Nawigacja

 • WAKACJE - WITAJCIE!

  26.06.2015

  Stało się! Dziś rozpoczynają się upragnione przez wszystkich wakacje, a tym samym szczęśliwie zakończyliśmy kolejny rok szkolny. Po 10 miesiącach wytężonej pracy czas najwyższy trochę poleniuchować. Nic nie robienie czeka już na nas. Wypoczywajcie, spotykamy się przecież już za dwa miesiące ;)

 • "Bądźcie uważni, starajcie się być szczęśliwi".

  25.06.2015

  Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu, pamiętaj jaki spokój może być w ciszy. 

  Tak dalece jak to możliwe, nie wyrzekając się siebie, bądź w dobrych stosunkach z innymi ludźmi.

  Ciesz się zarówno swymi osiągnięciami jak i planami. Wykonuj z sercem swą pracę, jakkolwiek by była skromna. Jest ona trwałą wartością w zmiennych kolejach losu. 

  Bądź sobą, a zwłaszcza nie zwalczaj uczuć; nie bądź cyniczny wobec miłości, albowiem w obliczu wszelkiej oschłości i rozczarowań jest ona wieczna jak trawa. 

  Przyjmuj pogodnie to, co lata niosą, bez goryczy wyrzekając się przymiotów młodości. Rozwijaj siłę ducha, by w nagłym nieszczęściu mogła być tarczą dla ciebie. Lecz nie dręcz się tworami wyobraźni. Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności. 

  Słowami Dezyderaty Pani Dyrektor pożegnała w tym roku kolejnych absolwentów Zespołu Szkół w Drogoszach. Tym razem było to jednak wyjątkowe pożegnanie, gdyż mury naszej szkoły opuszczali wychowankowie Pani Ewy Bilskiej. 

  Po części oficjalnej odbyła się niebanalna część artystyczna, która zaskoczyła również samych absolwentów, zwłaszcza wtedy, gdy trzeba było improwizować. Trzecioklasiści udowodnili jednak, że po egzaminach gimnazjalnych gotowi są zmierzyć się z każdą trudnością na swojej drodze, szybko więc odzyskali rezon i wszystko poszło zgodnie z planem. Jedno jest pewne - takiego zakończenia roku jeszcze u nas nie było. 

   

 • Kaliningrad po raz trzeci

  18.06.2015

   W dniach 18 – 19 czerwca 2015r. odbyła się wycieczka do obwodu Kaliningradzkiego. Z naszej szkoły brało w niej udział 16 uczniów. W pierwszym dniu wycieczki po zakwaterowaniu pojechaliśmy na Mierzeję Kurońską, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Przyrodnicze, byliśmy też nad morzem, jednak pogoda nie pozwoliła na kąpiel. W drugim dniu wycieczki mieliśmy okazję zobaczyć zoo, statek badawczy Witeź, Oceanarium oraz łódź podwodną. Taki wyjazd to również świetna okazja do samodzielnego posługiwania się językiem rosyjskim przy zamawianiu posiłków oraz robieniu zakupów. 

 • XIV Międzynarodowy Rajd Rowerowy Kętrzyn-Prawdińsk

  Trzy uczennice z naszej szkoły: Emilia Kowalewska, Martyna Bator i Eliza Kłyszejko uczestniczyły w XIV Międzynarodowym Rajdzie Rowerowym Kętrzyn-Prawdińsk. Rajd odbył się w ramach międzynarodowej współpracy Powiatu Kętrzyńskiego z Rejonem Prawdinsk z Obwodu Kaliningradzkiego. Przejazd rozpoczął się po stronie rosyjskiej. Uczestnicy mieli do pokonania około 40 kilometrów. Meta, a później oficjalne zakończenie imprezy odbyło się na placu przy Gminnym Ośrodku Kultury w Barcianach. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal.

   

 • "Czy mam za co kupić? Czy jest gdzie kupić?"

  23.06.2015

  O życiu zredukowanym do tych dwóch pytań opowiadał z niezwykłą szczerością aktor Lech Dyblik, młodzieży bardziej znany z roli Badury w serialu "Świat według Kiepskich". Aktor spotkał się z gimnazjalistami naszej gminy w szkole w Barcianach, by opowiedzieć im o trudnym życiu człowieka uzależnionego od alkoholu. Jak wyjaśnił na poczatku, czuje się uprawniony do takich rozmów, gdyż sam jest alkoholikiem.

  Artysta wspominał rodzinny dom, w którym ojciec 'nadużywał' alkoholu. Nieobce mu były awantury rodziców, na słowo "dom" reagował niechęcią i marzył o tym, by wyrwać się z niego jak najszybciej. Okazja nadarzyła się, gdy rozpoczął naukę w szkole średniej. Opuszczał dom z silnym postanowieniem, że nigdy nie tknie alkoholu. Niestety, życie szybko zweryfikowało składane obietnice. Najpierw pił, bo wszyscy pili, potem, aby ukoić smutek po życiowych rozczarowaniach, a nawet wtedy, gdy w końcu odniół długo oczekiwany sukces. Po trudnej walce z nałogiem i samym sobą udało mu się ujarzmić uzależnienie. Aktor nie pije już 23 lata i marzy o tym, żeby umrzeć jako trzeźwy alkoholik, czego oczywiście mu życzymy. Artysta poruszył również problem innych pułapek czyhających na młodych z XXI wieku. Wspomniał o zgubnym wpływie telewizji, wszechobecnych reklamach kuszących pięknym i szczęśliwym, ale jakże dalekim od realizmu, życiem. Mierżą go również teledyski pełne młodych i pięknych ludzi ukazanych w sztucznym świecie, z którym tak wielu się utożsamia.

  Aktor poruszył zebranych swoją szczerością, dystansem do siebie i odwagą w mówieniu o najtrudniejszych momentach ze swojego życia. Liryczny charatker spotkaniu nadały rosyjskie pieśni wykonane przez aktora.

  W spotkaniu z Lechem Dyblikiem brali udział uczniwie klasy I i II Gimnazjum w Drogoszach. Dziękujemy p.Dyblikowi za mile spędzony czas, życzymy wytrwałości w walce z chorobą, może spotkamy się jeszcze kiedyś...

 • Rodzinny wyjazd uczniów klasy I

  12.06.2015

  Mija rok szkolny. By miło zakończyć dziesięć miesięcy nauki, 12 czerwca klasa I SP wybrała się na wycieczkę krajoznawczą do Krutyni. Razem z bliskimi sercu osobami każdy uczeń zaopatrzony w prowiant i inne smakołyki o godz. 8.00 wsiadł do autokaru, aby wyruszyć na wyprawę. Dla wielu dorosłych był to pierwszy od dłuższego czasu wyjazd, tak więc atrakcja była dla wszystkich. Po dotarciu na miejsce od razu wsiedliśmy na łodzie, było cicho, spokojnie, słonecznie. Rzeka Krutynia leniwie toczyła swe wody, a my obserwowaliśmy naturę w jej czystej, nieskażonej postaci. Zachwyt budziły przejrzyste wody, ryby, kaczki, rośliny, a nawet podwodne, czerwone kamienie (oznaka czystości wód). Nie byliśmy sami, mijaliśmy innych uczestników w kajakach, łodziach. Mieliśmy sporo frajdy, obserwując zmagania młodych dziewcząt z wiosłami, które kierowały kajakiem nie tam, gdzie chciały one. Godzinna przejażdżka szybko minęła i nieco zgłodniali udaliśmy się na ognisko. Po posiłku spożytym na leśnej polanie, poszliśmy zwiedzać Muzeum Przyrody. Tam widzieliśmy różne okazy ptaków, ssaków zamieszkujących nasze tereny – zachwytom i zdjęciom nie było końca. W drodze powrotnej – obowiązkowa wizyta w lodziarni w Pieckach – mniam,mniam. 

 • "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła"

  12.06.2015

  Chociaż w całej Polsce akcja Noc bibliotek miała miejsce 30 maja, jednak my ze względów organizacyjnych przełożyliśmy ją na 12 czerwca. Udział w nocnym spotkaniu z książką zadeklarowało 31 uczniów z klas III-VI. Całą akcję zorganizowała i koordynowała p. Elżbieta Malec.

  Najpierw uczestnicy imprezy przygotowali na sali gimnastycznej miejsce do spania. Później, by głód nie przeszkodził nam w czytaniu, rozpaliliśmy ognisko, upiekliśmy kiełbaski, a dzięki uprzejmości P. Dyrektor na deser zjedliśmy pyszne lody. Następnie w murach szkoły pojawiły się wampiry, upiory, książniczki, wojownicy ninja - jednym słowem przeżyliśmy inwazję baśniowych i bajkowych stworów-potworów. W znakomitych humorach, przy subtelnym blasku świec, zasiedliśmy do wspólnego czytania. Każdy miał okazję przedstawić swoją interprtację wybranego utworu literackiego. Później emocje znów poszły w górę, a to za sprawą quizu bajkowego. Pięć drużyn zmagało się z pytaniami mającymi sprawdzić ich znajomość lektur dziecięcych. Po gorącej dogrywce wygrała drużyna w skład której weszli: Gabriel Suchecki, Jakub Zadrożny, Bartosz Gunia i Bartłomiej Suchecki. Zwycięzcy zostali oczywiście nagrodzeni. Przed snem, by wyciszyć trochę emocje, obejrzeliśmy pierwszą część trylogii w reżyserii Petera Jacksona Władca Pierścieni. Drużyna pierścienia. Następnie udaliśmy się na salę gimnastyczną, gdzie wkrótce znaleźliśmy się w objęciach Morfeusza. I jeśli czytelnik uważa, że wszystko odbyło się tak szybko i łatwo, to już wyprowadzam go z błędu - nocnych marków oczywiście nie zabrakło. Rano pozostało nam jedynie posprzątać po nocnych szaleństwach i czekać na przyjazd rodziców. 

  Pierwsza Noc bibliotek w Zespole Szkół w Drogoszach za nami.Uczestnicy tegorocznej pytali, kiedy nastepna. Inni proponowali, by nocować w szkole dłużej - wnosimy stąd, że impreza była udana.

 • Nadzieja Ziemi

  12.06.2015

  W dniu 12 czerwca 2015 roku uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy wzięli udział w X Międzynarodowym Turnieju Ekologicznym NADZIEJA ZIEMI. Turniej zorganizował Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie. Tematem przewodnim było hasło: „Martwe drewno jako środowisko życia”. Uczennice: Agata Dudek, Aleksandra Hrycyk i Ewa Bober rozwiązały indywidualnie test, wykonały zadania zespołowe w terenie, oraz zaprezentowały przygotowaną przez siebie prezentację dotyczącą dyląża garbarza- chrząszcza żyjącego w martwym drewnie. Drużyna z naszej szkoły zajęła IV miejsce. Niestety, znów znaleźliśmy się poza podium, ale zdobyte doświadczenia są bezcenne. Na pewno spróbujemy za rok.

 • Safari i nie tylko

  10.06.2015

  Środa przywitała uczniów klasy II, III i IV wspaniałą, słoneczną pogodą. Tego dnia dzieci wybrały się na całodniową wycieczkę „Safari i nie tylko”. Celem podróży była piramida w Rapie, Republika Ściborska i Zatyki.

  Najpierw odwiedziliśmy niezwykły grobowiec znajdujący się w Rapie. Piramida w Rapie to zbudowany w 1811 r. w mazurskiej wsi Rysich Bagnach grobowiec rodzinny pruskiego rodu von Fahrenheid. Cechą charakterystyczną budowli jest kształt przypominający egipskie piramidy. Na przestrzeni lat w grobowcu pochowano siedmiu członków rodziny. Wokół budowli narosło wiele legend, opowieści i fantastycznych teorii. „Powietrze nasycone wilgocią z okolicznych bagien stoi nieruchomo, cisza wwierca się w uszy, a promieniowanie sprawia, że giną owady i małe zwierzęta”. Zabezpieczając budowlę przed dewastacją, wnętrze budowli uporządkowano, a wejście zamurowano. Wnętrze obiektu można oglądać przez zakratowane okienka.

  Następnie udaliśmy się do Republiki Ściborskiej – „polskiego bieguna zimna” o naturalnym krajobrazie. Tu wilki, dziki, jelenie dosłownie podchodzą do ogrodzenia zabudowań gospodarskich. W osadzie dzieci zwiedziły Muzeum Kultury Indiańskiej i Eskimoskiej. Nasz przewodnik, Biegnący Wilk, zaprowadził nas do chaty maszera, opowiedział o swoich północnych wyprawach oraz zapoznał z prawdziwymi historiami Leśnych Ludzi. Jednak najwięcej radości sprawiły dzieciom psy zaprzęgowe.

  Ostatnim etapem podróży była jazda samochodami terenowymi. W Zatykach, u stóp Szeskich Wzgórz poczuliśmy się jak na Safari w cieniu afrykańskiego Kilimandżaro. Bezkrwawe Safari trwało godzinę. Z bliska można było oglądać stada danieli, saren, jeleni, marali, tarpanów, koni Przewalskiego, muflonów, jaków, owiec arui. Karmiliśmy świniodziki i dziki. Zaskoczeniem były strusie, zebra i wielbłąd.

  Po takiej jeździe smakowała nam kiełbaska z ogniska. Wszyscy zadowoleni wróciliśmy do domu.

 • Festyn "Bliżej siebie" oczami uczniów

  09.06.2015

  Już prawie tydzień minął od festynu rodzinnego, który w tym roku odbył się pod hasłem "Bliżej siebie". Teraz zostały nam jedynie wspomnienia i plany na kolejną imprezę. A tak środowe wydarzenia zapamiętali uczniowie klasy VI:

  "Na początku festynu Pani Dyrektor zabrała głos, by przywitać gości i wszystkich pracowników szkoły. Następnie każda klasa musiała coś zaprezentować, np.: taniec, śpiew lub dowolne przedstawienie". Do słów Asi Sebastian dodaje, że "sprawiedliwie było, że każda klasa przygotowała jakiś występ". 

  "Moim zdaniem tegoroczny Dzień Rodziny był ciekawym wydarzeniem zarówno pod względem rozrywkowym jak i kulinarnym" - tak swoje wspomnienia zaczyna Kamil. Łukasz dodaje, że festyn był także ciekawy i śmieszny. Prawie każdy szóśtoklasista wspominał mecz siatkówki nauczycieli i uczniów, występy zapasów, hip-hopu i zumby. Jednak największe wrażenie na uczniach wywarło przedstawienie "Kopciuszek"  przygotowane przez pracowników i przyjaciół Zespołu Szkół w Drogoszach. W kilku pracach pojawiły się również prośby, by nauczyciele wystąpili za rok. Weronika zwórciła uwagę, że "każdy na festynie mógł znaleźć coś dla siebie. Starsi mierzyli poziom cukru we krwi i ciśnienie, młodsi malowali twarze specjalnymi farbami, a później wszyscy oglądali pokazy zumby, hip-hopu i zapasów."

  W kilku pracach pojawiały się również sugestie, co można zrobić w przyszłych latach. Wojtek na przykład proponuje, by w meczu siatkówki mogli brać udział młodsi uczniowie, może wtedy nauczycieli mieliby jakieś szanse wygrać;). Dominik zwraca uwagę na brak aktywnych atrakcji na świeżym powietrzu. Bartłomiej śmiało marzy o pokazach lotniczych...

  "Cieszę się, że w naszej szkole organizowane są festyny rodzinne. Mogą w nich uczestniczyć inni mieszkańcy, którzy nie mają dzieci w naszej szkole. Integruje to lokalną społeczność". Tak swoją pracę kończy Martyna Bator. Martyna Sobieska dodaje jeszcze: "Takich dni powinno być więcej w roku szkolnym". Myślę też, że wielu uczestników tegorocznego festynu zgodzi się z opinią Kamila, że był to najlepszy festyn ze wszystkich, które odbyły się do tej pory.

  O dziwo nikt nie wspomniał o konkursie na najliczniej zgromadzaoną rodzinę, który notabene wygrała rodzina Jończyków. 

  Nam, nauczycielom, pracownikom szkoły i rodzicom wypada jedynie się cieszyć, że nasze starania zostały dostrzeżone i pozytywnie odebrane. Radość sprawia również fakt, że dzieci nadal potrafią czerpać radość z dni spędzonych na prostej zabawie w towarzystwie przyjaciół i najbliższej rodziny

 • Zwycięstwo Aleksandry w Mikołajkach

  18.04.2015

  18 kwietnia odbyła się III edycja konkursu "Mazurska Rodzina" organizowanego przez Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Marion Donhoff w Mikołajkach. Celem konkursu było poznanie historii regionu poprzez poznawanie historii naszych rodzin. Nasz szkoła również wzięła udział w konkursie. W kategorii konkurs multimedialny Aleksandra Hrycyk, uczennica I Gimnazjum, zajęłą w nim I miejsce. Nagrodą był tablet. Gratulujemy Oli i dziękujęmy p. Andrzejowi Buńko za opiekę nad konkursem. 

 • "Mazurski dom w mojej okolicy"

  Tak brzmiał tytuł konkursu plastyczno-fotograficznego, który odbył się w Bibliotece Pedagogicznej w Mrągowie. Skierowany był do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Zainteresowani mieli miesiąc na dostarczenie prac konkursowych. Jury wybierało zwyciężców spośród 33 fotografii i prac plastycznych przedstawiających domy drewniane i murowane. Uczniowie naszego gimnazjum sfotografowali 9 domów w swoich miejscowościach. Praca Kariny Janeczko, uczennicy klasy II gimnazjum, zajęła III miejsce. Gratulujemy i dziękujemy p. Andrzejowi Buńko za opiekę nad uczestnikami.

 • Kolejny sukces naszych gimnazjalistów

  03.06.2015

  3 czerwca 2015 r. w Zespole Szkół w Drogoszach obył się Gminny Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. W rywalizacji wzięli udział uczniowie z dwóch gimnazjów znajdujących się na terenie Gminy Barciany (Barciany, Drogosze). Organizatorami konkursu byli: Urząd Gminy w Barcianach oraz Zespół Szkół w Drogoszach. Uczestnicy rozwiązywali test składający się z 50 pytań, którego tematyka związana była z szeroko pojętą władzą lokalną. Komisję sędziowską tworzyli:

  - p. Anna Tereszko – Sekretarz Gminy Barciany

  - p. Elżbieta Malec- nauczyciel bibliotekarz w Zespole Szkół w Drogoszach

  - p. Andrzej Buńko – nauczyciel wiedzy o społeczeństwie w Zespole Szkół w Drogoszach

  Jury po sprawdzeniu testów wyłoniło zwycięzców Gminnego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym, którymi zostali:

  I miejsce – Aleksandra Hrycyk – Gimnazjum w Drogoszach,

  II miejsce – Maria Matanowska – Gimnazjum w Barcianach,

  III miejsce – Fabian Samul – Gimnazjum w Drogoszach.

  Warto dodać, że uczestnicy biorący udział w konkursie musieli wykazać się dużą i wszechstronną wiedzą. Wypada również podziękować opiekunom za zainteresowanie uczniów tematyką samorządową oraz przygotowaniem do konkursu, którego zagadnienia często wybiegają poza ramy podstawy programowej dla III etapu edukacyjnego.

 • Zaproszenie na festyn "Bliżej siebie"

  DYREKTOR ZS EWA BILSKA

  PRACOWNICY SZKOŁY,

  RODZICE i UCZNIOWIE

   

  Serdecznie zapraszają na festyn rodzinny

  BLIŻEJ SIEBIE

  Impreza odbędzie się 3 czerwca 2015 r.

  w Zespole Szkół w Drogoszach,

  startujemy o godzinie 9:00

   

  W PROGRAMIE MOC ATRAKCJI

  9:00-11:00 śpiewy, tańce, skecze w wykonaniu uczniów klas 0-VI SP i I-III Gimnazjum, mecz piłki siatkowej nuczyciele vs uczniowie

  11:00 pokazy zapaśników, prowadzący Łukasz Szmid

  11:30 pokazy tańca hip-hop, prowadzący Robert Grynis

  11:40 występ rodziców – pokaz zumby, prowadząca Katarzyna Twarowska

  12:00 sztuka teatralna „Kopciuszek” w wykonaniu nauczycieli i pracowników szkoły

   

  PONADTO

  warsztaty plastyczne

  pokaz sprzętu Staży Granicznej i tresura psa

  pomiar ciśnienia i cukru

  malowanie twarzy

  kiermasz książki

  masaż rąk, nauka makijażu, porady kosmetyczne, stoisko Oriflame

   

  A TAKŻE

  piknik przy grillu, kawiarenka, stoisko ze zdrową żywnością, domowe specjały, lody oraz liczne niespodzianki dla dzieci i przybyłych gości

   

  NA NAJLICZNIEJ ZGROMADZONĄ RODZINĘ CZEKA ATRAKCYJNA NAGRODA

 • Puchar Wójta Gminy Barciany znów zdobyty!

  1 czerwca sześcioosobowe drużyny z klas I-IV wzmocnione siłami licznie przybyłych kibiców, wyjechały na boisko Orlik w Barcianach, by w duchu sportowej rywalizacji uczestniczyć w turnieju o Puchar Wójta Gminy Barciany. Pogoda nam sprzyjała, było słonecznie i ciepło, humory dopisywały. W różnorodnych konkurencjach zmierzyliśmy się z drużynami z Barcian, Windy i Mołtajn. Walka o punkty była ostra, każdy z zawodników dawał z siebie wszystko. Raz wygrywaliśmy, raz przegrywaliśmy, nie zabrakło

  dogrywek. Summa summarum, wygraliśmy!!! Zajęliśmy I miejsce, z czego oczywiście bardzo się wszyscy cieszyliśmy. Otrzymaliśmy piękny puchar ze słodyczami, a pan Jurek i zawodnicy udzielili wywiadu Telewizji Mazurskiej.

 • Zaistnieliśmy na "Węgorzewskich Termopilach"

  28.05.2015

  Troje uczniów klasy I gimnazjum: Agata Dudek, Aleksandra Hrycyk i Norbert Józefowicz po raz pierwszy reprezentowało naszą szkołę w konkursie historycznym organizowanym przez Liceum Ogólnokształcące im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie.Tematem tegorocznych zmagań była kultura i ustroje polityczne starożytnej Grecji. Rywalizację uczniowie zaczęli od rozwiązania 30 zadań testowych. Na ten etap jury przeznaczyło 30 minut. Okazało się jednak, że drużyny są  tak dobrze przygotowane, iż wystaczyło im jedynie 20 minut. Następnie, po krótkiej przerwie, przyszedł czas na etap drugi - prezentacje multimedialne. Dowiedzieliśmy się z nich wiele o wybitnych postaciach świata helleńskiego.

  Na koniec przyszedł oczekiwany przez wszystkich moment ogłoszenia wyników. Naszą drużynę pokonały jedynie trzy ekipy: z Pozezdrza, Węgorzewa i Więcek. Uczniowie Zespołu Szkół w Drogoszach zajęli czwarte miejsce, zostawiając sześć kolejnych w tyle. Jak zanaczyła na początku organizatorka konkursu, p. Anna Faj, z tej rywalizacji nikt nie wychodzi przegrany, dlatego wszyscy uczestnicy oprócz pamiątkowych dyplomów dostali też nagrody książkowe.

  Dziękujemy organizatorom i wszystkim uczestnikom za miłą atmosferę i serdeczne przyjęcie. Czekamy też z niecierpliwością na kolejne historyczne Termopile. 

 • Nasze serca oddajemy Mamom

  26.05.2015

  Zgodnie z kalendrzem 26 maja w naszej szkole odbyła się wielka uroczystość z okazji Dnia Matki. Wspólnie łącząc siły, wychowawczynie przedszkolaków, "zerówiaków", uczniów klas I-III przygotowały program artystyczny poświęcony mamom. Na sali gimnastycznej zebrało się ponad 50 pań. Siedząc przy nakrytych stołach, częstując się ciastem, owocami, pijąc kawę i herbatę, przejęte i wzruszone mamusie oglądały i słuchały występów dzieci. Tradycyjnie na program złożyły się wiersze i piosenki w wykonaniu najmłodszych. Pierwszaki śpiewały, wspólnie recytowały i tańczyły do piosenki Majki Jeżowskiej "Kolorowe dzieci". Uczniowie klasy II przedstawili inscenizację teatralną pt. "Kopciuszek", w niezwykłą podróż, według wiersza J.Tuwima "Lokomotywa", zabrali nas uczniowie klasy III. Każda z przybyłych mam otrzymała laurkę i drobny upominek oraz mnóstwo buziaków i zapewnień o nieustającej miłości. Atmosfera była bardzo miła, a flesze aparatów błyskały bez przerwy. Mamy nadzieję, że ten wyjątkowy dzień sprawił wiele radości i był chwilą wytchnienia od codziennych obowiązków. Dziękujemy wszystkim Paniom za przybycie i pomoc.

 • Byliśmy w mieście Juranda

  25.05.2015

  W słoneczny poniedziałkowy poranek uczniowie klasy VI wyjechali spod szkoły w nieznanym sobie kierunku. Wychowaczyni zorganizowała swoim podopiecznym wycieczkę-niespodzinakę. Uczniowie do końca nie wiedzieli, gdzie i po co jadą.

  Celem podróży okazało się miasto Juranda, sławnego średniowiecznego rycerza, bohatera "Krzyżaków" H. Sienkiewicza. Bynajmniej jednak szóstoklasciści nie mieli spędzić całego dnia w muzeum. Zawitali za to do Parku Linowego - a tam czekał na nich przewodnik z mnóstwem atrakcji. Pierwsza to oczywiście tor przeszkód w parku linowym. Po krótkim instruktażu i pozytywnie zdanym przez wszystkich egzaminie przyszedł czas na sprawdzenie swojej kondycji i przede wszystkim odwagi, a z tym bywało różnie. Pięcioro uczniów zdecydowało się na trudniejszą, zieloną trasę. Musieli na niej zmierzyć się między innymi z: soplami, beczką, złośliwymi belkami, wirującymi łoptkami, mostem zwodzonym, ufff ... od samych nazw może zakręcić się w głowie. Mniej doświadczeni wybrali trasę czerwoną, gdzie czekały na nich przeszkody w postaci: sieci, falochronu, mostu birmańskiego czy pochylni. Jedni szybko uporali się z torem, innym pomógł dopiero doping.

  Następnie uczniowie udali się nad rzekę Krutyń, tam wsiedli w kajaki i odpłynęli. Nie myślcie jednak, że wszystko odbyło się tak szybko i prosto. Okazało się, że wiosłować też trzeba umieć. Niektóre pary pływały od trzcin do trzcin (całe szczęście,że rzeka nie jest zbyt szeroka), inni musieli opanować wcale niełatwą sztukę współpracy, jeszcze inni mylili kierunki i mieli problem ze sterowaniem kajakiem. Summa summarów z bolącymi rękami (od wiosłowania) i brzuchami (a to od śmiania) dopłynęliśmy do Śluzy Babki. Tu mieliśmy chwilę na odpoczynek i podziwianie widoków, a potem powiosłowaliśmy z powrotem. Na brzegu czekało na nas ognisko, kiełbaski i ciepła herbata.

  W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Pieckach, a tam popłynęło mooorze pyyysznych lodów. O 17 byliśmy znów w Drogoszach. I chociaż pojawiły się opinie, że ta wycieczka to "jedna wielka lekcja wuefu" i tak było super.

  Dziękuję paniom Agnieszce Całuch i Ewelinie Ewert za wspólną z nami obecność.

   

 • Historia bez nudy

  18.05.2015

  Nauka historii wcale nie musi oznaczać wkuwania dat. W sposób twóczy i inspirujący można zachęcić uczniów do nauki tego przedmiotu. Uczniowie chętnie podejmują twórcze działania, dzięki którym w atrakcyjny sposób przyswajają nowe umiejętności. Ostatnio czwartoklasiści wcielili się w mezopotamskich i egipskich skrybów. W ruch poszła glina, rylce, farby i papier (wobec braku papirusa). Efektem działań są gliniane tabliczki z pismem klinowym i egipskie hieroglify. Wcześniej gimnazjaliści przejęli rolę średniowiecznych budowniczych i stworzyli makiety budowli w stylu romańskim. Pod koniec kwietnia do klasy V zawitał Mikołaj Kopernik (Grzegorz Drozd), który najpierw opowiadał o sobie, a później odpowiadał na pytania uczniów. Z okazji święta 3 maja uczniowie II klasy gimnazjum przygotowali heppening, a szóstoklasiści w formie plakatów zaprezentowali najważniejsze fakty dotyczące II wojny światowej. Odbyli też wirtualny spacer po Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Szczególne zainteresowanie wzbudziły eksponaty z powstania. 

  Cyceron nie bez powodu powiedział, że: "Historia jest nauczycielką życia". Warto ją zatem poznać.

 • Nauczanie przez działanie

  18.05.2015

  Nie od dziś wiadomo, że najwięcej uczymy się, działąjąc aktywnie. Prawda ta często jest wykorzystywana przez nauczycieli. Aby zachęcić uczniów do pracy i pokazać im, że nauka i szkoła wcale nie muszą oznaczać nudy, stosują oni metody aktywizujące. Metody angażujące uczniów są często wprowadzane na lekcjach języka polskiego. Szóstoklasiści, pracując w grupach, tworzą komiksy plakaty, prezentacje. Pretekstem do aktywnych działań są najczęściej teksty literackie poznawane przez uczniów na lekcjach. Najpierw podopieczni pani Magdaleny Wiśniewskiej tworzyli plakaty przedstawiające dwanaście prac Herkulesa, póżniej w formie komiksu zaprezentowali wybrane opowiadanie z tomu "Mikołajek ma kłopoty". Ostatnio zaś zainteresowali się osobą Adama Mickiewicza. Przed nami kolejne lekcje i jeszcze więcej twóczych działań.

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Zespoł Szkół w Drogoszach
  Zespoł Szkół w Drogoszach, Drogosze 40, 11-410 Barciany
 • 89 753 25 55

Galeria zdjęć