. Najpierw społeczność szkolna spotkała się na apelu, na który przybyli zaproszeni goście – Skarbnik Gminy Barciany Pani Maria Pyrcz, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Pan Hansi Jurgen Malecki z żoną Anną, Radna Gminy Barciany Pani Jolanta Koryga oraz emerytowani nauczyciele.

  Po części oficjalnej nastąpiła krótka część artystyczna. W niej uczniowie klasy III gimnazjum w prosty i dowcipny sposób przedstawili historię stworzenia pierwszego nauczyciela. Sprawdzili również, jak dziś pracuje się nauczycielom. Jednego możemy być pewni po tej próbie – ciężko czymkolwiek zaskoczyć naszych gimnazjalistów.

  Następnie przyszedł czas na zabawę. Na początek swoje umiejętności zaprezentowali członkowie Stowarzyszenia Hip-Hop Mazury. Przybyły do nas zespoły: Wilczki, Młode Wilki, Hip-Hopowe Dzieciaki, Oldschoolowa Banda. Ich członkowie na co dzień trenują pod czujnym okiem Piotra Frąckiewicza.

  Energetyczny Breakin'g i Hip-Hop w wykonaniu młodszych i starszych artystów wszystkich nas wprawił w zdumienie. Wykonywane przez tancerzy figury niejednokrotnie przeczyły prawom fizyki, a nasze buzie same otwierały się ze zdziwienia. Później Pani Dyrektor wręczyła nagrody w konkursach plastycznych Moje zwierzątko i Magiczne drzewko szczęścia. Na zakończenie odbywały się równocześnie dwie imprezy: Bieg po zdrowie i Mam talent. Wszystkim tym wydarzeniom towarzyszyła kawiarenka i stoisko ze zdrową żywnością. Uczestnicy festynu mogli również zmierzyć ciśnienie i poziom cukru, kupić kosmetyki na stoisku Oriflame czy wykonać masaż dłoni. Cieszy nas, że z roku na rok festyny przyciągają coraz większą ilość uczestników oraz spotykają się z zainteresowaniem uczniów i ich rodzin. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do jego organizacji.   


 • Festyn Rodzinny "JESIENNE IMPRESJE"

  Startujemy 14.10.2014r. o godzinie 9:00

  w Zespole Szkół w Drogoszach

  W programie

  9:00-10:15 apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej

  10:30-12:30 występ zespołów tanecznych ze Stowarzyszenia Hip-Hop Mazury

  12:35-13:15 szkolny konkurs "Mam talent"

  12:50-13:50 rodzinny "Bieg po zdrowie"

  Ponadto: kawiarenka, stoisko ze zdrową żywnością, mierzenie poziomu cukru,

  stoisko Oriflame - masaż rąk, makijaż,

  stoisko plastyczne, malowanie twarzy, Koło Fortuny

  Prosimy zabrać rodzinę i dobry humor,

  my zapewnimy atrakcje!

      

 • 20 nowych uczniów

  03.10.2014

  Data 3 X 2014 roku na długie lata pozostanie w pamięci 20 uczniów klasy I, ich rodziców i  wychowawczyni pani Joanny Marty Kromplewskiej. Tego dnia bowiem najmłodsi uczniowie naszej szkoły dołączyli do braci uczniowskiej.

  Na ślubowanie pierwszoklasistów przybyli goście: wójt gminy Barciany – p. Ryszard Kozyra, radni naszej gminy – p. Jolanta Koryga i p. Hansi Jurgen Malecki, przewodnicząca Rady Rodziców – p. Lidia Ponichtera oraz rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie klas starszych.

  Uroczysty apel rozpoczął się od hymnu. A potem wszyscy przenieśli się do… nieba! Wszyscy mieli głowy w chmurach! Wszyscy bujali w obłokach! Sprawiły to pierwszaki, które swoich gości zabrały w lot balonem. Widownia wspólnie z nimi odwiedziła Obłok Zagadek, Obłok Tańca, Obłok Wiedzy oraz Obłok Dobrych Rad. Odgadując zagadki, tańcząc, śpiewając, odpowiadając na pytania z różnych dziedzin wiedzy, dobrze radząc starszym kolegom i koleżankom pierwszaki udowodniły, iż zasłużyły na przyjęcie do braci uczniowskiej Zespołu Szkół w Drogoszach. Dlatego po części artystycznej przyszedł czas na uroczyste ślubowanie. Chwilę później pani dyrektor Ewa Bilska pasowała pierwszoklasistów na uczniów. Od tego momentu 20 pierwszaków stało się pełnoprawnymi uczniami i częścią naszej społeczności. A do grona braci uczniowskiej dołączyli:

  Bartosz Chmielewski

  Magdalena Czerepaniak

  Oksana Drozd

  Antonina Gierko

  Maciej Gunia

  Kacper Jończyk

  Roksana Jończyk

  Maciej Kądziołka

  Aleksandra Kownacka

  Paweł Kownacki

  Milena Nowak

  Karolina Paukszta

  Paulina Pozaroszczyk

  Aleksandra Schabowska

  Michał Szczepura

  Angelika Szuchalska

  Wiktoria Szuchalska

  Gabriela Wanat

  Paweł Wilczyński

  Aleksandra Zadrożna

  Po części oficjalnej przyszedł czas na prezenty. Nowi uczniowie zostali wręcz obsypani prezentami od różnych osób, a także od swych starszych kolegów i koleżanek z klasy II i III. Na koniec zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie.

  Podziękowania należą się paniom, które przygotowały całą uroczystość, czyli: p. Joannie Marcie Kromplewskiej, p. Barbarze Ulążce, p. Joli Zapolskiej-Głód, p. Ewie Burdyło.

 • Posprzątaliśmy świat

  02.10.2014

  Był las, nie było nas. Będzie las, nie będzie nas.

  Uczniowie Szkoły Podstawowej w Drogoszach nie są obojętni na losy Polski i Ziemi. Działania proekologiczne są im wpajane już od zerówki. Wprawdzie Akcja "Sprzątanie Świata – Polska" odbyła się w dniach 19-21 września, ale nasi uczniowie poszli sprzątać swój mały świat, czyli Drogosze i najbliższe okolice, w czwartek 2 października.

  Zaopatrzeni w wielkie, czarne, foliowe worki oraz rękawiczki jednorazowego użytku, a także kamizelki odblaskowe pod opieką nauczycieli uczniowie klas 0-VI ruszyli w teren. Ich łupem padły śmieci różnej maści, koloru, wielkości i… zapachu! Wśród ‘cennych łupów’ znalazły się kapcie, zdrapka z Biedronki (niestety z przegraną), kołpak, grzebień. Uczniowie zebrali wiele worków śmieci i zostawili je w miejscach do tego wyznaczonych.

  Mamy nadzieję, że za rok, śmieci będzie o wiele mniej.

 • Mazurskie podania i opowieści

  01.10.2014

  Nie każda lekcja musi odbywać się w szkole. Dlatego w środę 1 października uczniowie klas IV i V wraz z wychowawczyniami opuścili mury szkolne, by tego dnia pouczyć się w terenie. Otóż udali się oni na lekcje do Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

  Na miejscu przywitał ich kustosz-archeolog tego muzeum – dr Jerzy Marek Łapo. Pan kustosz przygotował 2 lekcje archeologiczne połączone z projekcją na temat: Mazurskie podania ludowe w świetle stanowisk archeologicznych i wydarzeń historycznych oraz Strach się bać. Opowieści o wierzeniowości Mazurów.

  Na parterze budynku szachulcowego zaintrygowani uczniowie zasiedli w długich ławkach. Z uwagą poznali historię ziemi mazurskiej, wysłuchali różnych podań mazurskich, oglądając przy tym projekcje różnych zdjęć, także tych z wykopalisk archeologicznych, które prowadził pan Jerzy. Prowadzący opowiadał barwnie i ciekawie, czasami nawet rozśmieszał uczniów, zwłaszcza gdy opowiadał dowcipy związane z miejscowością Dąbrowskie koło Ełku (mazurski Wąchock). Ale w drugiej części spotkania wywołał strach u niektórych. I nic dziwnego, skoro Mazurzy bali się różnych stworów, także krasnoludków, to uczniowie też mieli do tego prawo, choć tak naprawdę nie są ani Mazurami, ani nie mieszkają na Mazurach. Okazało się bowiem, że wszyscy zamieszkujemy tereny krainy historycznej zwanej Barcją, zaś pora duchów trwa między 2300 a 2400.

  W przerwie między lekcjami uczniowie z wychowawczyniami zwiedzili wystawę obiektów i pamiątek związanych z codziennym życiem dawnych i obecnych mieszkańców regionu oraz pracownię kwiatów artystycznych. Pracujące tam panie tak pięknie tworzyły kwiaty z materiałów i bibuły, że wyglądały one jak żywe! Nic dziwnego, że wiele osób zamieniło pieniążki na kwiaty.  Wszyscy pełni wrażeń wrócili do szkoły.

 • Mistrz Pięknego Czytania

  30.09.2014

  Kto czyta książki, żyje wielokrotnie – te słowa Umberto Eco przyświecały konkursowi czytelniczemu "Wybieramy Mistrza Pięknego Czytania". Jego celem było zachęcenie uczniów do czytania książek, rozbudzanie wrażliwość na piękno czytanego słowa, przybliżenie literatury dziecięcej oraz uczenie rywalizacji w miłej atmosferze.

  Konkurs rozgrywany był w dwóch etapach. W poniedziałek 29 IX odbyły się eliminacje klasowe, w których wzięli udział uczniowie klas IV i V. Następnego dnia w bibliotece szkolnej, wśród regałów pełnych różnorodnych książek, odbył się finał konkursu. Wzięło w nim udział 10 uczniów. W jury zasiadły panie: Marta Korycka i Elżbieta Malec, które w skupieniu wysłuchały przygotowanych fragmentów.

  Mistrzami Pięknego Czytania zostały uczennice:

      I miejsce – Wiktoria Bronowicka z klasy IV,

      II miejsce – Klaudia Rakowska z klasy IV,

      III miejsce – Agata Mielniczek z klasy V.

  Laureatki otrzymały nagrody książkowe oraz kilka drobiazgów, w tym magnetyczne zakładki do książek. Każdy finalista otrzymał nagrodę pocieszenia. Nagrody ufundowała pani dyrektor Ewa Bilska oraz Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.

  Mistrzyniom serdecznie gratulujemy, zaś wszystkich uczniów zachęcamy do odwiedzania szkolnej biblioteki oraz czytania książek.

 • Święto języków obcych

  26.09.2014

  13 lat temu Rada Europy ustanowiła Międzynarodowy  Dzień Języków Obcych, aby szerzyć wiedzę o językach używanych w Europie, wspierać różnorodność językową, a co najważniejsze – zachęcać do ich uczenia się. Święto obchodziliśmy go 26 września.

  Tego dnia  w naszej szkole uczniowie klasy IV pod kierunkiem pani Ewy Cewkowicz wykonywali plakaty z flagami państw europejskich. Z nich została utworzona gazetka na temat języków obcych i Europejskiego Dnia Języków Obcych. Z kolei każdy uczeń klasy III tworzył swój plakat – rysował flagę i pisał "dzień dobry" w języku obcym. Z przygotowanych plakatów powstał wspólny plakat, który został powieszony na szkolnym korytarzu. Można go nie tylko zobaczyć, ale również się z niego pouczyć.

 • Zbierajmy baterie

  22.09.2014

  Marszałek urządza konkurs, zawody,

  kto zbiera baterie, wygrywa nagrody.

   

  Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach publicznej kampanii edukacyjnej ogłosił konkurs zbiórki zużytych baterii "Baterie na wagę czystego środowiska". Konkurs ma na celu upowszechniać prawidłowe postępowanie ze zużytymi bateriami małogabarytowymi i akumulatorami oraz podnosić świadomości ekologiczną społeczeństwa.

  Uczniowie uczęszczający do naszej szkoły, jak również jej pracownicy, zużyte baterie i akumulatory wrzucają do zielonego pudełka, specjalnie oznaczonego do tego celu.

  W nieprzekraczalnym terminie do 4 XII 2014 roku jesteśmy zobowiązani przesłać dokument, który potwierdzi, ile baterii oraz akumulatorów udało się zebrać w naszej szkole. Finał konkursu odbędzie się 12 XII na uroczystej gali, na którą zostaną zaproszeni wszyscy uczestnicy konkursu. To właśnie dla nich przewidziane są atrakcyjne upominki. Cóż… zbierajmy baterie!

 • Krawiec Niteczka

  12.09.2014

  12 września uczniowie klas I-III obejrzeli spektakl "Krawiec Niteczka" na odstawie opowiadania Kornela Makuszyńskiego pt. "O tym, jak krawiec pan Niteczka został królem". Przedstawienie wyreżyserował Zbigniew Głowacki, a występowali aktorzy ze Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach. Tym spektaklem Internetowy Teatr dla Szkół rozpoczął nowy sezon teatralny w naszej szkole.

 • Zapaśnicy na matę!

  12.09.2014

  11 zawodników z sekcji zapasów GLKS "Orzeł" z Karolewa wraz z trenerami odwiedziło naszą szkołę w piątek 12 IX. Po przedstawieniu zapaśników najstarszy z nich, 18-letni Damian, poprowadził skróconą wersję rozgrzewki na ogromnej macie.

  Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem umiejętności i gibkości naszych rówieśników. Zwłaszcza Maciek z klasy III szkoły podstawowej w niebieskim trykocie zbierał największe brawa za niezwykłą gibkość. On i Szymon to najmłodsi adepci zapasów o niezwykłej dynamice ruchowej. Trener nazwał ich zwinnymi kocurami. A jeszcze 6-11 miesięcy temu wszyscy młodzi zawodnicy przewracali się o własne nogi. Po rozgrzewce i pokazie różnych rzutów obejrzeliśmy pokaz walki sparingowej w wykonaniu pełnoletniego zawodnika Damiana i trenera Łukasza. Jednak żaden z naszych uczniów nie chciał spróbować swych sił na macie. A szkoda…

  Zapasy to sport znany już od czasów starożytnych. Rozwija wszystkie cechy motoryczne, bowiem jest to sport bardzo wszechstronny. Zawodnicy zmagają się na macie w jednakowej kategorii wagowej, jeden w niebieskim trykocie, a drugi w czerwonym. Zapasy dzielą się na styl klasyczny i wolny (tu można chwytać przeciwnika za nogi). Rzuty na matę wykonywane są bez użycia siły, tylko z użyciem techniki.

  Uczniowie zainteresowani poznaniem tajników zapasów mogą zapisywać się na zajęcia. Zobaczymy, ilu adeptów zapasów znajdziemy w naszej szkole.

 • ŻEGNAJCIE GÓRY, LASY, JEZIORA, NADESZŁA NAUKI PORA

  01.09.2014

  Inaugurację nowego roku szkolnego rozpoczęliśmy od wysłuchania mszy świętej. Następnie zebraliśmy się wszyscy w sali gimnastycznej, gdzie przywitała nas Pani Dyrektor. Przypomniała nam, że zakończył się już czas błogiego, wakacyjnego lenistwa, a przed nami dziesięć miesięcy zdobywania wiedzy i odkrywania świata.

  Na koniec wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas, by podzielić się wakacyjnymi wspomnieniami...    
   

 • Wyprawka szkolna 2014/2015

  Dyrektor Zespołu Szkół w Drogoszach informuje, że Wójt Gminy Barciany zarządzeniem nr 67/2014 z dnia 05 sierpnia 2014r. ustalił termin składania wniosków o udzielenie pomocy finansowej w ramach Rządowego programu pomocy uczniom w 2014r. "Wyprawka szkolna".