Nawigacja

 • Światowy Dzień Książki

  22.04.2016

  Dzień Książki na całym świecie obchodzony jest od 21 lat, a oficjalnie ma 86 lat. Z okazji obchodzonego 23 kwietnia ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH gościliśmy w naszej szkole pisarkę Katarzynę Enerlich. Pani Katarzyna opowiedziała nam o swojej pracy dziennikarskiej oraz pisarstwie, jego początkach i teraźniejszości. Autorka popularnych książek łączy fikcję z prawdą i splata historię Mazur z opowieściami Czytelników. Swoim ciepłym uśmiechem, wiarą w marzenia i zachwytem nad światem zdobyła nasze serca. Dziękujemy.

  W związku z tym Dniem Książki biblioteka szkolna zaprosiła uczniów klas II-IV do konkursu pt. „Będę bajkopisarzem” oraz do akcji „wiosenne wietrzenie książek” polegające na wymianie książek między czytelnikami.

 • "Tacy sami, a ściana między nami"

  09.04.2016

  Te słowa zespołu Lady Pank towarzyszyły tegorocznemu XV Reakreacyjnemu Turniejowi Młodzieży Niepełnospawnej GIMBA 2016. W przygotowania do imprezy znów włączyły się liczne stowarzyszenia i organiacje samorządowe. Nad sprawnym przebiegiem GIMBY tradycyjnie już czuwał p. Jan Wiśniewski.

  Turniej oficjalnie otworzyła Sekretarz Gminy Barciany, Anna Tereszko. Część artystyczną energicznie zapoczątkowali uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół w Drogoszach. A potem poszło już z górki. Kolejne środowiska zaprezentowały zgromadzonej publiczności spektakle teatralne i widowiska muzyczno-wokalne. WTZ w Kętrzynie wystąpił w metaforycznym przedstawieniu "Tyle z życia masz, ile życiu dasz". Maski wykonane do tego przedstawienia zrobiły na widzach ogromne wrażenie. Potem wspólnie z Środowiskowym Domem Samopomocy w Kętrzynie powyginaliśmy śmiało ciało. Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin im. Ojca Pio w Barcianach zabrało nas w sentymentalną podróż do świata samotnego Fatałaszka, który z czasem zdobywa jednak przyjaciół. Zespół wokalny "Malowani Tęczą" z SOS w Kętrzynie wprowadził nas w wiosenny nastrój. Stąd też pochodzi niezwykła artystka. Jedenastoletnia Angelika - autystyczna dziewczynka, która na co dzień nie mówi - urzekła nas swoim przepięknym głosem. Wykonała dla nas trzy piosenki - jedną zaśpiewała po francusku, dwie po angielsku. Z kolei Środowiskowy Dom Samopomocy w Reszlu wystąpił z piosenką "Tolerancja", która świetnie wpisała się w hasło tegorocznej GIMBY. 

  Oczywiście nie zabrakło też młodzieży ze szkół Gminy Barciany. Nie zawiedli nas uczniowie z Windy - wystąpili w kabaretowej wersji Kopciuszka - oraz z Mołtajn - szóstoklasistki wystąpiły z minirecitalem. Pojawiły się też Basibabki, które od wielu już lat towarzyszą turniejowi i jak zawsze wiedzą, jak zachęcić nas do tańca. 

  Turniej zakończył się rozgrywakami sportowymi, z którego w tym roku zwycięsko wyszła drużyna zielonych. Wszystkie zespoły, które uczestniczyły w prezentacjach artystycznych otrzymały z rąk Sekretarz Gminy statuetki i dyplomy. 

  Kolejna GIMBA już za rok!

 • "Uruchom serce bliźniemu"

  01.04.2016

  W dniu 01.04.2016 r. uczennica naszej szkoły Aleksandra Hrycyk (klasa II Gimnazjum) oraz nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa p. Andrzej Buńko uczestniczyli w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej w ramach projektu - "Uruchom serce bliźniemu". Organizatorem szkolenia był Urząd Wojewódzki w Olsztynie oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

   

 • GIMBA 2016

 • Konkurs Wiedzy Pożarniczej

  31.03.2016

  31 marca sześcioro uczniów naszej szkoły przystąpiło do Gminnego Konkursu Wiedzy Pożarniczej. I miejsce w kategorii gimnazjum zajęła Aleksandra Hrycyk, III miejsce przypadło Jonatanowi Dłuskiemu. W kategorii szkół podstawowych Marianna Hrycyk zajęła III miejsce. Ola będzie reprezentowała szkołę i gminę w powiecie.

 • Uwaga klasowi dekoratorzy!

  Zauważyłam, że klasy coraz ładniejsze - wiosenne, świąteczne. Starajcie się dalej, a może znajdę jakiś grosz w mojej dziurawej kieszeni i nagrodzę najlepszych dekoratorów.

  Pozdrawiam - E.B.

 • Bezpieczni na wsi z KRUS-em

  30.03.2016

  W środę 30 marca naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Goście przybliżyli uczniom klas 0-VI zasady ochrony zdrowia i życia podczas prac w gospodarstwie rolnym. Spotkanie miało charakter prewencyjny promujący pozytywne zachowania związane z pracą i zabawą na terenach wiejskich. Panie przeprowadziły pogadankę, zaprezentowały film przedstawiający niebezpieczne sytuacje związane z pracą w rolnictwie. Uczniowie mieli okazję pochwalić się swoją wiedzą podczas konkursu z nagrodami.

  Spotkanie pozwoliło uczniom poszerzyć wiedzę na temat bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwie.

  Wszyscy dostali książeczki informujące o tym, jak uniknąć wypadków na wsi.

 • Lecimy do Brukseli

  22.03.2016
    

  W dniu 22 marca odbył się w Urzędzie Gminy w Barcianach Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej dla Gimnazjów. Organizatorzy konkursu to: biuro Posłanki do Parlamentu Europejskiego Agnieszki Kozłowskiej – Rajewicz w Poznaniu oraz Sekretarz Gminy Barciany. Do konkursu stanęły reprezentacje gimnazjów z Barcian, Drogosz, Mołtajn oraz Windy. Młodzież wykazała się bardzo wysokim poziomem wiedzy na temat instytucji, historii, zasad funkcjonowania i idei Unii Europejskiej. Uczniowie naszej szkoły: Aleksandra Hrycyk, Agata Dudek oraz Fabian Samul zwyciężyli, a nagrodą dla laureatów jest wyjazd do Brukseli do Parlamentu Europejskiego. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy Panu Andrzejowi Buńko za opiekę i przygotowanie uczniów.

 • Matematyczne głowy

  Uczniowie Zespołu Szkół w Drogoszach w tym roku szkolnym dwukrotnie zmierzyli się z zadaniami matematycznymi.

  3 marca 23 uczniów wzięło udział w Konkursie Matematycznym Pangea, którego organizatorami są Międzynarodowe Szkoły „Meridian” i Uczelnia Vistula.

  16 marca z kolei odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur, w którym uczestniczyło 28 uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.

  Z niecierpliwością czekamy na wyniki.

 • Pogoń za wielkanocnym zajączkiem

  09.03.2016

  W środę 9 marca dzieci z klas I, II i III przez 2 godziny szalały w Centrum Aktywnego Wypoczynku "Gwarek" w Pięknej Górze koło Giżycka. Tym razem zadaniem była pogoń za wielkanocnym zajączkiem. Uśmiech i radość towarzyszyły dzieciom od pierwszych chwil pobytu. Uczniów powitały trzy zabawne, ale jak się później okazało, bardzo wykształcone Kurczaki. Przed wejściem do ośrodka zaskoczyło wszystkich ogromne jajo i ... dwa żywe króliczki.

  W środku nie było czasu na nudę i marudzenie. Kurczaki wzięły w obroty chętne do współpracy i zabawy dzieci. Śmiech dobiegał z każdego miejsca - uczniowie malowali przeolbrzymią pisankę, hasali w basenie z kulkami, łowili rybki w stawie, bawili się chustą Clanzy, oglądali przedstawienie oraz poznali wielkanocne zwyczaje.

  Żal było odjeżdżać...ale w grudniu wrócimy. Tym razem do Mikołaja.

 • Spotkanie integracyjne MGR

  09.03.2016

  Rozpoczęliśmy drugą kadencję Młodzieżowej Rady Gminy  w Barcianach. 9 marca odbyliśmy spotkanie młodych Radnych wyłonionych poprzez głosowanie kolegów i koleżanek w szkołach. Zapoznaliśmy się z młodzieżą z innych szkół oraz opiekunkami, które przez kolejne dwa lata będą nas wspierać i wspomagać we wspólnym działaniu. Zostaliśmy oprowadzeni po całym urzędzie, z chęcią wysłuchaliśmy, czym zajmują się poszczególni urzędnicy. Była to interesująca lekcja Wiedzy o Społeczeństwie! Następnie odbyliśmy ciekawe zajęcia w   Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie własnoręcznie mogliśmy zaprojektować  i stworzyć swoje własne znaczki! Przydała się tu nam nasza niezawodna wyobraźnia. Skorzystaliśmy również z mini warsztatów gry na bębnach afrykańskich. Było czadowo! Wyliczanka „Kasza groch, kasza groch’’ dalej siedzi nam w głowach. To miło i aktywnie spędzony czas. Dziękujemy za życzliwość Paniom, które zorganizowały dla nas te atrakcje. Następne spotkanie planowane jest znów w marcu. Wybierzemy przewodniczącego lub przewodniczącą naszej Rady.

 • Panie czynią świat piękniejszym i lepszym

  08.03.2016

  Dzień Kobiet to święto ustanowione ponad wiek temu. Jeszcze do początku lat 90. obowiązkowym prezentem dla pań był goździk i para rajstop. Na szczęście mamy już XXI wiek, a z nim nowe możliwości, by okazać uwielbienie dla płci pieknej. Nasi szarmanccy gimnazjaliści z okazji Dnia Kobiet zaprosili swoje koleżanki do kina. Potem zabrali młode panny na romantyczną kolację. Co prawda świec i głębokich spojrzeń w oczy na niej zabrakło, ale za to pizza była pierwsza klasa. 

 • Mówimy STOP cyberprzemocy

  26.02.2016

  W to piątkowe przedpołudnie Zespół Szkół w Drogszach odwiedzili sierż. szt. Ewelina Piaścik oraz asp. szt. Zbigniew Stanicki. Funkcjonariusze policji rozmawiali z uczniami na temat zagrożeń, które czyhają na nas w sieci. Ważne w tym spotkaniu było uświadomienie sobie, że równie łatwo możemy być ofiarami jak i sprawcami cyberprzemocy. Uczniowie, zachowajcie więc zdrowy rozsądek, korzystając z internetu. Aby poszerzyć swoją wiedzę na temat pułapek czekających na nas w sieci, uczniowie wykonali plakaty informacyjne.

 • Zapasy Sportem Wszystkich Dzieci w Środowisku Wiejskim 2016 - wytypowane szkoły i trenerzy

  Ze strony Polskiego Związku Zapaśniczego:

  "Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią ruszamy z nowym programem pn. ZAPASY SPORTEM WSZYSTKICH DZIECI W ŚRODOWISKU WIEJSKIM 2016. Zakończyliśmy nabór szkół podstawowych do programu, poniżej lista wytypowanych placówek oświatowych i prowadzących zajęcia trenerów.

  Program będzie się składał z dwóch części. Pierwsza skierowana jest do nauczycieli i szkoleniowców sportu zapaśniczego, posiadających licencję szkoleniowca PZZ pracujących w szkołach podstawowych w gminach wiejskich do prowadzenia zajęć z dziećmi 10-12 letnimi w formie godzin pozalekcyjnych w miesiącach marzec - czerwiec i wrzesień - listopad. Szczegółowy program zajęć zostanie przedstawiony w późniejszym czasie. Druga część programu to finał OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU SZKÓŁ PODSTAWOWYCH "ZAPASY SPORTEM WSZYSTKICH DZIECI" z udziałem medalistów olimpijskich i mistrzostw świata w zapasach w październiku w Warszawie.

  Będziemy prezentować na stronie internetowej PZZ i FB wszystkie szkoły uczestniczące w programie. Najciekawiej realizowany program będzie specjalnie nagrodzony przez PZZ.

   

       województwo                         szkoła                                               trener

  1)lubuskie        SP w Grabiku, Grabik 102,  68-200 Żary            Gielicz Teresa

  2)świętokrzyskie      SP  ul. Szkolna 5, 26-115 Skarżysko Kościene     Kabała Bogusław

  3)pomorskie       Zespół Kształcenia i Wychowania w Rajkowach, ul. Jesionowa 6, 83-130 Rajkowy     Blok Adam

  4)podkarpackie         SP im. Jana Pawła II w Woli Ocieckiej 39-104 Ocieka           Łukaszewski Dariusz

  5)zachodniopomorskie       SP im. Leona Kruczkowskiego w Karścinie, 78-230 Karlino    Sadowski Wojciech

  6)warmińsko - mazurskie        ZS w Drogoszach    Szmyd Łukasz

  7)łódzkie        SP im. Ludwika Czyżewskiego w Woli Krzysztoporskiej    Woźniak Tomasz

  8)podlaskie       SP im. Ks. Jerzego Popiełuki w Juchnowcu Górnym       Hasiec Maciej

  9)wielkopolskie    ZS im. Rotmistrza Witolda Pileckiego Orpiszew ul. Szkolna 6, 63-714 Kobierno Stasierska Justyna

  10)śląskie      Zespół Szkół Ogólnokształących w Grzegorzowicach    Grzeszczuk Michał

  11)warszawsko-mazowieckie    SP im. O. Maksymiliana Kolbego w Teresinie   Starus Maciej

  12)kujawsko-pomorskie   SP im. Jana Pawła II ul. Szkolna 7, 86-021 Maksymilianowo   Rosiak Przemysław

  13)dolnośląskie      Zespół Szkolno Przedszkolny ul. Bielawska 58, 56-262 Ostroszewice   Stolarczyk Władysław

  14)opolskie     Zespół Gimnazjalno - Szkolny ul. Kolejowa 3, 46-146 Domaszowice    Szelągiewicz Kazimierz

  15)lubelskie   ZS w Zalesiu Zalesie 141, 21-400 Łuków   Rychta Grzegorz"

 • Dzień Języka Ojczystego

  22.02.2016

  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku dla upamiętnienia wydarzeń w miejscowości Dhaka, obecnej stolicy Bangladeszu, z 1952 r. Zginęło wówczas pięciu studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego. Pierwsze obchody w Polsce zorganizowano 11 lat temu. Tegoroczne hasło święta brzmi: "Wysokiej jakości edukacja, język(i) nauczania a efekty edukacyjne". Podkreśla ono znaczenie języka ojczystego dla jakości edukacji i różnorodności językowej. Szacuje się, że polski jest językiem ojczystym około 45 milionów ludzi. W różnym stopniu zna go niemal 50 mln ludzi na świecie.

  Nasze polonistki również postanowiły zwrócić uwagę uczniów na język ojczysty. Piętnują najpopularniejsze wpadki językowe, z którymi można się zapoznać, czytając gazetkę, oraz szukają mistrza ortografii wśród uczniów klas IV-VI. 

 • Jesteśmy współorganizatorami!

  21 lutego odbył się w Kętrzynie Międzynarodowy Turniej Młodzików w Zapasach w Stylu Wolnym o Puchar Starosty Kętrzyńskiego. Pani Dyrektor Ewa Bilska była  sposorem pucharu za III miejsce. W rywalizacji wzięło udział 103 zawodników z 14 drużyn. Klub "Iskra" Drogosze  reprezentowało 6 zapaśników. Udało im się również zdobyć kilka medali. Wiktoria Bronowicka i Michał Baran stanęli na najwyższym stopniu podium. Srebro wywalczyła Aleksandra Dłuska, a brązem może się cieszyć Kacper Waszkiewicz. 

 • Nocowanie klasy II G

  19.02.2016

  Szkoła nocą.... co kryje się w zakamarkach klas i kantorków i czy tak, jak wszyscy mówią, jest cicho, głucho i ciemno? Na te pytania uczniowie klasy II gimnazjum postanowili znaleźć odpowiedzi. W nocy z 19 na 20 stycznia urządzili za zgodą Pani Dyrektor, rodziców i wychowawczyni noc w szkole. Nie zabrakło przysmaków, czyli pizzy, którą wcześniej zamówiliśmy w restauracji. Sala lekcyjna zamieniła się w pole biwakowe. Wszyscy zaopatrzeni w śpiwory lub koce i poduszki punktualnie o 18 zebrali się w szkole. Po ustaleniu szczegółów i zasad, zabraliśmy się do kolacji. W planach był całonocny seans filmowy, lecz nie wytrzymaliśmy. Postanowiliśmy się rozruszać, więc zorganizowaliśmy turniej piłki siatkowej i zapasów. Gry mogły trwać bez końca, lecz jedyną przeszkodą był głód. Po posiłku znów postanowiliśmy obejrzeć film. Tymczasem na zegarkach dochodziła 1.30, a chłopcy jeszcze pełni energii pobiegli na salę gimnastyczną pograć w siatkówkę, nie straszna im była ciemność i ogromny korytarz. O godzinie 3 wszyscy zmęczeni, lecz w świetnych humorach zasnęli. Jedyną zmorą była pobudka o 7. Wszyscy niewyspani i zmęczeni zabrali się do sprzątania.

  Uczniowie noc wspominają bardzo wesoło i już planują następną, a światła w szkole tej nocy zgasły dopiero nad ranem, kiedy wszyscy spali.

 • Pasowanie na czytelnika

  19.02.2016

  Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,

  który puste życie napełnia światłem,

  a puste serca wzruszeniem.”-

  KORNEL MAKUSZYŃSKI

  Dnia 19 lutego 2016 r. w naszej szkolnej bibliotece odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy I na czytelnika biblioteki .

  Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

  Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie przygotowane przez starszych kolegów z klasy V. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, a czego nie wolno z nimi robić. Dzieci z klasy I odgadywały także bajkowe zagadki z „Magicznego kuferka”, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste ślubowanie, że zawsze będą szanować książki i przestrzegać regulaminu biblioteki. Już jako czytelnicy biblioteki otrzymali pamiątkowe dyplomy, które będą im przypominać o tym uroczystym wydarzeniu.

  Nasi nowi czytelnicy otrzymali od Pani Dyrektor interesujące książki jako upominki, a rodzice list o wpływie czytania na rozwój dziecka.

  I wreszcie przyszedł czas na zwiedzanie biblioteki szkolnej, zapoznanie się z jej regulaminem i zasadami wypożyczania, księgozbiorem, a przede wszystkim na pierwsze wypożyczenie książki. Na pewno w tym momencie radość nowych czytelników była największa.

 • Drogosze górą. Znów daliśmy czadu!

  13.02.2016

  Relacja z Kętrzyńskiej Telewizji Kablowej

  "W Zespole Szkół w Drogoszach trwają Mistrzostwa Województwa Juniorów, Kadetów i Młodzików w zapasach w stylu wolnym. Impreza przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Ponad 160 zawodników z prawie wszystkich klubów województwa warm. – maz. Ku zaskoczeniu – do udziału w Mistrzostwach zgłosili się zapaśnicy z Rosji.

  Swoich reprezentantów miała Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Kaliningradzie. Ta dyscyplina sportowa na nowo odżywa w naszym regionie ze wzmożoną mocą. Tak jest zawsze, gdy a organizację biorą się pasjonaci znający się na rzeczy. Należy tu wymienić w pierwszej kolejności Edwarda Szypulskiego – dwukrotnego Mistrza Polski w zapasach w stylu wolnym, trenera i jego wychowanka Łukasza Szmyda, który w tej chwili jest głównym szkoleniowcem w obu klubach: “Iskra” Drogosze i “Orzeł” Karolewo. 

  Czapki z głów przed dyrekcją Zespołu Szkół w Drogoszach oraz władzą Powiatu Kętrzyńskiego, którzy nie tylko wspierają tych zapaleńców, ale i nie przeszkadzają w naturalnym rozwoju tej dyscypliny. Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, co to oznacza dla tych trenujących dzieciaków. To nie tylko możliwości, ale dobry przykład, w co mądrze ładować swoją energię i czas." Marlena Szypulska

  Miło nam, że media lokalne doceniły wkład i zaanagażowanie Pani Dyrektor Ewy Bilskiej i pracowników Zespołu Szkół w Drogoszach w przygotowanie tak dużej imprezy. Dziękujemy również wszystkim trenerom i ich drużynom za udział w zawodach. Mamy nadzieję, że podobnych wydarzeń będzie wiecej, gdyż są doskonałą formą promocji szkoły i gminy.

  Nasz radość jest tym większa, że zawodnicy reprezentujący LUKS "Iskra" Drogosze odnieśli w tych zawodach duże sukcesy.  

  Mistrzostwa Województwa Kadetów

   kat. 50kg

  1. Waszkiewicz Kacper - III miejsce

   kat. 58kg

  1. Dłuski Jonatan - III miejsce

   

  Liga szkolna młodzików- zapasy styl wolny- klasyfikacja wojewódzka

  kat. 35kg

  1. Waszkiewicz Marceli - II miejsce

   kat. 53kg

  1. Waszkiewicz Kacper - III miejsce

   kat. 59kg

  1. Dłuski Jonatan - II miejsce

   kat. 85kg

  1. Baran Michał - I miejsce

   

  Liga szkolna zapasy kobiet - klasyfikacja wojewódzka

   kat. 32kg

  1. Bronowicka Karolina - II miejsce

   kat. 34kg

  1. Wasiluk Klaudia - II miejsce

   kat. 37kg

  1. Bronowicka Wiktoria - I miejsce

   kat. 44kg

  1. Dłuska Aleksandra - I miejsce

   

  Zespół Szkół w Drogoszach III miejsce w województwie w punktacji szkół.

   

 • Love, love, love

  12.02.2016

  Luty to niewątpliwie jeden z najcieplejszych miesięcy w roku. Tak, tak, to żadna edytorska pomyłka. Przecież w tym miesiącu obchodzimy walentynki, czyli Dzień Zakochanych. I chociaż 14 lutego dopiero za dwa dni, w naszej szkole św. Walenty był już dziś i każdy został obdarowany kartką i miłymi życzeniami.

  Ola, Natalia i Agata zajrzały też w każdy zakątek naszej szkoły, sprawdzając, jak jesteśmy przygotowani na miłość. Przy drzwiach wita nas serce dobrych życzeń. Z lamp i ścian spozierają na uczniów ptaszki miłości. Idąc dalej, napotykamy buty, które zaprowadzą chętnych wprost do kochania. Również na piętrze nie brakuje miłosnych akcentów. Zainteresowani przeczytają najpiękniejsze literackie wyznania miłość lub poznają historię walentynek. 

  Ten dzień był też okazją, by uczniowie przypomnieli sobie, jaki kolor jest symbolem miłości i na naszych korytarzach zrobiło się bardzo czerwono.

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Zespoł Szkół w Drogoszach
  Zespoł Szkół w Drogoszach, Drogosze 40, 11-410 Barciany
 • 89 753 25 55

Galeria zdjęć